| GalinaBlanca a întrebat:

Vi se pare voua ca aici este Duhul lui Dumnezeu? http://www.youtube.com/watch?v=Vvsf7W7wWjw Sa mai zica careva ca acea credinta pe care o propovaduiesc sectele duce la mantuire :-j

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu nu am vazut asa ceva in bisericile din Romania.

| niku93 a răspuns (pentru EmaS):

Dar ai vazut oameni care se intind pe jos pe unde trece preotul
si preotul trece peste ei?
poti sa ne explici fenomenul?

| EmaS a răspuns (pentru niku93):

Intreab-o pe Buciumela.Ea crede mai mult in preoti decat in Cuvantul Domnului.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Esti departe draguto de adevar. Duhul Sant este darul lui Dumnezeu.Numai El il da, nu preotii.Domnul Isus cand S-a inaltat la cer a spus ca ne va trimite Duhul Sfant care va fi cu noi si in noi. Duhul, de asemenea, funcţioneaza ca producator de roade in vietile noastre. Cand El locuieste in noi, El incepe lucrarile de recoltarea roadelor in vietile noastre, dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blandetea si infranarea poftelor (Galateni 5:22-23). Acestea nu sunt roadele trupului nostru, care este incapabil de a produce astfel de roade, ci ele sunt produse de prezenta Duhului in vietile noastre.Vezi cum au primit in Biblie Duhul Sfant, numai prin rugaciune pentru ca acest dar vine de la Dumnezeu, nu de la preoti.Cat de oarba poti sa fi!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Deci tu confunzi darul lui Dumnezeu cu hirotonisitul?,, După aceea voi turna Duhul Meu peste orice făptură; fiii şi fiicele voastre vor proroci, bătrânii voştri vor visa vise, şi tinerii voştri vor avea vedenii.,,
,, Cât despre mine, eu vă botez cu apă, spre pocăinţă; dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine, şi eu nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea. El vă va boteza cu Duhul Sfânt şi cu foc.,, - Matei 3:11

,, Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac;
Ioan 15.26; Ioan 16.7; Rom 8.15-26;
17 şi anume Duhul adevărului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru că nu-L vede şi nu-L cunoaşte; dar voi Îl cunoaşteţi, căci rămâne cu voi şi va fi în voi.,,
,, Ioan a făcut următoarea mărturisire: „Am văzut Duhul coborându-Se din cer ca un porumbel şi oprindu-Se peste El.
Mat 3.16; Marc 1.10; Luc 3.22; Ioan 5.32;
33 Eu nu-L cunoşteam; dar Cel ce m-a trimis să botez cu apă mi-a zis: „Acela peste care vei vedea Duhul coborându-Se şi oprindu-Se este Cel ce botează cu Duhul Sfânt."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Vezi ca am editat raspunsul si ti-am dat trimiteri ca sa vezi ca singurul care da Duhul Sfant este Dumnezeu! Si un om care are Duhul Sfant se vor vedea in viata lui roadele pe care le gasesti la Galateni 5.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Nu sunt diferențe teribile între sectele creștine și marile ramuri creștine, „ se adapă toate", de la trunchiul comun, creștinismul.

| Inferno a răspuns:

Duhul sfant s-a pogorat peste acea femeie, oria asta ori un grad avansat de schizofrenie.

| Inferno a răspuns:

Adunarea epilepticilor.

| Zenicide a răspuns:

Frumos, dar parca lipseste o capra sacrificata sau ceva similar :-?
Acum serios, sunt mai multe tipuri de masturbare, ceea ce am urmarit in clipul de mai sus se numeste masturbare spirituala.
http://www.youtube.com/watch?v=nSqJ-7tg0Eo

| Trolli a răspuns:

Gizas, astia-s spalati pe creiere. laughing

| milan9 a răspuns:

Ironiile astea dintre creştini nu fac bine nimănui...

| Alphawolf a răspuns:

Nu inteleg de ce ii mira pe crestini. La fel ca si crestinii de pe TPU, sau ca si crestinii adevarati si ei au o relatie cu Dumnezeu, doar ca difera modul de a se manifesta, dar ideea este aceeasi. Cu ce este mai buna relatia cu Dumnezeu a unui crestin adevarat fata de relatia ce o au cei din video-clip cu Dumnezeu? Cu nimic. Doar privindu-i unii sunt mai placuti(par mai normali) decat alti, dar fac acelasi lucru. Religiosii, in relatia lor cu Dumnezeu, unii vorbesc in limbi, altii danseaza, altii tremura, altii cad in transa, dar toti in acelasi scop - relatia cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maaaareeee e gradinaaaaa si are portile deschiseeeee, iar nebuniiii sar garduuuul.asta e secta tremuricilor?

Răspuns utilizator avertizat
| yoo23 a răspuns:

De ce sa fie criticat Dumnezeu pentru prostiile omenesti?( care tind la infinit apropo). Numai criticati pe credinciosi, Dumnezeu, Biblie vazand clar prostiile oamenilor.

| 1libercugetator1 a răspuns:

mi rusine ca aceste specimene fac parte din specia din care si eu fac parte, din cate mi-am dat seama sunt latini din america de sud se vede unde sunt, sa facem comparatie intre un popor germanic si unu latin

| Bogdan_9316 a răspuns:

Doamne iarta-ma da zici ca e mai rau ca la nebuni si la sighet...
Astia sunt penticostali... Inca isi bate joc de numele lui Dumnezeu rusine sa le fie. Vor vede ei in ziua judecatii.

Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns:

Adevarul ca este un duh sau mai multi duhuri de Acestea sunt duhuri de draci, care fac semne nemaipomenite si care se duc la imparatii pamantului intreg, ca sa-i stranga pentru razboiul zilei celei mari a Dumnezeului celui Atotputernic. - (Apoc.16:14),.