| AvalohAlyn a întrebat:

Viața chiar nu are nicio însemnătate.Cum adică? Asta spunea un preot la Romania TV întristat de accidentul rutier din Ialomița de azi dimineață unde au murit 10 persoane și 7 au fost rănite.

4 răspunsuri:
| Jay1 a răspuns:

Biblia ne spune că nu numai că există viaţă după moarte, dar şi că există o viaţă veşnică după moarte.Din perspectivă creştină, moartea nu este un sfârşit, ci doar o trecere spre un nou început, autentic şi veşnic. De aceea, nu moartea în sine contează pentru un creştin, ci starea interioară a omului pus în faţa acestei dramatice treceri, stare care se propagă şi se amplifică în veşnicie. Dumnezeu promite că va veni vremea când „el va înghiți moartea pentru totdeauna" (Isaia 25:8)

| mentholinks a răspuns:

Pai depinde de fiecare om in parte, cum percepe viata.

| milan9 a răspuns:

Nu se poate sa fi spus acest lucru. E scos probabil din context. O fi insistat pe VULNERABILITATEA vietii. Neinsemnata in comparatie cu ETERNITATEA. Dar,... de aceasta viata depinde de fapt eternitatea. Asta o fi vrut sa spuna probabil.

| Helper07 a răspuns:

Viata fara Dumnezeu e viata fara dragoste si prin urmare, fara sens. Daca traiesti pentru. tine nu vei fi niciodata implinit si fericit pe deplin caci scopul vietii e sa traiesti pentru ceilalti adica iubirea.