| AndyDeea a întrebat:

Voi ati vazut minuni? Ce minune ati vazut?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cea mai mare minune este ca Dumnezeu m-a mantuit. Apoi in viata mea de credita Dumnezeu a facut mai multe minuni.Una dintre ele este ca atunci cand sotul meu a avut un accident foarte grav la locul de munca, atunci cand a cazut in otel lichid, a luat foc si a inceput sa isi piarda cunostinta.Atunci,un Inger l-a ridicat de acolo din otel si a putut sa fuga. Apoi, cand medicii nu i-au mai dat nici o sansa de viata, eu am strigat la Domnul si El a facut o minune. Exista Dumnezeu si prin credinta poti sa vezi mari minuni.

| FucktheSystem a răspuns:

Da. Am băut cola și capucino noaptea trecută și am dormit bine, amin.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Berea...

| chelstone a răspuns:

In primul rand trebuie sa vedem care sunt limitele minunii, nu cred ca, daca cineva se vindeca de cancer e o minune, dar pot da cateva exemple de minuni:
1. sa te calce trenul pe cap si sa scapi fara vreo zgarietura
2. sa te arunci intr-un vulcan ce sta sa erupa si sa nu ai vreo arsura dupa ce iesi
3. sa descarce cineva o mitraliera in capul cuiva iar victima sa scape fara vreo problema

Asa, m-am taiat la deget si mi-a trecut, vai ce minune sau mi-a facut doctorul transplant, vai ce minune, sunt fapte ce nu pot intra in categoria minunilor, ci, a lucrurilor normale.

| wales a răspuns:

În vremurile biblice, minunile erau înfăptuite la nivel de națiune " V.T.". În vremea noastră și după învățătura N.T, cele mai multe minuni sunt la nivel individual, iar povestirea lor, publicului larg, nu constituie cea mai bună opțiune, pentru că minunea reprezintă ceva personal între individul respectiv și Dumnezeu, iar cei din afară problemei, oricum nu ar înțelege, decât, experimentând personal evenimentul respectiv. Oamenii în general sunt inclinați spre scepticism, ca și Toma " nu văd, nu cred ".

" Ceilalți ucenici i-au zis deci: „Am văzut pe Domnul!" Dar el le-a răspuns: „Dacă nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede." Ioan 20:25.

Acum, vreau să arăt câteva minuni la nivel de națiune. Nu le observăm din simplu motiv că nu ne interesează, dar minuni există: Este o minune, că evreii au supraviețuit ca nație, în condițiile în care au trăit timp de 2000 de ani fără o patrie și răspândiți prin lume, exact așa cum a fost profețit în Biblie cu mii de ani înainte " alte popoare cu aceeași soartă, au apus de mult ". Este o minune că cei dintâi coloniști iudei au putut să se stabilească începând din 1870 în Palestina, care era stăpânită de turci!
Este o minune că, până în 1948, au imigrat în Palestina peste 600000 de iudei, tot atâția câți bărbați în stare să poarte arme au ieșit conduși de Moise din Egipt!
Este o minune că, în ciuda holocaustului groaznic din timpul lui Hitler, iudeii au supraviețuit, iar la 3 ani de la sfârșitul celui de-al II-lea război mondial, la 14 mai 1948, s-a înființat statul Israel!
Este o minune că, în anul 1947, Adunarea generală O.N.U, a decis împărțirea Palestinei, spre a putea lua ființă statul Israel!
Este o minune că, în cruntele războaie de până acum, Israel n-a putut fi învins, cu toată superioritatea numerică a dușmanilor săi!
Este o minune că în Israel, în timpul războiului din Golf din anul 1991, au fost numai 74 de victime, deși cele 39 de rachete Scud trase din Irak au cauzat distrugeri mari. Distrugând peste 7000 de case și locuințe.
Pe pământul Ţării Sfinte se întâmplă minuni după minuni și pot continua şirul minunilor. Este de netăgăduit că Dumnezeu lucrează iarăși prin minuni cu poporul Său.

| AndyDeea explică (pentru wales):

Multumesc pentru raspuns. Lucrurile despre evrei le stiu. Vreau sa stiu daca minuni cu ochi tai ai vazut. Inviere, vindecare, sau alte chestii ciudate.

| aliceinchains a răspuns:

Nu am văzut, pentru că nu există minuni. Minunile există doar pentru cei mult prea creduli.

| KodrutZ a răspuns:

Zi de zi vad numai minuni. Preoti cu salarii cam cit un profesor si masini de 40-50k EUR, si vile de 100.000. Astea da minuni, nu? Unde mai pui ca un echipament de ninjalau costa lejer 4000-5000 RON sau chiar mai mult, iar profesorii n-au nici bani de pantofi...
P.S. Nu sint profesor, doar detest minunata teagma preoteasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Omulrational a răspuns:

Eu am vazut pe Adi Minune.

| iEmonel a răspuns:

Eu dupa ce beau sa ma purific pot sa zbor, dar din pacate nu stiu sa aterizez...
Cred ca am si alte abilitati. Eu sunt o minune.

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Da!
un extraterestru, o fantoma, o ciupacabra si un michidut(satan) toate in aceeasi zi! De halloween! laughing laughing laughing

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Stau scumpo nu am terminat + sa iau primul meu 10 la franceza! cea mai mare minune care s-a intamplat laughing))))))

| Larisa a răspuns:

Faptul ca noi insine existam este o minune,ca Dumnezeu ne lasa pe acest pamant,desi suntem rai,si invidiosi, desi suntem haini si nepasatori. daca ai deschide ochii ai vedea multe minuni in jurul tau, trebuie doar sa crezi i El cu adevarat

| danSS a răspuns:

Cum se ridica bisericile peste noapte.si in acelasi timp se inchid spitale si scoli. oare de unde atatea minuni(bani) pentru biserici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deseara ma duc sa vad o minune de fetita de abia nascuta de cateva zile.de abia astept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti pot spune o intamplare ce am patit-o eu acum nu stiu cat ai sa ma crezi. Eram intr-o zi la scoala si trebuia sa ma asculte la vreo 2 obiecte si la unu sa-mi verifice tema, era ca sigur au zis profesorii, ajung la scoala si ajung la orele cutare si in gandu meu mi-am zis asa : " Doamne stiu ca n-am invatat si sunt lenes hai fa te rog ceva si f-ai pe profesori sa ma treaca cu vederea te rog chiar daca nu merit". Si culmea am scapat la toate 3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa traiesti in Romania e o minune crede-ma

| ianaa a răspuns:

Da. sa am 9 la fizica
asta da MINUNE laughing