| anonim_4396 a întrebat:

Voi care credeti ca sunt motivele de necredinta ale oamenilor in special ale tinerilor?

Tinerii inca au constiinta curata. La o anumita varsta mai mare sau mai mica, se dedau la lucruri lumesti: petreceri, betii, fumat, curvii, injuraturi etc. Si atunci constiinta ii mustra. Si ca sa o inabuseasca i-L inlatura pe Dumnezeu. Si fara Dumnezeu totul e permis ca doar o viata avem, nu-i asa? Nu ii intereseaza teoria evolutiei sau ce motive mai gasesc ca sa isi justifice necredinta.

Toti vreti dovezi. Daca vrea cineva sa afle daca Iisus Hristos exista sa faca urmatorul lucru: sa Ii roage sa se descopere in viata lui. Sa spuna urmatoarea rugaciune: Doamne Iisuse Hristoase nu cred ca existi, dar daca existi da-mi un semn; arata-mi ca existi si voi crede in tine.

Recomand sa o spuneti in biserica si in genunchi dar fiecare cum vrea. Fiecare poate sa faca asta. Am mai zis sa nu va riscati eternitatea pentru o decizie.

Deci repet intrebarea: voi care credeti ca sunt motivele de necredinta ale oamenilor in special ale tinerilor?

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Teoria Evolutiei (Pe punctul de a deveni fapt stiintific)

http://www.tpu.ro/......-o-teorie/

Istoricitatea lui Iisus (incontestabila dupa marea majoritate a istoricilor)
http://www.tpu.ro/......enumarate/

Intrebarea care se pune este :"Care credeti ca sunt motivele de credinta?"

Dar ca sa raspuns si la intrebarea ta, motivul e lipsa dovezilor de orice fel si natura.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Bine deci, documentare care arata ca teoria evolutiei este falsa:
https://www.youtube.com/watch?v=VHeSaUq-Hl8
https://www.youtube.com/watch?v=vpoFmjgFRQ0
https://www.youtube.com/watch?v=6HcN4v6Co9I
https://www.youtube.com/watch?v=lbq1TqJyExM

Si documentare care arata ca Iisus a existat cu adevarat:

https://www.youtube.com/watch?v=9hMuNGHKsjM
https://www.youtube.com/......tps?/watch

Ultimul e in romana apropo.

Si preferatul meu pe care nu l-am putut gasi da o sa il povestesc.
Un om, presupun ca cercetator a pus (a facut) intr-o eprubeta un mediu lichid. L-a facut cat a putut el de propice vietii. Nici prea alcalin nici prea acid. Si a pus in el o celula obisnuita. Si a spart-o. Adica i-a intepat membrana si toate componentele i-au iesit afara in mediu. Celula nu s-a refacut si a murit. In conditiile astea tu vrei sa ma convingi ca celulele au aparut spontan? Ma, daca tu te-ai convinge de existenta lui Dumnezeu si a liu Iisus Hristos Si a Sfantului Duh prin nu stiu ce argumente, experiente sau orice altceva s-ar schimba ceva in viata ta sau ar ramane la fel?
As vrea sa imi raspunzi la intrebarea asta.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Celula nu s-a refacut si a murit."

Normal ca nu s-a refacut.

"In conditiile astea tu vrei sa ma convingi ca celulele au aparut spontan?"
Nu spontan, ci natural. Teoria generarii spontane a fost infirmata de mai bine de 100 de ani.

Celulele au aparut natural. Insa nu celulele din prezent, ci altele, mult mai simple in complexitate: Primele celule.

Faptul ca celula moderna nu poate sa se formeze natural e un fapt incontestabil.
Celula primitiva insa putea (era mult mai simpla), iar celula moderna a evoluat din ea.

Chiar daca "experimentul" tau ar fi avut loc pe o celula primitiva tot nu ar fi dovedit nimic.
E ca si cand eu iti fac o gaura in burta, var toate organele pe jos. Dupa care astept sa se combine la loc singure
Iar daca nu se combina concluzionez ca tu nu aveai cum sa te formezi natural si pe semne ai fost creat de extraterestri i.

