| AvalohAlyn a întrebat:

Viața de multe ori e un blestem pentru oameni în loc de un miracol sau un dar.Cum va explicați acest lucru? Unde-i Dumnezeu? Am crezut mereu in El dar nu cred că mai are rost.Nu mi-a dat mare lucru bun.Mai multa suferință, dezamăgiri și regrete decât bucurie.Si asta e valabil la multa lume de pe glob.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga prietene, vreau sa iti spun ceva.Am vazut ca mai mereu pui intrebari de genul acesta pe tpu.Trebuie sa recunosc ca si eu am avut depresie si anxietate si in timpul acesta eram innebunit dupa Dumnezeu:citeam biblia in fiecare zi, ma duceam din saptamana in saptamana la biserica, imi faceam rugaciunea in fiecare dimineata si seara, voiam sa dau la teologie.Si dupa ce m~am vindecat de aceasta boala, am uitat complet de Dumnezeu.Deci sfatul meu este sa iti rezolvi problemele tale si apoi o sa vezi ca o sa fii un alt om.Si vreau sa iti mai spun ceva.Cum poti sa spui ca Dumnezeu ti~a dat suferinta, dezamagiri si regrete decat bucurie.Adica ar mai fi Dumnezeu asa de iubitor, bland si milos cu tine si cu ceilalti oameni? Nu o spun cu rautate, vreau sa te ajut.Ai grija de tine! Multa sanatate iti doresc!

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Biblia ne spune ca, fiecare va primi dupa faptele sale in viata de apoi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e un MARE rahat dupa parerea mea atat in libertate cat si la puscarie, traim intr-o societate bolnava care se duce incet de rapa. Cu toti am suferit si am fost umiliti de catre societatea asta in care traim.
Viata e un mare rahat, de ce? oamenii nu sunt egali cand vine vorba de: bani, inteligenta, aspectul fizic, stil de viata, gandire si in ultimul rand sufletul.
Eu te sfatuiesc sa nu il abandonezi pe Dumnezeu pentru ca El e singurul care te mai tine in viata. Nu uita ca El ti-a dat viata aceasta buna sau rea cum o fi si tot El e cel care ti-a scris fiecare traire, fiecare clipa si umilinta din viata.
E adevarat ca nu toti copii au noroc in viata si ca nu noi am ales sa ne nastem in aceasta lume care e de fapt o jungla. Si eu am fost umilit si am trecut prin destule rahaturi probabil ca fara sa vreau sau poate ca si din cauza prostiei mele uneori, tot cei posibil. Uneori spunem fi facem anumite lucruri pe care le regretam.
Nu mai are rost sa te plangi atat, daca te plangi nu rezolvi nimic mai mult rau iti faci singur intelege o data ca nu esti singurul specimen care trece prin asta sunt o gramada.
Tu trebuie sa iti duci crucea ta pana la capat asa cum a facut si Iisus Hristos.
Tu spui ca Dumnezeu nu ti-a dat nimic bun pana acum dar ai incercat macar sa iti folosesti creierul ala ca sa cauti singur solutii la problemele tale si sa le rezolvi, ca doar asta inseamna sa lupti cu viata pana la urma.
Daca il abandonezi pe Dumnezu o sa iti para rau, asa e viata e grea dar trebuie traita. La nervi si suparare omul spune niste lucruri pe care le regreta mai tarziu.
La judecata cu totii vom plati pentru pacatele noastre, in general oamenii sunt prosti si din cauza prostiei vor plati pentru ca in viata totul se plateste.