| popoBawa a întrebat:

Visele erotice.Un subiect delicat.Ce spun religiile despre acest subiect? tu crezi ca e bine? cum se scapa de ele?

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Visele erotice.Un subiect delicat.Ce spun religiile despre acest subiect? tu crezi ca e bine? cum se scapa de ele?==dacă nu îți este mintea la carte, apar și visele erotice!

| doctorandus a răspuns:

Scapi de vise erotice daca te masturbezi des. Sau daca ai prietena/nevasta nimfomana.

| danay72 a răspuns:

Ca sa visezi trebuie sa te gandesti.sa nu mai te gandesti la asa ceva, nu mai urmaresti sau te uiti la asa ceva si umpleti mintea cu lucruri caste, curate si cere-i ajutor lui Dumnezeu, vei reusi in timp.Filipeni4:8

| anonimg a răspuns:

Daca vei intreba Biblia, ea iti va raspunde ca" visele se nasc din multimea grijilor..." (Eclesiast.5:3)
La ce te gandesti tu cel mai mult? Totul intra in subconstient si se deruleaza in vis ca un film.
Nu este un pacat ca ai vise erotice. Pacat este ca nu iti indrepti mintea si inima catre Dumnezeu.

| Lizzu a răspuns:

Nu.Nu e deloc un subiect "delicat".De ce ar fi delicat? Doar pentru ca frica ta implantata ani la rand,din momentul in care ai inceput sa constientizezi lumea si viata si pana acum,isi scoate ghearele dinauntrul sufletului tau si iese in constiinta. Apar vinovatia si culpabilizarea. Apar remuscarile si frica de foc si Iad.

Stati un pic linistiti si scapati odata de teroarea asta,ce e cu voi? Serios acum. Ce e cu voi? Ganditi clar si rational,pentru asta avem creier,sa-l folosim,nu sa-l tinem acolo sa se atrofieze din cauza unor reguli impuse din fasa si pana in ziua cand ne dam ultima suflare.

Devenim niste fiinte fricoase,umilite in cel mai groaznic fel de catre societate cu miile ei de reguli si legi,face ce vrea cu noi si din noi si noi permitem iar si iar pana cand ramane ce?
Nu mai ramane nici constiinta de sine,nici putere de afirmare a propriilor pareri,de razvratire, ramanem simple legume cu creier paralizat, incapabili sa vorbim despre ce simtim cu adevarat si despre ce am dori sa facem sau nu.

Nimeni nu ne condamna pentru ce visam, pentru ce gandim, pentru ce dorim. De ce trebuie sa va ganditi doar si doar la pedepse? Pedepse pentru ce? Pentru fiintele care suntem? Cu ce gresim? Ca visam?
Asta e cel mai absurd lucru care mi-a fost dat sa-l aud vreodata.
Suntem simple animale incarcerate si asta numai cu voia noastra...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Lizzu):

Un discurs extrem de plictisitor in loc sa tratezi cauza.Este clar ca visele erotice sunt incarcari din timpul zilei cu ganduri desfranate, imagini etc. Nu apar intamplator.Visele nu sunt pacate, insa ceea ce vedem in timpul zilei, ar putea fi pacat.

Cocluzia finala ne-a dat gata! Fiecare cu neamul sau...

| Lizzu a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Daca il considerai plictisitor,ai fi putut asa de bine sa nu-l fi citit pana la final. Pur si simplu sunt libera sa-mi exprim gandurile;
cine are placerea de a le citi,ma bucur ca o face, cine nu, nu ar trebui sa critice gandirea mea, pentru ca nici eu nu critic pe TPU gandirea nimanui.Nu ma cunosti sa tragi concluzii pripite,sa stii.

Eu nu te-am jignit si nu stiu ce are de-a face "neamul" in contextul acesta.

Ce este pacat in ceea ce vedem in timpul zilei? Lamureste-ma si pe mine. Chiar nu recunosti ca sunt lucruri care nu tin de noi si orice ni se intampla sau ne apare in cale tine doar de forta noastra de a le directiona pe un alt canal,sa le acceptam sau nu. Tine doar de noi si atat.

Nu vom putea evolua ca minte niciodata daca nu acceptam ce ni se intampla si daca nu vedem cu alti ochi totul. Este bine sa acceptam toate lucrurile,bune si rele deopotriva, pentru ca fara cele rele sa stii ca nu avem nici o sansa sa ne marim perceptia asupra lumii si vietii. Nu te poti feri la infinit de ce e rau, ferindu-te e ca si cum te-ai izola de rau si risti sa fii orb atunci cand binele vine.

As mai avea mult de spus, dar nu vreau sa te plictisesc.
Si, te rog, nu adopta in comportament influenta numelui tau de pe TPU.