Daca experimentul asta ar avea loc pe o celula primitiva eu vad CEL PUTIN o problema:
Celulele primitive sunt formate din membrana (un singur strat de lipide) si informatie genetica (un polimer).
In momentul in care tu dai o gaura in membrana (rupi stratul de lipide) si scoti polimerul afara, este clar ca el nu mai are cum sa patrunda inapoi.
Pentru ca e o molecula mult prea mare ca sa intre prin membrana.

Asta ce inseamna? Ca polimerul a fost pus de Dumnezeu acolo.

Nu, inseamna ca el a intrat in celula sub forma de monomeri. Si a polimerizat in interiorul celulei, formand o molecula mult prea mare pentru a putea parasi celula.

Asta doar ca sa intelegi ca "experimentul" e o mare imbecilitate. Celula nu s-a format din bucati distincte, care s-au asamblat intamplator. Ea a evoluat ca un sistem, fiecare componenta fiind dependenta de cealalta.

Cat despre filmuletele tale...
In primul rand linkul 3 nu dovedeste nimic, poate doar ca majoritatea oamenilor nu inteleg in profunzime Teoria evolutiei, insa o accepta datorita autoritatii pe care comunitatea stiintifica o are. Cum e si normal sa fie, cel putin dupa logica mea.
Multi nu au treaba cu biologia, nu sunt biologi. Iar cei ce sunt biologi, in principiu nu au pream multa credibilitate in comunitatea stiintifica, dupa cum recunosc si ei.

Daca oamenii acestia ar putea infirma ceva, atunci ar face-o.

Pentru imaginea de ansamblu:

"Comunitatea științifică nu recunoaște validitatea acestor opinii contrare, invocând faptul că cei care critică evoluția au interpretat greșit conceptul de teorie științifică. O controversă despre evoluție există doar la nivelul publicului larg, în comunitatea științifică nu există nicio controversă despre evoluție,[3] ea fiind considerată de Academia Națională de Științe a SUA drept unul dintre cele mai sigure fapte stabilite de biologi[3]. Mai exact, în comunitatea științifică se face distincția între teoria evoluției (care este într-adevăr doar o explicație posibilă a evoluției) și evoluția în sine (care este un fapt, demonstrat în mod incontestabil)[4]; astfel, teoria evoluției poate suferi de-a lungul timpului modificări minore pentru a explica din ce în ce mai bine mecanismele care duc la efectele constatate de către biologi (este o teorie care încearcă să explice faptul obiectiv al evoluției), evoluția în sine fiind efectul (faptul constatat experimental) pe care teoria trebuie să-l explice.[5] Există prin urmare două tipuri posibile de critici: critici îndreptate împotriva teoriei evoluției (ca explicație adecvată a evoluției vieții), respectiv critici îndreptate împotriva evoluției înseși (mai exact, o negare a existenței acestui fenomen). Comunitatea științifică este perfect deschisă la critici ale teoriei, însă criticii care neagă evoluția ca fenomen natural sunt ignorați de comunitatea științifică, tocmai deoarece existența acestui fenomen a fost constatată și confirmată în nenumărate rânduri; practic biologii au încetat cu totul să mai pună la îndoială existența fenomenului și încearcă doar să perfecționeze teoria care îl explică[6]."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Critica_teoriei_evolu%C8%9Biei_(biologie)

Nu va mai lasati prostiti de toti agiamii care din motive pur subiective doresc sa dezinformeze publicul larg.

La asemenea nivel contrargumentele nu consta in dovezi reale, ci in aerul persuasiv al fetelor pedante.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebarea asta: Ma, daca tu te-ai convinge de existenta lui Dumnezeu si a liu Iisus Hristos Si a Sfantului Duh prin nu stiu ce argumente, experiente sau orice altceva s-ar schimba ceva in viata ta sau ar ramane la fel?

Si poti sa imi mai dai alte exemple de o natura din care sa derive o alta natura? Si mai uitate inca o data in special la ala in romana. Nu te-ai uitat ca nu ai avut timp.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca existenta "Sfantului Duh" ar fi dovedita atunci probabil ca s-ar schimba multe. Probabil ar trebui revizuite criteriile dupa care catalogam filmele ca fiind science fiction.

