| Andreidașchevici a întrebat:

Voi ce credeți despre apocalipsa (din biblie) ce ziceți de semnul fiarei? Despre venirea Domnului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce spune si Biblia.

Marcu 13:32
Cât despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu știe nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

2 Petru 3:10-15
Însă ziua Domnului va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, elementele vor fi topite prin ardere, iar pământul și lucrările de pe el vor fi dezvăluite. Așadar, fiindcă toate aceste lucruri se vor topi astfel, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, având o purtare sfântă și evlavioasă și așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu? În ziua aceea, cerurile vor fi distruse prin foc, iar elementele vor fi topite prin ardere. Dar noi, conform promisiunii Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care locuiește dreptatea. De aceea, preaiubiților, în timp ce așteptați aceste lucruri, străduiți‑vă să fiți găsiți de El în pace, fără pată și fără vină. Considerați îndelunga răbdare a Domnului nostru ca fiind mântuire, așa cum v‑a scris și preaiubitul nostru frate Pavel, după înțelepciunea care i‑a fost dată.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Noi zicem că e o vrajă de adormit naivii (ca să nu le spunem altcumva)

| Mayhem666 a răspuns:

Nu cred pana nu vad.

| mentholinks a răspuns:

Sunt niste minciuni, abureli.

| CIaudiu a răspuns:

O fictiune bibliaca.

| bookofknowledge a răspuns:

Apocalipsa 13 18: "Aici* e înţelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul** fiarei. Căci† este un număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase."
De ce ar trebui sa socotesti un numar? Numarul semnifica ceva,
apocalipsa 13:17 :17"şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele* fiarei, sau** numărul numelui ei."
Semnul acela reprezinta un nume ascuns, probabil Numele pe atunci dadeau cifre cand se adunau si numele si prenumele(poate fiecare litera are o anumita valoare numerica, greu de spus greu de spus cum transformau numele in cifre, ar cam asta reprezenta un nume ascuns).

| UserNameLost a răspuns:

Trebuie să rămânem credincioși lui Dumnezeu indiferent de încercări și să nu facem compromisuri morale, mai ales în aceste vremuri.