| mentholinks a întrebat:

Vi se pare normal ca dupa ce se roaga spunand " Facase voia Ta" crestinii incep cu nenumarate rugaminti si cereri care cel mai probabil nu sunt conforme cu "voia Sa"?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Asa e, noi trebuie să acționăm în armonie cu voința sa.u

| NGheorghe a răspuns (pentru danay72):

Si lasă popii sa stabilească care este voința Sa.

| danay72 a răspuns (pentru NGheorghe):

Un creștin autentic se bazează pe Biblie, nu pe ce zice un om.

| NGheorghe a răspuns (pentru danay72):

Si atunci: Care este voia Sa?

| danay72 a răspuns (pentru NGheorghe):

Biblia conține principii care arata voința sa. De acea trebuie studiată, pentru a înțelege clar.

| NGheorghe a răspuns (pentru danay72):

Auzi! ...conține principii! Iar principiile arată!
Ai lasă-ma cu pregătirile tale de a răspunde. D-zeu l-a creat pe om cu un scop bine determinat acela de a stăpânii peste plante si animale. Iar oamenii, bătuți in cap ca tine, vor doua lucruri:
1 sa stăpânească nu peste plante, nici peste animale, ci peste alți oameni.
2 sa nu vadă ca forma asta de organizare este inutila si groaznica.
se mai numește, sclavie, se mai numește robie, iobăgie, se mai numește "criza economică", "faliment" si se poate identifica după existența organizării de tip ierarhic: om șef peste alt om! ( chiar si in biserici!)
Cum vezi explicația este prea simpla, dar totuși, dacă tu găsești principii pe care sa le poți expune atunci aștept. Oricând, si după studii de 10, 20 sau 50 de ani, atunci când tu consideri ca "înțelegi clar" dar mai esti si capabil sa te exprimi (in scris) atunci da-mi de veste. Nu că as fi eu dispus sa ascult persoane ce trăiesc 70 de ani ca sa afle pentru ce trăiesc, ci doar ca sa nu crezi ca scapi, sau poți sa duci cu vorba pe alții, dând un răspuns in care nu explici nimic si nici nu areți exact care este acea voința. (Ca si cum nu s-ar putea arată exact.)

| danay72 a răspuns (pentru NGheorghe):

Matei7:21-23,Iacov1:27,ioan17:3,Matei22:37-39,Isaia2:2-4,Romani 10:13-15,12:17-21,1Corinteni6:9-11,Matei28:19,20,Evrei10:23-24.Si lista continuă.

| ania a răspuns:

E bine să spui facă-se voia TA, însemnă măcar că admiți că nu tot ceea ce ceri ar fi și spre binele tău spiritual să și primești.Eu așa mă rog-Domane aduc dorința aceasta înaintea ta, Tu știi dacă e înspre gloria ta și înspre binele meu spiritual să se îndeplinească.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu-i normal, unii de roagă să câștige la păcănele, dar degeaba, nici nu sunt ascultate astfel de rugăciuni

Răspuns utilizator avertizat
| gardianuf a răspuns:

Am observat, asa suntem toti egoisti sad mereu nu ne vom multumi cu ce avem. Cum zicea un om mare: "Si e ciudat ca nu-ti doresti nimic abia atunci iti dai seama ca esti fericit", pace!

| Miga a răspuns:

Nu e normal...rugaciunile care nu sunt conform vointei lui Dumnezeu nici nu sunt ascultate.Deasemenea trebuie sa facem tot ce ne stă în putinţă pentru a acţiona în armonie cu rugăciunile noastre. De exemplu, dacă ne rugăm: „Dă-ne astăzi pâinea noastră pentru ziua de azi", trebuie să muncim din greu, indiferent de ceea ce ştim să facem şi de locul de muncă pe care îl găsim (Matei 6:11; 2 Tesaloniceni 3:10). Dacă îi cerem ajutorul pentru a învinge o slăbiciune carnală, trebuie să evităm situaţiile care ne-ar putea duce în ispită

| NGheorghe a răspuns (pentru Miga):

Trebuie sa muncești din greu pentru ca Corporatiștii vor ca tu sa muncești. Este o diferența in a muncii din greu pentru tine si a muncii din greu pentru alții, plus ca utilajele si sculele s-au inventat exact pentru ca munca sa fie ușoară, mentalitatea ta este de acum doua mii de ani.
Altceva, nu ți se pare ca nu este in regula ceva cu " nu ne duce pe noi in ispita"... deci dacă D-zeu vrea sa te ducă in ispita atunci ce șanse ai tu sa eviti acele situații? "Frica trebuie confruntată pentru a fi eliminată". Doua fraze ce seamănă deoarece totul sta in jocuri de cuvinte.