| MadaTeIntreaba a întrebat:

Voi ce credeti? Exista sau nu Dumnezeu? Argumentati raspunsul!

31 răspunsuri:
| DomineRex a răspuns:

Pe TPU nu are cine sa iti dea argumente bune, daca stii engleza iti pot da eu dezbateri foarte bune dintre niste atei inteligenti si crestini inteligenti.Acolo poti sa vezi argumente care se pot numii cu adevarat argumente si nu prostii "biblia spune asa".Nu iti pierde timpul aici, ca oamenii astia nu apeleaza la ratiune, iar ateii te apuca rasul cand ii auzi cu ce argumente vin.

| BoAfan a răspuns:

Da exista

| Hopefree a răspuns:

Chiar daca este invizibil ochiului uman el exista altfel noi nu existam si apropo vantul exista? raspunsul este evident ca da. Desi nu il vedem el exista la fel si Dumnezeu dar sa stii ca el nu ne-a creat doar asa din intamplare.El are un scop cu noi si cu pamantul la fel cum un artist sau un regizor de film nu face filmul doar pentru al arunca sau al lasa balta el il face cu un scop si il duce pana la capat.Cu atat mai mult Dumenzeu care nu ne-a creat degeaba are un scop cu noi si acela de a trai fericiti pe pamant liberi de rau iar acestea nu sunt simple povesti deoarece vedem ce se intampla azi pe glob cata ura exista cate rautati dar poti fi sigura ca dumnezeu nu ne-a uitat.Deocamdata nu el guverneaza pamantul ci altcineva foarte rau si anume Satan Diavolul care induce in eroare tot pamantul. Poti fi sigura ca Dumnezeu exista si ca poti sa i te rogi lui mereu sa te ajute si vei vedea ca el te va ajuta sa il cunosti.Numai bine!

| Rapplex a răspuns (pentru Hopefree):

Vantul nu este o comparatie cu D-zeu.El este la fel ca sunetul, si actioneaza dupa anumite legiwinking. Urmareste link-urile postate de mine mai sus si vezi explicatia corecta si logica a tot ce inseamna Creatie,D-zeu, dimensiuni, Infinit

| Hopefree a răspuns (pentru Rapplex):

Daca este sa o luam asa asta era doar un exemplu bineinteles ca Dumenzeu este mult superior tuturor fenomenelor si a to ce exista.A da si apropo de legi... Dumnezeu ne-a oferit noua legile sa le respectam nu el...deoarece el este perfect iar noi nici atat nu suntem in stare sa respectam si sa ii multumim ca ne-a dat viata.

| Rapplex a răspuns (pentru Hopefree):

E amuzant sa imi vorbesti de ceva ce nu intelegi.Pana si imaginatia are limitewinkingE usor sa-mi spui ca D-zeu a dat aia si aia, dar de unde sa stiu eu daca sa am incredere in tine cand altii zic de Budha sau Allah?

| Hopefree a răspuns (pentru Rapplex):

Cand o sa gasesti in biblie despre budda sa imi spui si mie pentru ca asa ceva nu o sa gasesti niciodata aa da si nu uita ca Allah inseamna tot DUMNEZEU la arabi sau turci in plus tot in biblie Dumnezeu spune sa nu ai alti dumnezei in afara de mine si nu scrie ca el ar fi budda sau altcineva el chiar isi face decunoscut numele tot in biblie si daca esti interesat o sa iti dau si versetul...deci sa stii ca nu vorbesc ceva ce nu inteleg, dar altii nu vorbesc pentru ca nu inteleg

| Hopefree a răspuns (pentru Rapplex):

Cauta versetele aste in biblia ta si uita-te la nota de subsol si vei vedea numele lui Dumnezeu daca te intereseaza Exodul 17:15, sau Geneza 22:14

| Rapplex a răspuns (pentru Hopefree):

