| Qasim a întrebat:

"Voi adoratori ai lui Christos! Aceasta este o intrebare de la care se vrea ca intelectualii dintre voi sa ofere un raspuns.

Daca Dumnezeu a fost omorat datorita actiunilor unor oameni, atunci ce fel de Dumnezeu este acesta?

Sau a fost El multumit de ceea ce ei i-au facut? Daca e asa, atunci ferice de acei oameni pentru ca au castigat multumirea Lui.

Dar daca El a fost ne-multumit de ceea ce ei i-au facut, atunci inseamna ca acestia i-au subjugat puterea.

Atunci a fost toata existenta abandonata, fara Dumnezeu. Daca este asa, atunci cine raspundea rugaciunilor celor care se rugau?

Ori au fost cerurile goale cand El zacea ingropat sub pamant?

Ori a fost universul lasat fara controlul lui Dumnezeu, in timp ce mainile Lui erau batute in cuie?

Si cum se face de ingerii nu i-au venit in ajutor atunci cand L-au auzit plangand?

Cum a putut lemnul sa il tina pe Dumnezeu tintuit de el?

Si cum a putut fierul sa il ajunga pe Dumnezeu, strapungandu-i trupul?

Si cum au putut mainile dusmanilor Lui sa il ajunga si sa il palmuiasca?

Si a fost Christos cel care s-a inviat de unul singur, sau i-a fost daruita viata de un alt Dumnezeu?

Cat de uimitor ca un mormant sa il poata cuprinde pe Dumnezeu! Mai uimitor de atat este pantecul care l-a cuprins pe El.

Pantec unde a ramas pentru noua luni, in intuneric, hranit de sange.

Apoi a iesit din pantec, mic, slab si ravnind sa fie hranit la san.

A mancat, a baut si a facut ceea ce rezulta din acestea. Asta este ceea ce voi numiti Dumnezeu?

Marire lui Allah care este mai presus de minciunile crestinilor. Toti dintre ei vor fi trasi la raspundere pentru defaimarile pe care le-au facut.

Voi adoratori ai crucii! Pentru ce motiv este pusa aceasta blamare asupra celor care resping acestea?

Nu este logic sa spargi si sa arzi crucea impreuna cu cei care au introdus-o in religie, din moment ce Dumnezeu a fost crucificat pe ea cu mainile tintuite?

E o cruce blestemata de carat. Deci scapati de ea si nu o pupati!

Dumnezeu a fost abuzat pe ea, si voi o adorati? Atunci sunteti clar dintre dusmanii Lui.

Daca voi o adorati din cauza ca ea la carat pe Stapanul lumilor, atunci de ce nu adorati si mormintele care sunt similare crucii.

Nu mormantul l-a avut pe Dumnezeul vostru inauntru?

Atunci adoratori ai lui Christos deschideti ochii. Acesta este inceputul dar si sfarsitul."

- Traducere dupa un poem al lui Ibn Qayyim (Allah sa aiba mila de el!) -

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum adica acesta este inceputul si sfarsitul? vrei sa te arunci in aer? ce proasta a fost tampita aia de merkel ca a primit 1 milion de mulsulmani nu e nimic ca putem repeta istoria daca se vrea chiar

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu este nici pe departe proasta. Merkel ori este sionista ori lucreaza pentru ei. Sionistii au adus musulmanii in Europa ca s-o distruga. Cred ca deja vezi rezultatele, atacuri teroriste si violuri la ordinea zilei. Politia nu le face nimic pentru ca si politia este controlata de sionisti. Europenii astia sunt spalati pe creier cu mizerii crestine si sunt prea slabi sa ia atitudine. Teroristii astia trebuiau de mult aruncanti de unde au venit. Evreii ne baga diveersitatea culturala pe gat in timp ce ei au in Israel legi rasiale stricte. Mai da-o naibii de treaba ca deja devine prea evidenta.