O seara buna.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Lizzu):

Nu suntem pe aceeasi frecventa. Crezi in Dumnezeu? Eu cred, si consider ca nimic nu este intamplator, si nimic nu ne poate reusi fara ajutorul acestuia.

Cand m-am referit la cocluzia finala, nu mi-a placut "animale incarcerate".Noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu(a se intelege suflet) si suntem mai presus decat animalele, fapt dovedit de atatia oameni importanti din istorie sau de Sfintii Parinti cu moaste sfinte.

Fenomenul, vise erotice este serios si tradeaza preocuparile noastre de peste zi.Nu trebuie sa mergem inainte, ci sa ne oprim si sa tratam!

O seara buna si tie!

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Religiosii sunt niste mici dictatori, nu accepta alte convingeri decat pe ale lor si culmea e ca nici nu demonstreaza plauzibil tema ci numai cu interpretari. Ceea ce considera ei foarte inaltator, luminat si inteligent este credinta in nevazut, o auto-prosteala mai mare ca asta nici ca exista.

| Lizzu a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Cand am zis "animale incarcerate",m-am referit metaforic la mintea si gandirea noastra,care devine din mult un nimic si toate sentimentele care vad ca pe zi ce trece se anuleaza,se reduc pana la zero,si asta din ce cauza?

Din cauza ca suntem turma,traim in psihoza si ne intretinem unul altuia toate iluziile,nu suntem capabili sa gandim cu propria noastra minte, prin propriile noastre experiente de viata ci doar traim prin ce ne spun altii si prin ce ne arata ei; de multe ori luam de bun totul fara sa-l trecem prin filtrul nostru,il acceptam asa cum ne este infatisat si nimic mai mult. Cred ca procedam total gresit.

Suntem fiinte umane,cu perceptie si gandire,da, si suntem supusi greselii de orice fel. Daca am fi dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu sau orice ar fi acolo undeva in Univers, atunci eram fara greseli,nu se legau de noi simtirile si visele "pacatoase".

Suntem duali,orice ai face sa scapi,nu vei putea. Avem in noi raul si binele in cantitate egala,si chiar daca va invinge cateodata binele,intotdeauna se va ivi din adancuri si raul.
Cred ca Dumnezeu a pus in noi ambele, raul si binele, pentru a putea experimenta mult mai bine viata pe Pamant si de a putea face alegeri, pentru ca, nu-i asa? fara rau, cum am mai putea alege binele?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Lizzu):

Au existat si oameni care nu au avut tendinte pacatoase, si s-au numit "vase alese".Ai gandit bine. Fara prezenta raului nu am vedea binele. Oricum, mai bine am evita raul si ne-am stradui sa facem binele.Ai dreptate.Suntem oameni si gresim,caci numai Dumnezeu este fara de greseala,insa tocmai de aceasta exista pocainta(spovedania),postul,infranarea care alunga slabiciunile si patimile.

Avem liberul arbitru. Dumnezeu nu ne arunca in iad, ci noi singur, caci diavolul este stapanitorul acestei lumi, si dam o lupta asidua cu acesta, pentru a ajunge la Dumnezeu.Ca pilda,Dumnezeu se aseamna unui tata,care isi lasa fiul sa mearga la petrecere,si desi i-a zis sa nu se drogheze,acesta sub influenta prietenilor (diavolul) se drogheaza,urmand sa sufere iadul dependentei sau chiar moartea datorita neascultarii. Dumnezeu ne-a zis cum sa procedam pe pamant,insa noi daca nu ascultam si ne dam in bratele diavolului,care este tatal minciunii, ne vom arde sufletul si ni-l imbolnavim, singurul medicament fiind pocainta cu rupere de inima, altfel, ne vom ucide sufletul.

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

Fiecare cu gandirea sa intr-un fnal, nu? E imposibil sa gandim toti la fel, si fiecare credem ca avem dreptate. Devine extenuant.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Hombre):

Puteai sa ma ataci direct, nu pe ocolite! Ti-as fi raspuns: "Bine ca ai tu dovezi plauzibile! ". Poate ca esti destul de batut in cap ca sa nu vezi argumente, demonstratii stiintifice si plauzibile la tot pasul.Ai o vedere destul de ingusta.Nu te preocupa omul si stiinta in mod serios, ci doar spicui ce-s convine, fara a vedea si latura care ataca foarte puternic convingerile ateilor!

| Lizzu a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Da, sunt de acord cu tine in unele privinte, dar doar in unele.

