| anonim_4396 a întrebat:

Viata de dincolo(viata de apoi),o realitate, un adevar, o posibilitate sau o mare iluzie?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Moartea este o stare de inconștiență. Dar va fi o înviere pe pământ după distrugerea sistemului rau de lucruri. Cand Dumnezeu va instaura paradisul pămîntesc. Ioan5:28,29,isaia25:8,Psalmi37:9-11,29.,Eclesiastul 9:5, 6,10.

| RAY a răspuns:

Din 725 de intrebari peste 90% se regasesc in categoria
viata de apoi, apocalipsa
depresia
cursuri
esti liber cugetator dar esti convins ca exista dumnezeu, viata de apoi, apocalipsa, asta nu inseamna a fi liber cugetator

| T0T a răspuns:

Tipul nu e îndoctrinat însă mi-a dat ignore când i-am propus să muncească pentru ceea ce își propune, nu doar să se roage.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Cerseala divina a? munca e prea grea mai bine pupam moaste, ne rugam poate cade ceva, de asta in Romania muncesc doar cateva milioane iar restul sunt pensionati, ajutoare sociale, lenesi, puturosi care asteapta sa le cada din cer

| SG1995 a răspuns:

O posibilitate, destul de mare, dar nesigura.

| Mclaren12 a răspuns:

De ce pui întrebările astea? La cât de ești de îndoctrinat n-o să-ți scoată nimeni niciodată din cap că nu există rai și iad. Ce rost are să vezi părerea altora dacă tu ești fixat iremediabil pe iluzia asta? Viața după moarte poate că nu este o iluzie, dar ce promovează creștinismul chiar este o iluzie.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru Vernusio):

Https://www.tpu.ro/......eferate_3/
https://www.tpu.ro/......uns-de-la/
https://www.tpu.ro/......-ma-poate/
https://www.tpu.ro/......is-cineva/
https://www.tpu.ro/......a-asculte/
https://www.tpu.ro/......e-dupa-de/
Serios? Este suficient să crezi în zeul fictiv al evreilor și te poți numi îndoctrinat, fără să practici ritualurile creștine, pentru că există cunoștința necesară ca să realizezi că nu există. Logic că este irelevant să crezi în ceva ce nu există, nu?

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Mi-a dat ignor, e culmea, toata ziua da spam pe TPU

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Și tu mi-ai dat ignor mie.
Stai, acum mi-a dat și el mie. rolling on the floor
Îl supără adevărul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai pune intrebari la care omul n-are raspuns.

| udrescuf a răspuns:

La aceasta intrebare nu ar avea nimeni raspunsul. Cred ca aceasta este intrebarea care macina lumea de la inceputuri.

| Cannibal a răspuns:

O mare iluzie.
Oamenilor le este frica de moarte, de aia toate lumea spera la o lume de dincolo, una mai buna, pentru ca doar așa frica de moarte dispare.

| Mașka98 a răspuns:

Viata de dincolo e ceva ce ni sa impus sa credem, doar ca sa devenim mai buni, pentru ca chipurile sa nu ajungem in iad, ci dincontra intr-un loc mai bun. Dar hai sa fim seriosi, pe ce se bazeaza cei ce cred in viata de apoi? Biblia spune clar la Eclesiastul 9:5, 6: '' Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.''
In plus, daca ne gandim la Lazar prietenul lui Isus. El a murit, Isus a spus ca el doarme. In plus, daca el ar fi fost in rai si lui i-ar fi fost bine... de ce a plans Isus, de ce la mai inviat inapoi pe pamant. Putea sa-i zica Martei si Maria: ''Nu plangeti, caci Lazar e in rai. '' Dar nu a facut-o.

| Cris888 a răspuns:

Tipologile vietii ...viata de acum, de aici - apoi viata de dincolo. va trebui definit dincolo si aici. Domenii diferite, realitati diferite