| Qasim explică (pentru RAY):

Poezia pe care am tradus-o asa se termina cu versul inceputul si sfarsitul asa era rima in araba. Daca tu interpretezi altcumva este problema ta. Insa sa stii ca ai o interpretare gresita.

| Qasim explică (pentru Mclaren12):

Doar musulmanii mai pot instaura pacea, valorile umane si morale in Europa. Atlfe dupa mintea voastra mergeti din rau in mai rau. Du-te in Finlanda, sau alte tari nordice sa vezi cu oameni incep sa se impreuneze pe strada precum animalele. Si asta este una dintre profetiile lui Muhammede despre sfarsitul zilelor.

| Holiday a răspuns:

Alah asta al tau e acelasi spiridus din epopeea religioasa jidanesca fardat si coafat altfel decat de crestini. Adica e fictiv si orice om sanatos la cap ar trata asta ca ceea ce este, adica o fictiune.

| Qasim explică (pentru Holiday):

Allah este Dumnezeu lui Avraam, al lui Moise si Isaac. Al lui Noe si Muhammed. Al lui Isus si al lui David. Asadar, musulmanii au acelasi Dumnezeu cu Dumnezeul tuturor profetilor. Acelasi este si Dumnezeul tau, iar daca tu nu accepti asta nu schimba cu nimic datele problemei si nici nu afecteaza in vreun fel existenta lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

Sau mai degraba inexistenta lui.

| Qasim explică (pentru Holiday):

Daca tu crezi asta, nu inseamna ca EL nu exista, asta spuneam mai devreme. Daca negi judecata, nu inseamna ca nu vei fi adus/a? Ba da!

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

Iti dai seama ce speriat sunt de povestile create de/in jurul celor doi schizofrenici ai vostri, Isus si Mahomed.

| Qasim explică (pentru Holiday):

Stii cat de mult ma intereseaza pe mine daca esti speriat sau nu? Nu pot sa exprim in cuvinte cat de putin. Treaba este ca si cu tine sau fara tine, fie ca tu crezi sau nu crezi, tot ce este scris sa se intample se va intampla. Tu doar faci ceea ce trebuie sa faci. Iti urmezi cursul. La sfarsit vei vedea rodul muncii tale.

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

Da, sigur, vezi sa nu...stai relaxat ca ce spui tu acolo sunt doar povesti cu care va indibitocesc astia, sau cu care vrei sa indobitocesti tu pe altii. Pielea p..., mai pe romaneste.

| Qasim explică (pentru Holiday):

Da, povesti care le vedem zilnic intamplandu-se. Le traiesti chiar tu pe piele ta, dar tot nu le crezi si nici nu le vezi. Nu ti se pare interesant? Ceea ce eu spun, tu confirmi, nu vezi?

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

E normal sa-ti confirm ca povestile tale sunt de cacao.

| Qasim explică (pentru Holiday):

Hai ca te invarti in jurul cozii ce ti-a ramas in urma evolutiei. laughing) Sau a ce a mai ramas din coada. rolling on the floor

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

Macar e ceva real, pe cand spiridusii tai, nu. In rest, poezie cretina religioasa...

| Qasim explică (pentru Holiday):

Nu incetezi sa ma amuzi. Auzi, coada e ceva real. laughing) Si din urs poate evolua balena nu? Dupa aceea cand va zice lumea ca sunteti animale si caini va suparati.