Ai avut curiozitatea sa citesti "Conversatii cu Dumnezeu" de Neale Donald Walsch?
Eu am citit. Am ramas impresionata cat de mult pune accentul pe lucruri simple, subiectul Dumnezeu nu este deloc tratat religios si fanatic, asa cum ni-l prezinta Biserica si religia mereu.
Nu il arata ca fiind razbunator. Nicidecum, asa cum ne indeamna Biblia si preotii sa-l credem doar pentru a evita trezirea si razvratirea noastra pentru ca le place ascultarea noastra oarba.

Sunt 3 volume,care se citesc aproximativ repede,dar ceea ce spune acolo te prinde in asa fel incat ti-ai dori sa fie mai multe pagini. Cred ca ma voi apuca din nou sa le citesc. Primul mi se pare de departe extraordinar. Modul in care descrie atomul,lumea,Universul,fiintarea lui si a orice exista in el.

Multe din conceptiile noastre sunt date peste cap,revolutionate.
Spune ca in fata domnului si a Universului nu exista "bine" si "rau", adica lucruri bune si rele, asa cum noi pe Pamant le vedem i le percepem. Pur si simplu este un observator care nu judeca si nu pune in balanta nimic si pe nimeni.

Iti recomand cu drag, daca nu ai citit inca happy
Vei vedea totul altfel, iti schimba total tot ce ai crezut pana acum din momentul cand te-ai nascut si pana in momentul cand incepi lecturarea.
Numai sa lasi totul la o parte si sa citesti cu o gandire neutra. Si va fi bine.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Lizzu):

Din pacate,nu sunt genul meu de carti. Tu ai vrea sa-i citesti pe Nicolae Steinhard(Jurnalul fericirii,Daruind vei dobandi),Arsenie Boca(cu numeroasele sale tratate),tratatele despre credinta si fiziologie a lui Nicolae Paulescu,sfinti ca Nicolae Velirimovici,Paisie Aghioaritul,Nectarie Taumaturgul, Ioan Gura de Aurd, Vasile cel Mare, Spiridon etc.Mai de incredere astfel de scrieri ale unor oameni care prin viata lor pe pamantm au fost binecuvantati la moarte cu moaste sfinte facatoare de minuni, acestia aflandu-se acum in Imparatia Cerurilor.In aceste carti gasesti raspuns la orice intrebare.

De ce nu am incredere in cartea ta? E prea permisiva, si cred ca denatureaza cuvinte din Biblie. Daca stii Iisus a zis "Nu am venit sa aduc pacea, ci sabia!", referindu-se ca Adevarul nu se poate amesteca cu neadevarul, fiind despartite de "sabia" Iisus.Si sa stii ca la Judecata de Apoi a fiecarui om, notiunile de bine si rau sunt foarte importante, cele care hotarasc al cui fiu suntem :fii diavolului sau fii lui Dumnezeu.

Daca vorbeste in carte despre Bing Bang si alte baliverne sigur nu o s-o citesc.Sa nu te culci cu pe o ureche,si sa crezi ca in cer nu va fi bine sau rau sau ca Dumnezeu nu va face nimic, dimpotriva el va pune la o parte faptele bune si modul cum am respectat poruncile sale si pacatele pocaite in timpul vietii, iar in cealalta parte vor fi diavolul cu insemnarile sale:pacatele nepocita, pacatele strigatoare la cer etc, cerandu-si drepturile. Aici intervine Dumnenzeu si inclina balanta in funtie de de faptele bune sau rele din Cartea Vietii.

| Hombre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pentru raspunsul de la 20:38, nu te-am atacat pe ocolite, si nu este un atac, este un puct de vedere despre excesivi religiosi, s-au daca iti cade mai bine, habotnici.
"Poate esti destul de batut in cap sa nu vezi argumentele"!?
Inca o confirmare ca religiosii sunt fatarnici, vorbeste de iubirea aproapelui cu toporul la spate.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Hombre):

Am folosit un limbaj mai grosolan, dar nici tu nu dai dovada de multa iubire fata de apropele tau. Exprimarea mea este sugestiva, pentru a arata acei oameni pseudo -stiintifici care spicuie cele convine, fara sa cerceteze in adanc, avand ca surse Wikipedia.

| Hombre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu impartasesc nicio dogma religioasa cu care sa ma bat in piept despre iubirea aproapelui, respect omul in strict conditia noastra umana si limitele legilor, altele decat cele religioase. Nu te mai bate cu caramida in pectorali cu cercetarea bibliei, e cea mai proasta carte, lipsita de logica si rational pe zona dogmatica iar pe partea istoriei romanţate a poporului evreu destul de confuză si cu putine date asa cum este o cercetare cu adevarat istorica.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Hombre):

Biblia a stat la capataiul multor savanti de seama(inainte de 1750). Multi scriitori au fost inspirati de pildele pline de talc din Biblie. Daca tu nu intelegi nimic, e treaba ta.Vechiul Testament a fost tradus de 70 de intelepti ai vremurilor di ebraica in greaca, la comanda lui Alexandru Macedon( si se nume Septuaginta). Biblia trateaza despre istoria poporului evreu, de la inceputurile lumii pana dupa Iisus.Desigur,daca nu crezi in Dumnezeu, normal ca ti se pare o absurditate. Daca ai avea credinta ai putea sa muti munti.