"Si poti sa imi mai dai alte exemple de o natura din care sa derive o alta natura?"
Adica?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si mai uitate inca o data in special la ala in romana."

Unde am spus eu ca Iisus nu a existat? Tu nici macar nu citesti ce am scris.

Una din principalele dovezi ce atesta existenta personajului Iisus Hristos este Biblia. Biblia contine nenumarate referiri la un personaj ce poseda acest nume, martirizat pentru credinta sa.

Izvoarele Biblice univoce si nefanteziste sunt considerate de catre istorici drept dovezi istorice, asa cum orice izvor istoric este considerat asijderea.

Prin urmare consemnarile Biblice reprezinta un cumul de dovezi remarcabile ce consfintesc teza lui Iisus ca personaj istoric.

Alte dovezi admise consensual de catre istorici sunt:

Tacit:

„Dar nici efort uman, nici mărinimia împăratului, nici înduplecarea zeilor nu a pus capăt scandaloasei idei potrivit căreia incendiul ar fi fost ordonat. De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a aruncat vina pe alții și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe cei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea « creștini ». Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponțiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în orașul [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc unul cu altul și câștigă adepți. De aceea, cei care au recunoscut că au aderat la creștinism au fost arestați, apoi, pe baza informațiilor date de ei, o mare mulțime a fost osândită, nu atât pentru crima de a fi pus foc, cât pentru ura față de rasa umană. Sfârșitului lor a fost adăugată derâderea: acoperiți cu piei de animale sălbatice, erau sfâșiați până la moarte de câini; sau erau crucificați, iar când ziua se termina li se dădea foc ca să servească în chip de torțe."

Puteti verifica aceasta informatie la : http://classics.mit.edu/Tacitus/annals.11.xv.html

Pliniu cel Tânăr:

„Cei care negau că ar fi sau că ar fi fost creștini atunci când invocau zeii prin cuvintele repetate după mine, făceau rugăciuni și ofereau vin și tămâie imaginii dumneavoastră, imagine care am ordonat să fie adusă în acest scop împreună cu statuile zeilor și care în plus îl blestemau pe Hristos — lucru despre care se spune că niciunul din cei cu adevărat creștini nu poate fi silit să-l facă — aceștia am gândit că pot fi eliberați. Alții din cei numiți de informator au declarat că erau creștini, dar apoi au negat, susținând că au fost astfel dar au încetat să mai fie astfel, unii în urmă cu trei ani, alții în urmă cu mulți ani, chiar și cu douăzecișicinci de ani în urmă. Toți aceștia s-au închinat la imaginea dumneavoastră, la statuile zeilor și l-au blestemat pe Hristos."

Sursa: "Pliny to Trajan, Letters 10.96–97"

Gaius Suetoniu Tranquillus:

„Deoarece evreii se țineau în mod constant de a face tulburări, instigați fiind de Chrestus, el [Claudius] i-a expulzat pe ei din Roma."

Sursa: Iudaeos, impulsore Chresto, assidue tumultuantes Roma expuit; Uchicago.edu

Josephus:

