| AvalohAlyn a întrebat:

Voi ati citit Biblia? Sau Noul Testament? Ce parere v-a facut?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Vechiul Testament, pe ici pe colo, ce mi s-a părut mai important. Psalmii, Cartea lui Iov, Deuteronomul, de prin Geneza, de prin Pilde, de prin Ecleziast, etc, etc, etc.

Din Noul Testament am citit mai mult, aproape tot, mai puțin Apocalipsa. Unele porțiuni cred ca de 10 ori, altele doar odată.

Despre impresia pe care mi-a făcut-o? De fiecare data cind citesc sa recitesc din Biblie am senzația ca mi se deschid cerurile! Am senzația ca sint mai aproape de Rai, chiar am senzația ca gust puțin din el. Un alt sentiment pe care il am atunci cind citesc unele capitole din Scriptura este cel de emoție. Asa sint eu, ma emoționez!

Totuși, trebuie spus următorul lucru: Biblia este o carte care nu oferă altceva decit... informație! Biblia nu da credința! Si un ateu poate sa o studieze, si un șef de trib din Guineea Bisau care știe a citi, însă ceea ce face fiecare cu informația transmisă de Biblie il privește! Ramine ca omul care o citește sa creadă acele informații sau nu.

Eu ma emoționez pentru ca cred ce scrie acolo! Pe altul care nu crede, ce scrie acolo il lasă indiferent.

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Am citit atât Biblia cât şi Coranul. Ambele mi-au lăsat impresia avută înainte să le citesc. Ştiam la ce să m-aştept şi nu am avut parte de nicio surpriză. Mi-a lăsat gustul unor manuscrise adunate sub acelaşi cotor de la sute de oameni în timpul a sute de ani. Trăiri diferite, şcoli filosofice diferite. Sunt nişte cărţi interesante, necesare petru a afla cum "ticăie" umanitatea. Un experiment scolastic interesant dacă-l priveşti pentru ce e. Dacă începi cu experienţe "mistice" şi eşti suficient de naiv să o iei în serios, pot apărea probleme grave. Cum au mulţi. Inclusiv Jardelin mai sus, care atunci când vorbeşte despre Biblie îi mai lipseşte orgasmul.

| danay72 a răspuns:

Da,iar Noul Testament face parte din Biblie.

| MskDesign a răspuns:

Depinde de persoanele care au citit Biblia.Pentru cei ca mine,cu siguranta,Biblia a lasat impresia unui roman bun de citit si atat,un roman care mi-a inbunatatit cultura mea generala.Din punct de vedere spiritual, nu mi s-a intamplat nimic, chiar daca la altii precum Jardelin, aceasta Biblie, semnifica totul in viata.Concluzia pentru mine,este ca Biblia,cum am sustinut si pana acum, este un bestseller a tuturor timpurilor, din antichitate si pana acum.
Am o curiozitate si as dori sa intreb de ce Biblia nu este facuta cadou credinciosilor ci le este vanduta? Nevasta mea, aici unde ne aflam noi, a platit 30 de euro pentru Biblie.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru MskDesign):

Pentru ca Biserica este o afacere.

| Jardelin a răspuns:

@Gizaz
Te înșeli, eu spre deosebire de tine nu am orgasm cind citesc cărți!

| jrockfreak a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt total de-caord cu tine și lasă-i pe restul să vorbească, e treaba lor. În Biblie găsești răspunsuri la cum să treci peste anumite probleme prin credință. Unii nu o au și nu prea duc o viață roz, poți să întrebi pe orice necreștin că are mii de frici în el, pe care le-am experimentat și eu până mi-am dat seama că cel mai bine este să cred. Dacă vrei să faci ceva, roagă=te pentru ei, căci au nevoie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Fiindca nu ai dezvoltat bunul simt.cine il are, SIMTE.TRAIESTE.cum o simta un mort?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.am citit biblia incepand de la prima pajina pan la ultima cam di trii ori, si studiat pe parti, de cate ori avut-am ocazia.M-a schimbat in bine, si am ramas ortodox, din ateu la 15 ani.