Intrebare de baraj:ce parere ai despre numeroasele minuni care se petrec la moastele sfantului Nectarie de pe insula Egina din Grecia? Doctorii nu au stiut ce sa zica despre cancerele, cangrene sau leucemiile vindecate.

| Hombre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Astea sunt povesti savante despre Alexandru Macedon si cercetarile din vremea lui, pai omu' era preocupat cu razboaiele si nu cu stiinta, ma faci sa rad, ce cercetari putea sa faca primitivi aia pe vremea arcului cu sageti, pai tocmai de aceea e asa de anapoda Vechiul Testament, nicio diferenta intre el si Legendele Olimpului, doar tematica e alta. Hai sa fim seriosi, suntem intr-o era in care privim cu telescoape moderne la zeci de mii ani lumina si vedem mii de galaxii si cu cat descoperim mai mult cu atat conceptiile despre univers si existenta noastra devine mai complexa de lamurit si tu imi servesti rahaturi scrise gen Fat Frumos. Religia e politica curata pentru creduli. La-sa povestile cu sf. Nectarie am citit destule snoave de adormit copii. Fii convins ca daca acolo se vindeca cu adevarat cancerul tema era dezbatuta la nivel mondial.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Hombre):

Aici se vede ca liderii ordinii mondiale te-au spalat pe creier.E la mintea cocosului ca liderii lumii noastre, premergatorii Antihristului, nu doresc sa se descopere astel de minuni.Rolul lor este sa renege, sa defaimeze, sa ciunteasca sau sa zica jumatati de adevaruri.De ce nimeni nu se intereseaza nimeni despre problemele Romaniei pe plan mondial? Pentru ca acestia vor distrugerea acesteia(ba mai mult,vor sa profite de conducatorii nostri imbecili),asa cum ascund minunile Sfantului Nectarie. Ai fost vreodata acolo ca sa vezi? Ai auzit vreodata cum se bucura un copil care a fost vindecat de o boala incurabila,iar oamenii din jur plangeau de bucurie? Sau nu vezi aceste aspecte?

Alexandru MAcedon era preocupat cu razboaile, insa preocupat in acelasi timp de cultura, iar VT era unul din cele mai importante documente in acest sens. Te rog sa nu mai compari Legendele Olimpului cu zei razboinici, desfranati si razbunatori cu intelepta si plina de talc Biblie.

Intrebare: noi tot descoperim galaxii care mai de care, dar...am ajuns vreodata acolo? de unde stim ca nu sunt doar plasmuiri ca sa aiba si savantii ce face? de unde stim ca toate acele miliarde de galaxii(de parca le-a numarat cineva) nu sunt decat niste plasmuiri ale lui Dumnezeu care vrea sa arata ca suntem unici, care vrea sa ne incante ochii pe timp de noapte cu imaginea cerului(in Biblie unii profeti chiar au studiat astronomia)?

| Hombre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Daca pe mine m-a spalat pe creier lideri mondiali actuali e bine sunt de actualitate, insa pe tine te-a spalat pe creieri lideri mult mai primitivi ai unei lumi demult apuse. Sa spui ca VT e adevarat si ceea ce vedem azi prin telescoape sunt miraje facute de Dumnezeu sa ne incante ochii pe timp de noapte, asta le intrece pe toate si ma minunez cum de unii ca tine pot intrepreta, inventa si scornii asemenea povesti afirmand ca sunt si adevarate. Te-ai uitat vreo data printr-un telescop? Daca Dumnezeu este creatorul galaxiilor si le-a facut sa ne delectam privindule apoi ne creea cu telscoape nu cu ochi sa le si vedem mai neica, ori daca le vedem azi este datorita creatiei inteligente ale speciei umane, nu la rugaciunile voastre si invataturile lui Isus, Sf Petre si tot felul de frecangii, dupa mentalitatile voastre nici acum nu aveam electricitate. Sa spui ca descoperirea miilor de galaxii sunt nascociri ale oamenilor de stiinta "ca sa aiba si savanti ce face", iar pe de alta parte sa crezi ca Isus a hranit cu cinci paini si trei pesti 5 000 de oameni cu copii lor si a mai ramas 12 cosuri de frimituri, iar daca nu esti vreun Gica contra s-au troll, atunci esti un mare tampit si plecat cu sorcova, na ca pana la urma am zis-o.