„Și acum Cezar, auzind de moartea lui Festus, l-a trimis pe Albinus în Iudeea, ca procurator. Dar regele l-a destituit pe Iosif din funcția de mare preot, și l-a investit ca succesor pe fiul lui Ananus, pe care-l chema tot Ananus. Relatarea spune că acest Ananus senior se dovedise a fi un om foarte norocos pentru că avea cinci fii, care toți au deținut funcția de mare preot, funcție pe care el însuși o deținuse mult timp, situație nemaiîntâlnită în cazul niciunui alt mare preot al nostru. Dar acest Ananus junior, care, după cum spusesem mai înainte, a primit marea preoție, era un om îndrăzneț din fire și foarte insolent; făcea parte de asemenea din tabăra Saducheilor, care sunt foarte rigizi în a-i judeca pe încălcătorii de lege, cei mai rigizi dintre toți iudeii, așa cum am văzut; de aceea, când Ananus se văzuse ajuns în această poziție, gândi că acum are ocazia [să-și exercite autoritatea]. Festus era mort, iar Albinus era pe drum; așa că a convocat sanhedrinul judecătorilor, și l-a adus în fața lor pe fratele lui Isus, care era numit Hristos, și al cărui nume era Iacob și pe alții [sau pe tovarășii lui]; și, după ce a formulat acuzații împotriva lor ca fiind călcători ai legii, i-a dat să fie pietruiți: dar în ceea ce-i privește pe cei mai cinstiți dintre cetățeni, sensibili la încălcări ale legii, nu le-a plăcut ceea ce se făcuse; ei au trimis [solie] la rege [Agrippa], dorind să-l roage să îi transmită lui Ananus ca să nu mai acționeze în acest fel, pentru că ceea ce făcuse nu se putea justifica; unii dintre ei au plecat să-l întâlnească pe Albinus, el călătorind de la Alexandria, și l-au informat că Ananus a comis o ilegalitate convocând sanhedrinul fără consimțământul lui."

Puteti verifica informatia la

http://www.gutenberg.org/files/2848/2848-8.txt

Thallus:

„Asupra întregii lumi s-a abătut un întuneric înfricoșător, iar stâncile și multe zone din Iudeea și alte regiuni s-au prăbușit. Acest întuneric este numit de Thallus, în a treia sa carte a Istoriei, drept o eclipsă de Soare (mi se pare mie că fără temei)."

Lucian din Samosata:

„Creștinii, vedeți voi, adoră un bărbat până în ziua de azi — un distins personaj care a inițiat noile lor ritualuri, fiind crucificat pe chestia asta… Vedeți voi, aceste creaturi rătăcite încep prin a crede total convinși că sunt mereu nemuritori, ceea ce explică disprețul lor pentru moarte și sacrificarea lor voluntară, lucruri des întâlnite printre ei, iar apoi sunt convinși de dătătorul lor de lege că sunt frați între ei, începând cu momentul convertirii, renegând zeii Greciei și adorându-l pe înțeleptul lor crucificat, trăind după legile sale."

Acestea ar fi cateva dintre dovezile ce fac din existenta lui Iisus Hristos un fapt,iar nicidecum o fantasmagorie.

Cand vorbim de existenta/inexistenta lui Hristos vorbim de teze respectiv teze contrare sau anti-teze.

Teza potrivit careia Iisus a existat este imbratisata de istorici si unanim acceptate drept adevar Iistoric.

Antiteza potrivit careia Iisus ar nu ar fi existat in mod real este considerata o gluma, o aberatie amuzanta, sau, ca sa citez expresia cel mai des folosita pentru asemenea aberatii, o erezie stiintifica.

O abatere de la consensul istoric.

( „Azi aproape toți istoricii, indiferent dacă sunt sau nu creștini, acceptă faptul că Isus a existat și că evangheliile conțin destule dovezi solide, care trebuiesc evaluate și apreciate în mod critic."

Sursa:Stanton, Graham. The Gospels and Jesus. Oxford University Press, 2002; publicată inițial 1989

„Asta nu înseamnă ceea ce se susține atât de adesea, cu regularitate alarmantă, și anume că Isus n-ar fi existat niciodată. El a existat cu siguranță, așa cum aproape orice cercetător competent al antichității, creștin sau necreștin, este de acord, bazându-se pe dovezi clare și sigure. Dar la fel ca majoritatea persoanelor care au trăit și murit în primul secol, nu apare în documentele poporului roman."

SUrsa: J. G. D. Dunn, The Christ and the Spirit, Volume I: Christology )

Tinand cont de toate acestea, va adresez si intrebarea:

Credetica "legendarul" iisus, fiul Lui Dumnezeu, cum spun crestinii, marele "revolutionar" cum spun anumiti alt, credeti ca acesta a existat?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Ia documentarul al 3-lea si raspunde tu la intrebarile alea. Vreau sa vad daca poti. Si da cred ca Iisus este fiul lui Dumnezeu si ca a murit pe cruce pentru pacatele mele.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Care intrebari? Eu nu vad nimic.
Scrie-le tu daca vezi ceva.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Am deschi fiecare link la un moment de timp absolut intamplator sa aud un "argument". Ce crezi?