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

Evident ca suntem animale, e drept nu caini. Nu ne suparam de asta, dar e deranjanta prostia unor alte animale, ca tine, care vin cu tot felul de tampenii si povesti fanteziste, avand pretentia ca ceea ce abereaza ei ar trebui sa luam de bun.

| Qasim explică (pentru Holiday):

Nu, tie ti-ar place ca ce aberezi tu sa luam de bun. Pentru mine, tu atunci cand sustii coada si ca esti animal, esti la fel ca un crestin care incearca sa ma convinga ca 1+1+1 = 1. La fel de penibil. Mi-ar place sa mai stau de vorba cu tine dar nu imi mai permite timpul. Asa ca o lasam pe alta data. Daca nu iti raspund repede nu te descumpanii, raspund mai tarziu cand revin. Insha'Allah

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

Stai linistit. Imi ajunge cate aberatii am auzit azi de la tine.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Qasim):

Nu-ti permite timpul? Sper ca nu te duci sa violezi si tu niste romance si sa omori la drumul mare oameni nevinovati.

| Qasim explică (pentru Mclaren12):

Nu fii neobrazat si ai grija de afirmi. Pot sa fiu si eu rau in vocabular daca vreau. Romancele vin singure de buna voie, de ce mai e nevoie sa fie violate? Nu stiu cum sa fac sa nu fiu eu cel violat de romance la cat de dornice sunt. Asa ca vorbeste frumos.

| Qasim explică (pentru Holiday):

Atunci cand ai sa vrei sa vorbim la modul serios sa ma mai bagi in seama.

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

Culmea e ca am fost chiar prea serios la ce intrebare penibila si ce argumente ulterioare la fel de penibile ai emanat pe aici.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Qasim):

Am exagerat cu asta recunosc laughing
Totusi nu asum nimic de vreme ce nu te cunosc. Mi-e greu sa cred ca dai numai de femei "prea dormice". Daca stai prin Bucuresti probabil se explica.

| Qasim explică (pentru Holiday):

In primul rand intrebarea nu ti se adresa, da? Tu te-ai bagat ca sup0zitorul. big grin Pentru cine am adresat eu intrebarea, nu este nimic penibil. Dar poate ca pentru cine am adresat intrebarea, ce afirmi tu este penibil. Te-ai gandit si la asta? Cu tine pot vorbi cu totul si cu totul alte subiecte. Iti dai seama ca cu tine nu pot discuta despre cruce, un Dumnezeu nascut si mor si alte asemenea.

| Holiday a răspuns (pentru Qasim):

Poti discuta orice cu mine, doar ca in momentul in care bati campii ti-o iei peste bot. E simplu.

| Qasim explică (pentru Holiday):

Daca eu vorbesc despre un Dumnezeu tu poti considera ca bat campii, iar la fel si eu pot considera ca tu bati campii cand imi spui ca din urs a evoluat o balena. Ce facem in cazul asta, ne dam peste bot unul altuia pana cand?

| xerxes1 a răspuns:

Râde ciob de oala sparta.
Allah al tau este acelasi impostor cu dumnezeul crestinilor.

| Qasim explică (pentru xerxes1):

Ca Allah este acelasi Dumnezeu cu al crestinilor si al evreilor, si al tau si al tuturor ateilor (chiar daca nu refuzi sa crezi) este adevarat. Insa un crestin te-ar contrazice. Macar amandoi suntem de acord intr-o privinta. Ca tu il consideri impostor si nu i te supui Lui asta este o alta discutie.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te mai ambala ca tu slavesti acelasi zeu fictiv precum crestinii. Va certati ca oile dar va supuneti orbeste aceluiasi zeu evreiesc laughing

| Qasim explică (pentru Mclaren12):

Esti adorator al crucii? Esti adorator al lui Christos? Nu vezi pentru cine e intrebarea? Nu esti in masura sa raspunzi. Mergi sanatos! big grin

| Mclaren12 a răspuns (pentru Qasim):

Ba da. Am tot dreptul sa raspund. O fi intrebare pusa de tine dar nu faci tu regulile. Apropo, crucea crestina este furata si corupta de la pagani. Crucea este un simbol sl sufletului si crucea autentica este cea cu brage egale (printre care si svastica).

| Qasim explică (pentru Mclaren12):