| Alphawolf a răspuns:

Wau, nu mai ai voie nici sa visezi.
Nu stiu ce spun religiile, dar nu e deloc bine, e pacat! Daca ai vise "spurcate" inseamna ca te-ai indepartat de Dumnezeu si it da tarcoale Satana. Trebuie sa spui nu viselor "spurcate", pacatului, sa te controlezi, dar daca nu poti, nu mai dormi si-ai rezolvat problema.
Dumnezeu e iubitor, dar e si foarte sever, e un foc mistuitor.

| popoBawa explică (pentru Alphawolf):

Sa nu mai dorm... serios? apropo nu ma uit la spurcaciuni"sunt victima incubus. ma rog mereu, etc, dar uite ce patesc

| AtateaConditii a răspuns (pentru popoBawa):

Poi asa se intampla cand nu ai nici-o prietena.

| Alphawolf a răspuns (pentru popoBawa):

Dar iti displace acele visuri, sau te mustra constiinta? Eu zic sa nu te mai mustrezi, nici sa te protejezi. Pentru ce iti trebuie parerea altora? Lasa superstitiile deoparte si traieste-ti viata. Stii cum spune o vorba din popor!? "Cui pe cui se scoate!" Este o necesitate, nu o neglija.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Alphawolf):

Este necesitate doar pentru animale.Tu nu esti mai presus decat animalele? Oamenii au devenit mai interesanti decat animalele, caci o vaca dupa ce se imperecheaza numai are ea pofta de sex dupa, insa o femeie sau un barbat vicios ar putea sa faca sex in fiecare zi(desigur, fara responsabilitatea de a si naste copii, ci doar pentru placere).Noi suntem chipuri a lui Dumnezeu asa ca suntem mai presus decat animalele.Multi barbati (in istorie)nu si-au satisfacut "aceasta necesitate"(cum se zice mai nou) si erau recunoscuti ca barbati adevarati,puternici si care nu depind de nimic(iar in domeniul geniilor,sa nu-ti treaca prin cap ca mariile genii ale lumi isi satisfaceau aceata "nevointa").Cei care nu se satisfac isi aduna toata concentrarea pe altceva(pe care il va face foarte bine),deci fecioaria este extraordinara(mai ales in fata lui Dumnezeu). Desigur prin aceste cuvinte nu neg importanta acestui act pentru oamenii normali, dar doar in interiorul calduros al familiei(prin casatorie), si doar pentru a naste copii, nu pentru placere(desi suntem constienti ca va fi si placere.

La intrebare:visele erotice pe care le ai probabil se "incarca" in timpul zilei cu tot felul de imagini si ganduri necurate; daca nu, adreseaza duhovnicului

Si nu uita:trupul este stricacios:o femeie frumoasa si "buna " peste 20-30 de ani va innebuni uitandu-se cum arata(asta doar daca nu e constienta ca e un fenomen normal, caci la varsta asta femeile nu ar trebu sa se gandeasca la sex, ci la familie-daca o are); pentru barbat e mai usor "sa le schimbe", insa femeile vor suferi foarte mult!

| Alphawolf a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Lui Dumnezeu ii plac nebunii? Multi barbati au fost recunoscuti ca fiind adevarati si puternici de cine anume?
Nevoile nesatisfacute pot provoca dereglari la cerebel, nicidecum barbati adevarati.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Alphawolf):

Cei care nu au facut sex toata viata si nici nu au ravnit femei,au fost mult mai capabili pe plan intelectual si fizic decat oamenii normali. Oricum,in exprimarea ta apare un cuvant triba;:"a se satisface".De aici deducem (caci e la mintea cocosului)ca pentru tine femeia este un obiect destinat satisfacerii, destinata unui corp prin care tropaie hormonii si diavolii.Din pacate, femeilor, sa stiti ca nu reprezentati mai mult decat o jucarie sexuala.
Alt punct important, are fi onania, care inseamna autosatisfacere.Pacat care apare inca in VT si e la moda in zilele noastre. Facand-o o data,probabil o s-o faci si a doua oara(mai ales daca e asociata cu pornografoia),caci creirul intipareste aceea senzatie placut de dupa masturbare,insa care nu e completa,caci doar sexul poate aduce si linistire si nu creeaza dependenta(asta doar in caz ca nu e o obsesie). Masturbarea practicata regulat duce la scaderea capacitatii intelectuale, a memoriei, slabirea fortei fizice, a organismului, cresterea numarului de boli.In stare grava duce la inflamatiile articulatiilor,pocnituri(mai ales la maini si picioare),vedere incetosata,durere de spate, infundarea sternului, fata unsuroasa, stari de rau, umflarea membrelor etc. Organismul se revolta!

