| chelstone a întrebat:

Voi ce credeti despre plagiatul crestinismului, de ce au copiat crestinii reprezentarile zeitei Isis si fiului ei Horus, discul soloar de deasupra capului zeitei?! De ce au copiat crestinismul vamile ce trebuie sa le treaca sufletul pentru a ajunge in lumea de dincolo? caci aceasta era credinta egiptenilor, ei isi inhumau mortii inainte sa apuna soarele pentru ca sufletul celui disparut din aceasta lume sa nu ajunga prada lui Anubis.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prima oara au plagiat evrei apoi cu aparitia unei noi secte iudaice crestinismul a importat si ea multe lucruri de la pagani, sfinti semizeii i regasim in biblie si in calendarul ortodocs, catolic
recomand ORIGINEA SARBATORILOR ROMANESTI.
http://www.youtube.com/watch?v=yNSSRxcxcnE

| Esperança a răspuns:

Gresesti! Crestinismul nu a copiat nimic.
Ceea ce spui tu este foarte adevarat, dar aceia care fac astfel de fapte nu sunt crestini adevarati!
http://www.isushristos.org/x.html

| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a zidit biserica Sa. Crestinism vine de la Hristos, deci nu are cum sa fie furat!happy

| Lizzu a răspuns (pentru Esperança):

Nu sunt crestini adevarati? Pai cum vine asta? Toti suntem crestini pentru ca apartinem crestinismului. Prin urmare daca crestinismul a plagiat, toti suntem niste adepti ai plagiatului fara sa stimwinking

| C0nstantin a răspuns (pentru Esperança):

Parti din Biblie sunt indentice cu ceea ce a prezentat el, singura diferenta se face doar la ani si la nume in rest 99% e identic...

| ania a răspuns:

Iisus Hristos e cel mai important om care a trăit vreodată pe pământ, de aceea, fără să fi avut putere militară, politică sau financiară, fără să fi impus personal ca om acest lucru, după El se calculează erele, nimeni nu e comparabil cu El.

| das3 a răspuns (pentru Esperança):

Doamne fereste dar aberatii mai mari decat pe site-ul acesta eu nu am mai citit
citez Poate va intrebati de ce bisericile ortodoxe si nu numai au toate altarele spre EST? Astfel incit cei care vin sa se inchine sa o faca cu fata spre EST, spre locul de unde rasare zeul soare Baal, numit si Shamash, Zero-ashta, Osiris sau Ra in traditia egipteana!

Este oare Dumnezeu batjocorit de cei care se inchina in biserica, cu fata spre EST, zeului soare Baal?
"
Voi chiar puteti crede asemenea aberatii, nu va e rusine sa aruncati astfel de acuzatii fara fundament
voi ca adepti v-ati pierdut complet mintile, nu mai puteti rationa singuri inghititi orice rahat?
si daca Biserica otodoxa avea altarul spre sud nu se gasea un destept sa gaseasca stiu eu ce credinta pagana care se facea spre sud.
trezirea ca va luat SATANA de picior si va trage in iad cu el

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cred că motivul principal este că majoritatea sau îndepărtat de ceea ce spune Biblia. Acest lucru a fost prezis (Faptele 20:29, 30).

| Esperança a răspuns (pentru Lizzu):

Cei care apartin crestinismului traiesc dupa Cuvantul lui Isus Hristos! Daca doar crezi in Dumnezeu nu esti automat si crestin. Ca sa porti numele de crestin trebuie sa fii imbracat cu Hristos si sa o rupi cu paganitatea!
Tit 2 - 11. Căci harul lui Dumnezeu, care aduce mântuire pentru toţi oamenii, a fost arătat

12. şi ne învaţă s-o rupem cu păgânătatea şi cu poftele lumeşti şi să trăim în veacul de acum cu cumpătare, dreptate şi evlavie,

13. aşteptând fericita noastră nădejde şi arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor Isus Hristos.

| Nolkyz a răspuns:

Oameni buni, nu a furat nimeni nimic. Daca exista, Dumnezeu e unul si acelasi. Formele de manifestare a credintelor sunt diferite pentru a se plia pe ceea ce poate fiecare percepe ca fiind real, posibil. Daca stai sa analizezi fiecare doctrina, observi un punct comun: existenta a ceva superior. Insa noi suntem diferiti, iar ceea ce crede altul, eu nu pot crede desi amandoi credem in ceva superior. Si simpla existenta planului superior/inferior in fiecare doctrina dovedeste asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu in care crezi ma? aproape sant sigur ca tu esti insuti mai presus decat toti zeii egipteni si evrei la un loc.pai in cazul asta esti fanul meu.

| Miauti a răspuns:

"Daca ultima urma a ultimei religii ar fi stearsa si nimic nu s-ar transmite mai departe, aceasta niciodata n-ar mai fi recreata exact la fel. Ar putea aparea alte nonsensuri in loc, dar nu exact acelasi nonsens. Dar chiar daca toata informatia stiintifica ar fi stearsa cineva va gasi o cale sa o redescopere din nou, pentru ca este adevarata." - Penn Jillette

| yrynica a răspuns:

Eu cred ca in toate religiile exista puncte comune, poate ca toate zeitatile sunt aceleasi in toate religiile, dar au fost interpretate diferit de-a lungul timpului de diferitele civilizatii. Poate ca exista un singur Dumnezeu, dar acesta a fost vazut diferit de oameni, si poate de aceea au existat si exista atatea religii.
Ori poate, daca te uiti pe canalul History, la Ancient Aliens, iti vei schimba parerea http://www.youtube.com/watch?v=J0J-iyWJmss

| reihiuke a răspuns:

Pai e simplu. Nu a furat nimeni nimic. E un adevar pe acolo. Si adevarul e peste tot acelasi. Acum sa luam alta ramura. Asta e o piramida tibetana http://www.tibettravel.org/tibettravel/Upload/newsimg/200641133156797.jpg. Asta e o piramida din tibet. Seamana cu una azteca. Cum naiba au furat aia modelul de piramida unii de la altii? Sau cum de seamana cartea tibetana a mortilor cu cartea egipteana a mortilor, ca astia nu prea s-au intalnit.