Primul link nu avea nici macar un argument, doar afirmatii nefondate.
Linkul doi s-a deschis la un "argument" in care tipul ala venea cu un mixer si spunea cu nu avea cum sa apar dintr-o explozie. In consecinta nici viata. O comparatie inconsistenta.

Ultimul link s-a deschis la un "argument" care spunea ca din moment ce viata nu putea sa apara nici selectia naturala nu putea sa aiba loc, iar evolutia e falsa.
Problema e ca aparitia vietii nu are legatura cu evolutia ei.
Teoria evolutiei pleaca de la premisa incontestabila ca viata EXISTA.

Chiar nu am timp sa imi bat capul cu toate imbecilitatile de pe youtube. Toate filmuletele tin cate o ora.

Am selectat aleatoriu un argument din fiecare.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Educatia eronata primita de la parinti este motivul de necredinta al tinerilor.mie nu trebuie sa-mi dea nici un semn, doar sa creada in mine daca exista

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt un liber cugetator, care crede in Dumnezeu.
Dar nu cel din Biblie.
Am citit Biblia cu atentie iar YHWH nu este si nu a fost niciodata zeu.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Si tu cum te mantuesti?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Incercand sa cunosc adevarul.
Pacatut stramosesc a fost inventat de crestini incercand sa justifice rolul zelotului Iisus.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Sa cunosti adevarul despre ce? Sa stii pur si simplu niste informatii (presupun ca despre pacat) si atat? Nu cunoasterea te mantueste.
"Fiţi împlinitori ai Cuvântului, nu numai ascultători, înşelându-vă singuri" Iacov capitolul 1 versetul 22
Ai zis ca vrei sa stii adevarul."Eu sunt calea adevarul si viata. Nimeni nu ajunge la Tatal decat prin mine." Ioan capitolul 14 versetul 6.
Sa stii ca nu toate caile duc la Dumnezeu. Daca tu ai da o petrecere si imi spune mie: Ca sa ajungi la casa mea trebuie sa mergi pe strada 1 si sa o ei la dreapta si apoi pana la prima intersectie si o ei la stanga si drept inainte pana la apartamentul 2. Eu ti-as spune: Nu, eu o voi lua pe strada 2 la stanga apoi voi merge 500 de metri si o voi lua pe strada 3 si drept inainte pana la casa galbena pentru ca cred ca toate drumurile duc la tine.
Tu ce mi-ai spune? Ca sunt prost probabil. Nu toate drumurile duc la Dumnezeu si mantuire.
"Caci prin har ati fost mantuiti prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte sa nu se laude nimeni." Efeseni capitolul 2 vesetu 8 si 9. "Tot asa si credinta daca nu are fapte este moarta in ea insasi" Iacov capitolul 2 versetul 17.
Vrei sa cunosti adevarul si bine faci. Cunoaste-l pe Iisus ca el este adevarul.
Dumnezeu vrea practica nu doar cunoasterea. Sa faci voia lui Dumnezeu.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc sa-L cunosc pe adevaratul Dumnezeu.
YHVH sau Jehova din Biblie a fost zeificat de populatia israelita deoarece i-a convins prin mici trucuri tehnologice.
Pe vremea aceea existau multi elohim (tradus eronat Dumnezeu). Fiecare administra o anumita regiune a pamantului.
Egiptenii,grecii,hindusii au avut administratorii lor numiti impropriu zei.
Jehova era doar unul dintre ei,cel mai tanar si ambitios,si a mostenit poporul cel mai mic adica israelitii incepand cu Iacob.
Dupa cum s-a comportat in VT numai dumnezeu nu a fost.
Un dumnezeu adevarat nu cere jertfe de sange,nu este nervos,manios, nu combate in mijlocul razboinicilor ca sa cucereasca noi bucati de pamant.
Un dumnezeu omnipotent nu se comporta ca un disperat dupa teritorii noi, nu ucide zeci de mii de copii femei, batrani, infirmi etc.
Biblia este plina de minciuni grosolane.
Biserica nu face decat sa continue traditia minciunilor inițiată de teologii evrei prin 580 ien odata cu aparitia monoteismului.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Care e adevaratul Dumnezeu?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-l cunosc.Stiu ca exista, si ca imi indruma pasii catre adevar putin cate putin, cat sunt in stare sa duc.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu-l cunosti si totusi crezi in cineva. Dupa parerea mea ma credinta asta vine din dorinta de a crede ca viata trebuie sa aiba un scop neaparat. Iti dai seama cat de superficiala e treaba asta? Hai sa luam de exemplu cele 10 porunci. Ce adevar vrei mai mult cand e in fata ta? Noi ne impotmolim de cuvantul Dumnezeu. Hai sa vorbim despre mantuire. Nu cunoastere te mantueste ca facerea voii lui Dumnezeu te mantueste. "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri" Matei capitolul 7 vesetul 21. Ce imi spui tu seamana destul de bine cu invataturile budiste. Nu poti fi suficient de bun incat sa te mantuesti singur. De asta a venit Iisus si a murit pe cruce. Ca sa iti dea ocazia sa fii iertat de Dumnezeu in numele lui. Dar iertarea nu se da daca nu vrei sau daca i-L Ignori. ""Si fara credinta este cu neputinta sa-I fim placuti lui"". Evrei 11 cu 6. Repet nu cunoasterea te mantueste ca sangele lui Iisus.