Pntru consultatie: "Pornografia-maladia secolului 21" de bioetician Virgiliu Gheorghe. Gasesti aici mai multe carti de el:http://www.librariaortodoxia.ro/search/virgiliu-gheorghe/

De asemenea si aceste linkul-ri sunt de folos:http://www.youtube.com/watch?v=O6Bi_7om_Rw&feature=player_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k1JStIhMw_g

http://www.youtube.com/watch?v=A37ehFbcoNg&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=Z8nxGDaBxWw&feature=related

| Alphawolf a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"De aici deducem (caci e la mintea cocosului)ca pentru tine femeia este un obiect destinat satisfacerii" - Poate asa o fi la mintea "cocosului", dar in fapt e cu totul altfel. Dar pentru tine ce este femeia?(tinand cont ca nu o implinesti). Dar tu, ce esti pentru femeie?

http://www.descopera.ro/......use-de-sex

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Alphawolf):

Asa si site-urile porno sau care fac propaganda sexului zic:"100 de beneficii aduse de sex". Insa din pacate acestia nu stiu notiuni elementare de medicina. Dupa un act sexual nivelul testosteronului este la pamant,iar al prolactinei foarte crescut(insa intr-un act sexual normal cu persoana pe care o iubesti foarte multi,ne referim casatoriti,duce la eliberare de oxitocina-hormonul fericirii si al atasamentului-,dupa care relatia se consolideaza si mai mult). Prin deductie logica,intelegem ca,cu cat facem mai mult sex(sau ne masturbam-care este si mai grav,deorece este doar o simulare de sex,si de fapt pacalesti organismul ),cu atat nivelul testosteronului este mai redus,atat de redus incat poate aduce la tulburari de crestere,proasta functionare a prostatei, cancer la prostata, si nu in ultimul rand, menopauza androgena, adica infertilitate masculina.Mai rarut,mai dragut!
Daca tu crezi ca femeia vrea doar sa fie satisfacuta,e grav! Voi ce credeti fetelor? Astfel de aspiratii aveti? Eu cred ca nu! Ba mai mult,femeii careia nu i se ofera dragostea si iubirea pana la daruinta,sacrificiu a barbatului sufera foarte mult.Din relatarile femeilor,rezulta destul de clar ca pentru ele conteaza mult mai mult relatia spirituala cu partenerul decat sexul, care de obicei este un factor impus de baietipentru a ramane impreuna, iar fetele desi nu vor, nu vor sa-si piarda partenerul, iar mai apoi acestia le frang inima si le parasesc.Este un cerc inchis!
Trebuie mult mai mult decat un site care se vrea a fi profesionist, sau mai mult decat site-uri gen "ce se intampla doctore, sau sexgen ".

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Alphawolf):

In Sua se arata destul de clar, ca este o criza de testosteron, iar barbatii sunt tot mai infertili.Se da vina pe aer,pe soia,dar nu vad ceea ce este langa el.
Oare beneficiile aduse de sex sunt pierderea barbatiei,cu scopul de a te relaxa, pentru ca mai apoi sa dai dovada ca esti dependent si sa o faci iar, desi i-ti distrugi toata productia de testosteron?

Citeste cartea recomandata, caci nu arde. Daca nu o citesti sau zici ca nu te intereseaza este inca o dovada in plus ca am dreptate, si te temi ca am dreptate.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Mai am cateva puncte de spus si am terminat tot ce am avut de spus:

1.Ce parere ai despre efectul dezastruos al scaderii nivelului de testosteron din SUA.Barbati cu cancer la prostata sau impotenti! Se da vina pe soia, sticle, aer, insa nu pe un facot evident si demonstrat. Oare impotenta este un alt beneficiu al satisfacerii?

2.Nici Romania nu face rabat.Generatia tanara din care fac parte si eu,nu au nici o aspiratie in viata,nu invata nimic, pica examenele si Bac-ul, au o gandire slaba, un vocabular foarte sarac, foarte violenti si obsedati de porn si sex.Dovada sunt utilizatorii care intra la "Dragoste&sex".Un om care este preocupat mult de sex, nu poate fi un om intreg la cap. Oare sexul practicat de adolescenti ne aduce alt beneficiu: prostia, nesimtirea, violenta crasa, oboseala accentuata?

3.Majoritatea oamenilor care fac sex intr-o relatie dinaintea casatoriei sau extraconjugala(asta doar daca nu e dependent de sex), dupa o partida sufera migrene sau o stare de rau accentuata(fapt dovedit). Dupa cum spuneam, Sexul aduce "atatea beneficii" iar populatia lumii este tot mai bolnava.

