| AvalohAlyn a întrebat:

Voi ati citit Biblia(mai ales Noul Testament)? Ce IMPRESIE v-a lasat?
V-a fost de folos?

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

O impresie puternica exceptand Evanghelia dupa Ioan si ce urmeaza dupa ea, scrisorile autointitulatului apostol Pavăl si apocalipsa care e de toata jena.

| VelaJohnny a răspuns (pentru mentholinks):

Daca ai intelege Apocalipsawinking capitolele 17 si 18 prezinta o profetie care este chiar in curs de implinire si sunt ferm convinsa ca in urmatorii ani se va implini, semnele se vad foarte clar. Apoi...sunt multe scrisori catre crestini, multe sfaturi din partea crestinilor catre congregatii, poate fi plictisitor daca cauti doar relatari si nu sfaturi, daca intentia cu care citesti este sa fie un fir narativ.

| Cameliapantiru a răspuns:

Am citit-o strict ca lectura, pentru imbogatirea culturii generale, fara a avea vreun milimetru de credinta religioasa crestina sau de alt tip (la fel, am citit nu doar Biblia-Vechiul Testament si Noul Testament), ci si Coranul, si carti de istoria religiilor (cea mai buna si mai completa carte de acest tip, in opinia mea, e "Istoria credintelor si ideilor religioase", a lui Mircea Eliade). Simt ca pentru cultura generala a unui intelectual, indifferent de religia practicata sau de absenta unei religii, e necesara si cunoasterea obiectiva a tuturor religiilor, pentru ca, in mare masura, acestea au stat la baza progresului/regresului societatii si au influentat modeul de viata al oamenilor din anumite perioade si anumite regiuni (la fel cum un intelectual ar trebui sa cunoasca si doctrinele filozofice, de pilda).
Pot spune din Noul Testament ca imi plac acteva idei/invataturi (chiar daca sunt atee, nu crestina), ca de exemplu sa ne iubim aproapele, sa ajutam, sa iertam neconditionat, sa nu furam/mintim/inselam/omoram/violam, sa nu invidiem binele aproapelui nostrum, aspect care se regasesc in viata mea si pe care le cultiv cu placer si consider ca ar trebui s ale cultive orice om moral si bun, chiar daca e religios (crestin de orice confesiune, mosaic, musulman sau budist), chiar daca e ateu/liber-cugetator/agnostic/indiferent fata de religie. De asemenea, in Noul Testament si, in genere, in Biblie, se regasesc idee cu care eu nu pot fi de accord si pe care nu le voi practica si/sau sustine niciodata, pentru ca mi se par... absurd. Cateva exemple: postul si rugaciunea prezentate ca mijloace terapeutice, ''zeciuala'' data templului/bisericii, interzicerea relatiilor sexuale premaritale, a sexului din placer (fiind permis doar cel destinat procrearii, doar in pozitia ''misonarului'' si doar in anumite zile, exclusiv in cadrul casatoriei), interzicerea relatiilor sexuale intre persoanele de acelasi sex, interzicerea masturbarii, duritatea cu care ar trbeui sa tratam (asta e, adevarta, mai frecventa in Vechiul Testament si mult redusa in Noul testament, dar nu ''abolita'') o persoana ''desfranata'', cu versete de adevarata cruzime, de tip inchizitorial, raportarea la femeie (care trebuie sa nu vorbeasca in fata barbatului, sa-l asculte pe acesta si sa I se supuna, sa nu iasa din cuvantul lui, sa poarte capul acoperit etc).

| 6684464 a răspuns:

Omul poate ajunge in Rai citind doar Noul Testament, asa ca...
Si vezi ca ai postat de mai multe ori intrebarea. Numai eu am vazut-o de 2 ori.

Răspuns utilizator avertizat
| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Da si da!winking

| andrea567 a răspuns:

Mie mi-a dat o impresie buna si chiar mi-a fost de folos