Ai dreptul sa raspunzi este adevarat, dar nu esti in masura sa o faci. Pentru ca daca nu esti adorator al crucii nu stii despre ce este vorba. Mai mult, dupa afirmatia ta ca musulmanii si crestinii se inchina la acelasi zeu, dai dovada ca nu ai habar de religie, sau cel putin de cele doua.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Qasim):

Dai de dovada ca esti mai spalat pe creier decat un crestin. Cauta in dictionarul roman cuvantul "Allah". Islamismul este o religie avraamaica, pe langa mozaism si crestinism si toate venereaza acelasi zeu evreiesc. Si crucea este un simbol pagan, ce nu intelegi din asta? Daca sunt pagan ma pot declara "adorator" al crucii, cu toate ca nu ador nimic si crucea este o alegorie legata de suflet, nu ceva care sa fie venerat.

"Doar musulmanii mai pot instaura pacea, valorile umane si morale in Europa."
rolling on the floor laughing rolling on the floor
Nu stiu daca sa rad sau sa plang. Pe ce planeta traiesti? Tu nu vezi ca teroristii tai musulmani distrug Europa? Oamenii se impreuneaza pe strada in Finlanda? Teroristii violeaza femeile la drumul mare istetule. Europenii trebuie sa ia atitudine si sa-i arunce inapoi de unde au venit ca si asa pretinsul razboi cu ISIS si Siria a fost creat de evrei ca o sabie cu 2 taisuri ca sa creeze pe de o parte un conflict intre crestini si musulmani, adica evreii prostesc oamenii rasei albe sa se omoare intre ei, si pe de o parte sunt adusi mii de teroristi in Europa ca sa faca prapad in ea. Exact asa s-a intamplat si cu oamenii de culoare care au invadat America si la fel, au facut prapad in ea.

| Qasim explică (pentru Mclaren12):

Bai omule, Eu am afirmat ca Dumnezel musulmanilor este acelasi Dumnezeu cu Dumnezeul lui Avraam, Moise, Noe, Isus, Muhammed si ceilalti. Crestinii afirma altceva, ei se roaga la Isus ca fiind Dumnezeu, unii, iar altii au alte nascociri. Tu spui ca crucea este un simbol pagan, insa un crestin ortodox te-ar contrazice. Atunci ce rost are aceasta contrazicere dintre noi. Eu sunt de acord cu tine ca crucea este simbol pagan, dar cum am spun un crestin te va contrazice. In rest afirmi numai aberatii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Qasim):

Logic ca un crestin m-ar contrazice pentru ca el este spalat pe creier de la nastere sa creada ce i se spune de catre medie si biserica. N-o sa te invete nimeni la scoala ca religia crestina a furat o multime de mituri de la pagani si tocmai pentru ca sunt spalati pe creier nu pot accepta asta. Cat despre Cristos, crestinii nu stiu cum sa-si justifice politeismul. Cristos nu este Yehova dar crestinilor li se spune ca Cristos este tot "Dumnezeu" chiar daca asta inseamna ca ei isi contrazic propriile basme biblice.

"In rest afirmi numai aberatii"
Intreaga ta conceptie este o aberatie. Sustii ceva ce este total contradictoriu cu realitatea.

| Qasim explică (pentru Mclaren12):

Nu, nu. Ceea ce afirmi tu este contradictoriu cu realitatea. Mai pe scurt nu esti sincer cu tine insuti si nu accepti realitatea in care traiesti.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Qasim):

Atunci, sa vedem, zi-mi tu care este realitatea.

| Sigfrid a răspuns (pentru Mclaren12):

Se zice ca Hristos ar fi folosit semnul crucii cand binecavanta. Acuma, de unde il stia el, e o alta poveste

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Iisus a murit pentru noi.
In momentul in care il rastigneau, Iisus a zis "Tata, iarta-i ca nu stiu ce fac."

| Qasim explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pai daca el era si tata si fiul in acelasi timp, cu i-a spus el tatal?