4.Site-ul pe care mi-l ai aratat, arata destul de evident un fapt extrem de serios:divinizarea sexului si al organului feminin sau masculin(observatie facuta dupa vizionarea pozelor). PErsoana de langa tine nu mai este atat de importanta, sufeltul a murit, iar cei 2 divinizeaza actul in sine sau organul(prin practici gen sex oral, masturbarea facuta de femeie, pipairea organului cu mana, lingerea organului etc). Avem un nou idol.Acei oameni din poze sigur nu sunt niste oameni fericiti.

5.Aud de atatea cazuri de divort pe motiv: "nepotrivire la pat","astenie sexuala","sani mici" etc. Dupa parerea mea o astfel de persoana nu merita nici cel mai mic respect. Femeile normale zic: "pentru mine mult mai important decat sexul,sunt mangaierile,vorbele tandre, afectiunea, ajutorul in casa, momentele intme de visare intre cei 2, ca in adolescenta". Femeile doresc implicarea afectiva a sotilor, iar cele care dau vina pe "astenia sexuala" probabil sunt influentate de site-uri asemenea celui de mai sus, fara sa-si dea seama ca de fapt ele cauta afectiune(fara a nega importanta unirii trupesti dintre soti). Restul cum ar fi "nepotrivire la pat" sau "sani mici", reprezinta doar un om extrem de obsedat de sex.

6. Vorbeai ca femeia doreste neaparat satisfacerea.Arunci cum ramane de numeroasele cazuri de calugarite,sfinte,care l-au iubit mai mult pe Dumnezeu,chiar cu pretul mortii, caci imparatii doreau sa le necinsteasca si sa le oblige sa se inchine la zeI(Vezi Mucenica Ecaterina-recunoscuta datorita frumusetii ei). Inainte o femeie care nastea fara sa fie casatorita, carre fiind casatorita nu dadea viata la copii, sau care se necinstea cu alti barbati fiind casatorita, reprezenta o necinste si o pata pentru familia acesteia.Cocluzia:Femeile pot rezista bine mersi fara sa fie "satisfacute".

7.Astfel de site-uri dau nas statisticilor facute cu usa inchisa, spre a ne arata ca sexul este "benefic", putand sa-l practicam ca "sport", dand nas prostitutiei.Este si normal o data ce societatea promoveaza prin presa, televizor si internet sex, sex si iar sex. Un adevarat dezastru.

8.Ar fi bine cand raspnzi sa nu mai copii citate zise de mine.Este un fapt extrem de enervant.

Sper ca pana la urma aceasta societate sa-si gaseasca "Nasul". "

"Cine are urechi de auzit, sa auda!"

| Hombre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

He he he, si pana la urma cine e "Nasul", ciudat mod sa speri ca pana la urma cineva ne-o v-a trage la toti inclusiv celui ce doreste asta, te-ai suparat ca vacarul pe sat. laughing Rar am vazut individ sa fie atat de agresiv impotriva sexului, si ma intreb totusi de ce, orare credinta sa fie la mijloc s-au impotenta?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Hombre):

Din punct de vedere strict al religiei onania,sexul pentru placere, protejarea impotriva sarcinii, avortul, desfranarea, adulterul sunt pacate.Numai ca aceste pacate se resfrang si in sanatatea fizica,din pacate pentru cei care apreciaza "beneficiile" sexului.

Nu sunt impotriva sexului,cu conditia ca acesta sa fie facut intr-un mariaj,si cu scopul de a face copii,nu ca sport cum se promoveaza in societatea actuala. Oricum,Europa e in decadere,dpdv al populatiei:tot mai multi batrani si tot mai putini tineri (si aia bolnavi). Rata natalitatii este foarte mica.

"Ti-ai gasit nasul " este doar o vorba din popor,si nu are legatura cu filmul "Nasul",insa daca vizinezi filmul vei vedea ca mai toata lumea isi va gasi nasul. Oricum, tot in film, vei vedea ca sicilieni isi protejau cu strictete familia, nasteau copii, si nu suportau desfranarile sau ca femeile lor sa se prezinte despuiate in public.

| Hombre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu contest ca anumite exese sexuale nu sunt daunatoare, ca de altfel orice exces e daunator acolo unde nu exista cumpatare, insa a nu te indoii de acesta trebuie demontrata prin experienta si cercetare, nu prin asocierea ei cu o dogma care VOLENS NÓLENS se potriveste s-au nimereste. Chestiunea cu "destrabalarea" sexuala are mai multe caracteristici in intelesul oamenilor de pe planeta, ceea ce intr-un loc se interzice cu desavarsire in alta parte este admis, spre exemplu, "bigamia", in religia crestina este interzisa si chiar si de lege in marea majoritate a statelor insa la cei de religie musulmana nu si exemplele pot fi multe.
Apropo de "Nasul", da, sunt de acord cu ce ai spus insa nu ai spus tot despre sicilienii mafioti si risti sa-i da-i exemplu pozitiv pe acesti criminali se declara impotriva notiuni de stat, deci anarhici. In ceea ce priveste familiile lor le protejau, dar pe cele lalte le bagau la groapa daca le statea in cale si nu era cale de mijloc, crima era legea, chiar ei intre ei. Pe femeile lor nu le vroaiau despuiate in public dar cu celelalte se destrabalau, specific latinului mai ales italienilor, el sa le-o traga femeilor altora dar pe a lui nimeni. Stii de ce in lumea mafiota toti isi gaseste "nasul', pentru ca forteaza nota.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Hombre):