In fine poate sunt eu prost si nu stiu, si tu esti inteligent. Fa ceva pentru mine.
Cercetaza viata lui Arsenie Boca. Sunt pe youtube marturii destule. Si lasa toate chestile conspirationale, ca alea doar te incurca, ca si eu am trecut prin faza asta. Repet cercetaza viata lui Arsenie Boca.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Si inca ceva, tu crezi intr-un Dumnezeu pe care nu il cunosti. Asta se cheama credinta oarba. Mi-ai spus ca te indruma. Presupun ca te bazezi pe constiinta. Asta e credinta ta, constiinta?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu il cunosti pe dumnezeul tau?
Respecti toate poruncile din Biblie sau doar ce iti convine?

Crezi ca un dumnezeu iubitor de oameni ar putea sa porunceasca asa ceva?
Isaia 13:15-18
15. Toţi cei ce vor fi prinşi vor fi străpunşi, şi toţi cei ce vor fi apucaţi vor cădea ucişi de sabie.
16. Copiii lor vor fi zdrobiţi sub ochii lor, casele le vor fi jefuite, şi nevestele lor vor fi necinstite.
17. Iată, aţâţ împotriva lor pe mezi, care nu se uită la argint şi nu poftesc aurul.
18. Cu arcurile lor vor doborî pe tineri, şi vor fi fără milă pentru rodul pântecelor: ochiul lor nu va cruţa pe copii.

2 Cronici 15:13
13. şi oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia omorât,
fie mic fie mare, fie bărbat, fie femeie.

Exod 22:18
18. Pe vrăjitoare să n-o laşi să trăiască.

Deuteronom 22:20-21
20. Dar dacă faptul este adevărat, dacă fata nu s-a găsit fecioară,
21. să scoată pe fată la uşa casei tatălui ei; să fie ucisă cu pietre de oamenii din cetate şi să moară, pentru că a săvârşit o mişelie în Israel, curvind în casa tatălui ei. Să cureţi astfel răul din mijlocul tău.

Exod 22:20
20. Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur să fie nimicit cu desăvârşire.

Levitic 20:13
13. Dacă un om se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea: sângele lor să cadă asupra lor.