Nu nu nu, prietene, vad ca nu intelegi.Eu ziceam ca nu am cum sa te cred pe tine ca adevaratul D-zeu este cel al crestinilor, din moment ce in lume sunt mii de religii si foarte multi zei. Daca toti ar fi sustinut aceeasi religie, atunci mai ma inclinam sa credwinking. Ateismul nu este impartit in mai multe bucati, cum este religia(crestinism,islamism,taoism, budism, hinduism etc.), ci ateii sustin toti aceeasi ideewinking.Eu iti cer dovezi, ca asa iti pot spune si eu sa citesti in cartea cu Scufita Rosie si sa vezi acolo ca e mentionat "Lupul cel rau", dar aia nu inseamna ca e si adevarat.Dovezi vreau, iar daca nu stii in ce consta te rog citeste in dictionarwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori imi era pusa aceasta intrebare.Cateodata mi-o puneam si eu, dar imi era frica sa raspund.Eu am sa iti raspund cu o intrebare.Cine a creat lumea? Avem doua teori cea evoltionista a lui Darvin (maimuta a evoluat in om) sau fie cea creationista (Dumnezeu A creat omul). Daca credem cea evolutionista eu imi pun urmatoarea intrebare: Maimutele cum au aparut?~nu se stie... e imposibil sa apara un animal fara un fenomen, dar daca o credem pe cea creationista ne intrebam: Dumnezeu cum a aparaut? Ei bine la aceasta intrebare mi-am format un raspuns care ma multumeste : Dumnezeu ne-a facut in asa fel incat creierul nu poate da un raspuns la aceasta intrebare.Nu avem puterea necesara, nu suntem atra de evoluati ca sa putem raspunde la asa ceva.Eu cred in Dumnezeu.Am foarte multe argumente sa ti le enumar dar acum am o problema de rezolvat.M-am oprit doar ca sa iti raspund la ceasta intrebare. Sper ca ti-am fost de ajutor cu ceva! ESTE DOAR OPINIA MEA. Altii poate au alte puncte de vedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sal Maimutele cum au aparut? dupa disparitia dinozaurilor sau raspandit mamiferele pe tot pamantul, sobolanul e stramosul nostru daca nu crezi fa-ti un test adn, daca nu crezi in adn e problema ta dar chestia asta e verificata de stinta

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dinozaurii cum au aparut? Crezi in stiinta? Nu iti este frica? straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dinozaurii cum au aparut? isi spun toata teoria so intelegi si tu, acum 4, 6 mld de ani pamantul viata s-a nascut viata microbii in timp sau divizat ( inmultit ) in timp au devenit tot felul de vietati care se regasesc si acum pe fundul oceanului in timp unele tipuri de animale leau crescut picioare si au migrat la suprafata apei vezi crocodilu, soparla sunt dovezi clare ce e undeva la jumatate intre mamifer si pesti

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred in stinta, nu mi frica de nimic, frica este cel mai mare dusman al omului

| MadaTeIntreaba explică (pentru anonim_4396):

Uneori si eu imi pun intrebarea maimutele de unde au venit

| Hopefree a răspuns (pentru MadaTeIntreaba):

