| RAY a întrebat:

Viata unui crestin trebuie sa fie suferinta si durere? Oare de ce a fi fericit este pacat?

Cand unii intreaba "ce o sa faca o vesnicie in rai?" aceasta intrebare le da de gol faptul modul in care vad ei trairea vietii in pofte si placeri e unul falimentar iar acest stil de viata nu o sa le aduca o fericire pe termen lung?

Nu vad nimic falimentar in a iubi,a bea cateodata o bere,un vin,un gratar cu prieteni,o calatorie intr-o tara straina,ceea ce facem cu totii,adica serios Iisus a facut vin, Iisus a baut si el, Iisus a stiut ca vinul imbata nu era must, Iisus nu era clovn, nu vad ce e rau in a fi fericit.

Parerea mea e ca atunci cand intelegi cu adevarat ce inseamna a trai si a te bucura de fiecare clipa nu o sa-ti doresti niciodata moartea.

Pai tu isi doresti moartea, din moment ce scopul tau e viata de apoi, tot ce faci are un scop -scopul final, eu am intrebat ce vei face miliarde de ani acolo in viata de apoi, nu vorbim de sute, mii, milioane si miliarde de ani, aceeasi rutina rugaciune, slava domnului si cam atat ca de necazuri, suferinta vei scapa, cum poti vedea existenta fara suferinta?

https://www.tpu.ro/......i-trairea/

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Conform celor scrise, cam asta e menirea omului creștin.Sluga lui Dumnezeu.El trebuie să-l slujească pe Dumnezeu, că de când s-a născut și până moare el este făcut din păcat, și păcătuiește tot timpul, iar singurul mod de a se mântui este suferința, umilința, limitarea, lipsa bucuriei de a trăi(că aia e desfrâu și e mâna maleficului Satan(pa dracu')) pentru că Dumnezeu l-a trimis pe propriul fiu ca să se chinuie pentru ca el să fie salvat de la distrugerea creatorului lui.
Real, asta e baza creștinismului.Inducerea cestui sentiment de continuă vinovație, prin care omul ce crede-n ele este manipulat psihic și spiritual, astfel ajunge să devină un sclav.
Rai.Nu există așa ceva.Idem nici Iad.
Aste-a mijloacele de manipulare a minții omului cu scopul de a-i crea mirajul că dacă se conformează cu acest program, va avea parte de bucuria veșnică(de a-l sluji pe Dumnezeu)(serios, chiar mai sunt oameni ce cred în așa ceva?!).
Normal, real viața e făcută să te bucuri de ea, nu să ți-o distrugi cu astfel de idioțenii intrpretate greșit de cei ce cred în așa ceva.

31 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Fericirea asta e relativă. Nu toti sunt fericiți cu aceleași satisfacții. Fericirea si tot ce e mai bun este rezultatul reacțiilor chimice din creier, nimic mai mult. Creierul te recompenseaza de fiecare dată când muncești pentru supraviețuirea ta.

| AC4S4 a răspuns:

Un crestin trebuie sa se bucure in Hristos.
Si cum spune Biblia, nu mai traiesc el, ci traieste Hristos in el.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu ai raspuns la intrebare, ce vei face miliarde de ani in rai?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Daca voi ajunge acolo, ma voi bucura de prezenta lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Miliarde de ani vei fi sluga lui Dumnezeu, ce scop minunat

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns:

De unde stii tu ce e cu adevarat pacat? De unde stim noi ce e cu adevarat fericirea? De unde stii tu ca un crestin trebuie sa fie suferinta si durere?

| RAY explică (pentru SandraEve):

Eu ti am mai spus sa citesti biblia

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Poate tu ar trebui sa o citesti mai atent si nu din perspectiva de ateu

| RAY explică (pentru SandraEve):

Din perspectiva bibliei ti am raspuns

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Bine

| costinvlad a răspuns:

Nu exista viata de apoi. Acesti EVREI ne vor sufletele distruse. Dupa ce mori, poti ajunge in astral definitiv ceva de genul adica ii vezi pe toti. Adevaratul scop al vietii este totul. Sa fim buni, armoniosi si cu spiritul puternic, cu putere spirituala si mentala, cu toate, cu puteri bioelectrice si bioenergetice si tot felul de puteri pentru a ne repara corpurile si a trai aici pe pamant miliarde de ani. De exemplu Chakrele. Se pune baza pe Chakra Inimii(care leaga chakrele inferioare de cele superioare; asta am vzt pe net si sunt recunoscator si respectuos ca exista oameni care spun adevarul). Nu se poate face jertfe de sange in numele Zeului Evreilor. Evreii ori au schizofrenie ori ne vor sclavi ori vor sa fie doar ei. Evreii au inventat multe lucruri false( de exemplu focul de paste este creat cu ajutorul chakrelor ceea ce cineva experimentat in ocultism poate face ce face si aia). Ei vor puterile oculte doar pentru ei.