Levitic 20:27
27. Dar dacă un om sau o femeie cheamă duhul unui mort sau se îndeletniceşte cu ghicirea să fie pedepsiţi cu moartea; să-i ucideţi cu pietre: sângele lor să cadă asupra lor.
Exod 31:13
13. "Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: "Să nu care cumva să nu ţineţi Sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi şi urmaşii voştri un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc.
14. Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său.
Matei 15:4
4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatal tau si pe mama ta"
Isaia 14:21
21. Pregătiţi măcelărirea fiilor, din pricina nelegiuirii părinţilor lor! Ca să nu se mai scoale să cucerească pământul şi să umple lumea cu cetăţi!

Etc, etc.
Eu zic doar sa citesti cu mai multa atentie ce scrie in Biblie.
Iehova nu este creatorul omnipotent, este un impostor irascibil insetat de sange.
Este dreptul tau a il iubesti si sa-l urmezi, dar eu m-as gandi de doua ori.

Din seria nu ucide din cele 10 porunci:

Ezechiel 9:5-7
5. Iar celorlalţi le-a zis în auzul meu: "Treceţi după el în cetate şi loviţi; ochiul vostru să fie fără milă şi să nu vă înduraţi!
6. Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, pe tineri, pe fecioare, pe copii şi pe femei; dar să nu vă atingeţi de niciunul din cei ce au semnul pe frunte! Începeţi însă cu Locaşul Meu cel Sfânt!" Ei au început cu bătrânii care erau înaintea Templului.
7. Şi El le-a zis: "Spurcaţi Casa şi umpleţi curţile cu morţi!… Ieşiţi…" Ei au ieşit şi au început să ucidă în cetate.

Concurenta trebuie starpita, asa-i?

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Il cunosc pana la un punct.
Da respect toate poruncile.
Nu e iehova ci Dumnezeu.

Tu imi dai exemple din vehiul testament. Diferenta principala dintre Noul si Vechiul Testament este Iisus Hristos. In Vechiul Testament era legea lui Moise, alea 613 porunci. Daca dumnezeu ne-a creat atunci el ne detine si atunci tot El face regulile si implicit pedepsele daca nu ne supunem. In Vechiul Testament era legea Talionului. Adica ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Dar Iisus Hristos a adus legea iubirii. "Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul. Întru aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii." Ioan capitolul 13 versetele 34 si 35. Da au fost multe crime in Vechiul Testament. Legea lui Moise era mai mult pentru exterior decat pentru interior. Dumnezeu face regulile si pedepsele daca nu ascultam. Paganii nu ascultau. Si au fost pedepsiti.
Dar cum Iisus Hristos a adus legea iubirii Dumnezeu are rabdare.

Treaba cu cred intr-un Dumnezeu pe care nu i-l cunosc e destul de abstracta si cam pute. Daca nu i-l stii de unde stii ca e bun si iubitor de oameni? Sau de unde stii ca il mai intereseza de noi? In materie de credinta nu e bine sa ai pareri personale ca sa nu te inseli.
Din nou iti repet, cerceteaza viata lui Arsenie Boca care a fost Sfantul Ardealului. Citeam undeva ca daca religiile spun ca daca nu apartii de religia lor vei ajunge in iad. Din moment ce sunt atat de multe toti oamenii vor ajunge in iad. Dar adevar nu exista? Trebuie sa aiba cineva dreptate.
Crestinii au dreptate.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Vesnic inseamna vesnic nu dupa cum au chef teologii sa interpreteze.
"16. Copiii lui Israel să păzească Sabatul, prăznuindu-l, ei şi urmaşii lor, ca un legământ necurmat.
17. Acesta va fi între Mine şi copiii lui Israel un semn veşnic; "

Iisus nu desfiinteaza nicio lege din VT:
Matei 5:17-19
17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.
Jehova este vocalizarea cea mai apropiata de realitate a cuvantului ebraic YHWH dumnezeul evreilor, care a fost împrumutat si de crestini.
In Torah asa este scris, unii au tradus Dumnezeu dar este gresit.
Majoritatea exegetilor cartilor din VT sunt de acord cu asta.
VT este al evreilor, crestinii l-au imprumutat.
Eu citesc Torah tradusa ceva mai bine si nu scrie nicaieri despre Dumnezeu.
Scrie despre elohim, despre seful lor Elyon, despre YHWH care era unul dintre numerosii elohim, despre Baal Peor un elohim al Moabitilor cu care Jehova era in conflict pe care crestinii l-au transformat in diavolul Belfagor.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Ma atat iti mai zic. Vezi viata lui Arsenie Boca. Inca sunt oameni in viata care l-au cunoscut. Gasesti pe Youtube.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfinti exista in toate religiile, minuni se intampla chiar si necredinciosilor.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu doar crestinisnul are sfinti facatori de minuni.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.
Chiar daca am dubii ca ai fi dorit sa pui o virgula intre Nu si doar.
happy

| Jardelin a răspuns:

"Tinerii inca au constiinta curata."

Serios? Constiinta curata nu o ai, se dobandeste! Daca nu faci nimic sa ai o constiinta curata, pur si simplu nu o ai.

Deci ca sa ai o constiinta curata, trebuie sa bagi in inima ta numai lucruri bune si sa elimini din ea tot ce este rau. Nu poti avea constiinta curata daca modul tau de viata nu este unul curat. Un om din a carui viata izvoraste numai binele pentru cei din jur, acela are o constiinta curata.

Cati tineri sunt asa cum am descris mai sus? Foarte putini!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat acea ''rugaciune'' de zeci de ori si culmea NIMIC.
Motivele? De ce sa irosesti viata, singura pe care o cunosti si o sti ca este reala pentru ceva care ne depaseste fizic si mental sa aflam si anume viata dupa moarte si Dumnezeu happy

| BogdantheDreamer a răspuns:

Motivul principal a fost mentionat de tine mai sus.
Iti spun ca si eu fumez, beau, vorbesc uneori urat, sunt pacatos!
Dar pentru nimic in lume nu pot nega existenta lui Dumnezeu! As fi ipocrit!

| aabaaab3278 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Fumezi, bei, injuri si aici pe TPU dai sfaturi altora cu privire la religie? Chiar nu-ti e rusine? Si mai ai si avatarul ala...banuiesc ca te si duci la biserica...asa credinciosi, e clar.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sunt om, gresesc la fel ca si restul. Eu recunosc si cer iertare, pentru toate cate fac.

| Lucică1998 a răspuns:

Tinerii nu prea vor sa aibă legătura cu credința, nici chiar uni din cei care cică sunt crestini, pentru ca ei văd peste tot numai restricții si atat, nici măcar nu se obosesc sa vadă ce e dupa, cu majoritatea nici nu poți avea o discuție pe tema religie, pentru ca nu au absolut nici o noțiune despre aceasta, niciunul aproape nu a citit Biblia, ei văd in religie numai traditii sau restrictii. Deci câteodată cu ateii poți sa ai o discuție despre credința, dar cu asa zișii crestini nu ai nici o șansa.

| StefanR0 a răspuns:

Motivul meu?
"Ceva ce a fost si este o minciuna si-o hotie de cand a fost creat nu poate fi de buna credinta." si aici nu vorbesc de furturile din ziua de astazi.Cine se documenteaza, stie.

| DomnulZeu a răspuns:

Probabil unii s-au saturat sa se roage la pereti si au deschis ochii... Spune-mi si mie cu ce te-a "ajutat" Domnul Zeu, sau ce te face sa crezi in el.

| anonim_4396 explică (pentru DomnulZeu):

Ca sa fiu sincer intotdeauna am crezut in Dumnezeu. Cu ce m-a ajutat? Am avut multe rugaciuni implinite.

| Qiraxx a răspuns:

Pentru ca nimeni nu poate dovedi existenta vreunei entitati invizibile, pentru ca religia este o minciuna inventata sa nu ne dam in cap, pentru ca am fost mintit de mic ca acolo "sus" e cineva care are grija de mine, pentru ca la orice lucru cat de mic a trebuit sa ma lupt din rasputeri nesimtind niciodata ca "cineva" m-ar fi ajutat, pentru ca ceea ce spune stiinta pare mult mai veridic decat o carte prafuita scrisa si rescrisa de-a lungul anilor si nimic ce este scris acum in ea nu mai este cum a fost initial.