Scuze dar biblia nu este ca si povestea cu scufita rosie,bibila este cartea inspirata de dumneseu pentru oameni inca din timpuri stravechi si apropo de ateism, sa stii ca sunt multi savanti care au afirmat ca ateismul nu are nicio baza care sa il sustina, exact cum in trecut se spunea de pamant ca ar fi sustinut de 3 elefanti care stau pe o broasca testoasa, afimatia fiind desigur falsa, si nu numai atat dar si in bibile Chiar Iov inspirat de Dumnezeu deoarece pe vremea lui nu exista aparaturi moderne pentru a vedea in spatiu si totusi Dumnezeu ii spune ca pamantul sta pe neant adica pe nimic.De unde ar putea sa fie toate aceste lucruri rezultatul intamplarii? Savantii nu au reusit sa faca un om sau un organ perfect al omului cu atat mai putin sa fie totul rezultatul intamplarii...reiese clar ca cineva le-a creat.Este la fel cum ai merge prin desert unde nu este mai nimic si ai vedea o casa frumoasa si dotata cu orice in ea.Ai crede ca a aparut asa pur si simplu? Orice om rational ar spune ca nu.Cineva a construito.Ei, la fel sta si in cazul cu creatia lui Dumnezeu care este mult superioara unei simple si banale case.Este ceva ce omul imperfect fiind nu poate percepe, iar bibila spune ce departe este gandirea lui Dumnezeu fata de ceea a oamenilor.Deci noi practic nu suntem un rezultat al intamplarii si nici nu traim in zadar.Trebuie sa cunosti mai intai situatia ca sa poti vorbi de un subiect.Si crede-ma sunt multe dovezi pe care nu le poate nimeni cuprinde in profunzime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cate ori s-a pus intrebarea asta, fiecare sa creada ce vrea de aia e democratie, e foarte mult de discutat despre dumnezeu hai sasi povestesc istoria lui, acum 5000 de ani triburile evreiesti divinizau un zeu in timp ce restul poparelor divinizau mai multi asta se numeste monoteism, cultura evreiasca sa raspandit cu ajutorul crestinismului / mulusumanilor in toata lumea personajul dumnezeu este o copie a egiptenilor de fapt cam toate povestile apartin motologiei egiptene ea intrabati profa de istorie daca nu-i asa? dumnezeul din vechiul testament este total opus cu noul testament de ce credem in dumnezeu? cand esti mic crezi orice lucru daca de mic isi baga cineva in cap ca cineva te va arde daca faci prosti e logic ca cu timpul vei tot crede in asta, uni cauta ratiunea si stinta si devin atei uni devin fanatici si se arunca in aer iar multora nu le pasa de asta ei spun ca cred da habar nu au cei biblia, eu unu nu cred da filozofia e buna din noul testament si vechiul tesatament unele citate, pilde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal ca exista, altfel noi nu am fi fost aici acum + ca sunt dovezi in Biblie.

| Triple3XH a răspuns:

Normal ca exista. Avem dovezi din Biblie ca exista

| DomineRex a răspuns (pentru Triple3XH):

Dar avem dovezi ca biblia este scirsa de Dumnezeu?
Omule nu poti sa argumentezi cu ceea ce trebuie argumentat daca este adevarat sau nu.

| Dariuspeerta a răspuns:

Logic fato, cine ti-o bagat prostia asta in cap ca nu exista Dumnezeu.Sa sti ca eu am in clasa un Ateu care nu crede in Dumnezeu si a incercat sa ma convinga si pe mine sa fac la fel dar nu a reusit. Daca inca nu te-am convins citeste cartea "Si totusi Biblia are dreptate".Si daca nu ar exista Dumnezeu tu crezi ca tot ce se intampla bun este o intamplare, miracolele sunt doar o intamplare mai gandeste-te putin.

| MadaTeIntreaba explică (pentru Dariuspeerta):

Eu vroiam sa vad daca credeti in Dumnezeu.Nu face din tantar armasar! Daca nu credeam in Dumnezeu formulam asa intrebarea:
"Voi credeti in Dumnezeu? Adica eu nu mai cred de ceva timp." Si eu am multi Atei in clasa si vor sa ma fac ca si ei si eu nu vreau asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadaTeIntreaba):

Tu ai atei in clasa?

| MadaTeIntreaba explică (pentru anonim_4396):

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadaTeIntreaba):

Eu sincer nu as convinge pe nimeni sa devina ateu, dar nu suport crestini care ma fac satanist poti si vedea ca ma cert cu satanisti pe TPU, nu-i baga in seama si satanisti astia se dau atei tarfe cu 2 fete, dar daca imi ataci stinta te atac si eu, esti frumoasa

| MadaTeIntreaba explică (pentru anonim_4396):

Tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadaTeIntreaba):

Poftim?

| MadaTeIntreaba explică (pentru anonim_4396):

Daca ai atei in clasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadaTeIntreaba):

Eu sunt in clasa a noua la seral sincer inca nu i-am cunoscut pe toti, vin cum au chef din 36 daca au venit 12 din aia cam 6 sunt pocaiti restul ortodoxi, ortodoxi nu sunt asa fanatici nu prea le pasa mai mult la fanatici de pocaiti

| M3tt4ll a răspuns:

Daca ai citi Bibilia ai afl ca exista. Sunt foarte multe dovezi in Biblie.