Vizionand "Nasul 2 " vei afla diverse informatii despre Vito Corleone.Un om drept si bun care ajuta oamenii saraci.Desigur,ca sa-si cladeasca o asemenea familie mafiota a recurs la santaj,, baruri cu jocuri de noroc, bordeluri.Insa era un om care a zis ca nu o sa protejeze traficantii de droguri, deorece nu doreste ca asemnea substante sa ajunga la copii, sau in scoli.Vito numea bordelurile si barurile "Lucuri unde se satisfac pacatosii,iar daca ai o educatie buna nu o sa ajungi niciodata in astfel de locuri". Desigur a nu se intelege ca sunt de acord cu crimele, santajul, si multe altele.

Cei de religie musulmana sunt bigami, insa macar nasc fiecare copil, nu-l avorteaza.De aia acestia o sa ne domine. Dupa cum spuneam :sex intr-un mariaj, si cu scopul procreerii.Nu te poti numi parinte daca doresti placerea actului sexuala, dar nu doresti rodul dragostei dintre cei 2 soti :copilul.

| andreeaxxl a răspuns (pentru popoBawa):

Incubus? Serios? laughing)) Cum sa crezi in asa ceva? Toata lumea are astfel de vise si asta pentru ca noi le provocam uneori atunci cand ne gandim la ce nu trebuie!

| Wuhong a răspuns (pentru Alphawolf):

Domnul Dumnezeu are milă de toți. Măcar încearcă să se lupte cu astfel de lucruri. Oricum când nu va mai fi în trup nu va mai simți lucrurile astea.

| Wuhong a răspuns (pentru popoBawa):

Fă-ți o prietenă. căsătorește te cu ea. Fa dragoste cu ea. Gata ai rezolvat problema. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii sincer cu tine, pentru tine. incearca sa vezi cauza fara sa te judeci. lasa loc si imoralului ca sa devii moral. evitand adevarata problema din teama sa nu gasim ceva ce nu ne place noua sau din ce credem noi ca nu ii place lui dumnezeu fugim de ceea ce sta ascuns in noi. decat sa te chinui cu trairi de genul acesta....mai bine fa-ti o pritena, traieste cum simti... nu te mai invinovati!

Răspuns utilizator avertizat
| Cocîrlăndosu a răspuns:

Am o veste tristă! Dacă ai asemenea vise nu le poţi opri să vină! Dar ceva poţi să faci: să nu te mai uiţi pe Internet la gagici, funduri, păsărici şi alte chestii deocheate. Ceea ce bagi în inima ta, aia scoţi! Bagi spurcăciuni, spurcăciuni scoţi, bagi lucruri frumoase, lucruri frumoase scoţi. Aşa că, alege!

| C0nstantin a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Asa o sa zici si tu cand o sa faci sex/dragoste cu o femeie? Spurcaciune?! O sa ma mir daca o sa mai ai dinti in gura dupa ce ii zici asta...

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru C0nstantin):

Nu, măi inteligentule! Mă refeream la materialele pornografice, (Internet, filme, reviste, etc.), nu la femeia în sine!

| C0nstantin a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Eram ironic, măi inteligentule!

| dracu14 a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Si ce gagicile nu sunt frumoase? daca tu te uiti la strambe e problema ta, eu ma uit dupa cele frumoase ca vorba aia ce e frumos si lui d-zeu ii place

| ArinaRya a răspuns:

Satan incearca sa te traga prin lucruri la care poate esti mai slab fiind barbat. Consider ca atunci cand iti vin astfel de ganduri gandeste-te la sotia ta, in sensul ca ea este undeva in aceasta lume, roaga-te pentru ea sa fie bine si sa nu aiba framantari, roaga-te Duhul Sfant sa-ti arate adevarul, sa nu fii inselat de aceste duhuri demonice happy

| sax15tag a răspuns:

Corpul cere si tu nu il ajuti, de asta visezi. si cu te deranjeaza? e doar un vis, si nu cred ca nu e placut... poate e neplacut cand te trezesti dimineata si realizezi ca a fost doar un vis