| CatalinLaurentiu02 a întrebat:

Voi ce dar ați primit de la Dumnezeu?
Ma refer la cei născuți din nou (Ioan 3:3) și care trăiesc zilnic cu Dumnezeu
As vrea pe tema asta sa va transmit sănătate tuturor celor implicați in a sluji Domnului
Și chiar dacă avem mai multe religii, important e sa fim pentru Hristos și cu credință în El
Haideți să fim cu totii una, mădulare in Hristos și să mântuim cu ajutorul Domnului oameni de pe site u asta
Domnul sa ne binecuvânteze frați iubiți ????????????????????

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-un cadru numai de oameni care cred in Domnul Isus intrebarea ta poate fi una buna, dar chiar si aici trebuie sa ne purtam cu mare grija pentru ca cineva se poate mândri cu darul pe care i l-a dat Domnul si atunci suntem responsabili si noi care am pus intrebarea.

Astfel de intrebari nu se pun asa oricum si te rog sa nu te superi pe mine ca iti spun lucru asta sad

Daca eu acum as începe sa înșir aici toate darurile pe care mi le-a dat Domnul sunt in doua capcane: una ca există riscul sa ma mândresc si doi ca cei care citesc si nu cunosc judeca gresit.

Dumnezeu ne pregateste oameni cu care sa vorbim. Eu cand mi-am facut cont aici, l-am facut din dorinta de a le vorbi oamenilor dar mai apoi mi-am dat seama ce capcana puternica ma paste, sa vreau sa ii salvez pe cei de aici si cei de langa mine sa se piardă din cauza purtarii mele... ca e usor sa vorbesti in online dar fata in fata se castiga greu un suflet.
Spun asta pentru ca nici eu nu sunt perfect, deseori cad si mereu vin inaintea Domnului cu o parere de rau. Dar fapta mea ramane si cei din jurul meu mă vad.

Aici e mult mai simplu de vorbit pentru ca nu ne vedem dar asta pierde mult din putere si totusi aduce prin acesta pierdere ceva opus pentru cei care nu cred.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut,
Și @CatalinLaurentiu02
Cu darurile primite de la Duhul Sfânt nu te poți mândri, nu pentru că nu vrei ci pentru că efectiv nu poți. De ce? Vezi F.A. 1:8 Darurile au un singur scop iar scopul respectiv nu lasă loc de mândrie,
Dumnezeu ne pregătește oameni cu care să VORBIM zici? Este mult mai mult decât atât. Dumnezeu pregătește faptele bunătății ca să umblăm în ele, iar NT este destul de clar în ce privește diferența între faptă și vorbă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru h379m3973423):

Cu tristete spun ca eu am vazut oameni care se mândreau cu darul pe care l-a dat lor Dumnezeu sad ar fi mai mult de vorbit pe tema asta dar nu vreau sa dezvoltăm aici. Nu vreau sa te supăr sau sa înțelegi gresit, iti spun doar o experienta de care m-am lovit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta zic si eu.
La penticostali se simte destul de bine mandria, mai ales cand spun ca doar ei vor fi mantuiti ca au un dar specific cincizecime, dar care nu este asemanator cu al lor din pacate.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform Bibliei(F.A. 1:8, Efes. 4:11-13) darul este spre mărturie și sfințire. Ți-am zis, nu este loc de mândrie.

Dacă vezi pe cineva că se mândrește cu ceva atunci acel ceva nu este de la Dumnezeu pentru că Dumnezeu nu dă spre mândrie.

Dacă nu ești de acord înseamnă că știi anumite versete ce-ți susțin ipoteza [om a lui Dumnezeu ce se mândrește(ce să mai, e ditai contradicția aici... mă miră că nu o vezi) și nu numai atât, dar se mândrește chiar cu darul primit de la Dumnezeu]. Chiar aștept cu mare curiozitate.

| CatalinLaurentiu02 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ar fi mândrie dacă ai spune
Te lauzi in Hristos, cum spune și Pavel
Cum nici prorocia in biserica sau altundeva nu e ca sa te lauzi ca prorocesti.

| h379m3973423 a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Tu ai citit măcar să vezi în ce context a spus Pavel că se laudă în Hristos? -_-

Nu de alta, dar poate înțelegi ce înseamnă lauda în Hristos. Având în vedere că este scris în Biblie ar trebui să fie primul și cel mai important "hint" pentru a ști că are un scop de este acolo.
Nu s-au pus orice cuvinte în Cuvântul lui Dumnezeu, așa... să nu lase gol în pagină...

| CatalinLaurentiu02 explică (pentru h379m3973423):

1 Corinteni 14:18
Mulţumesc lui Dumnezeu că eu vorbesc în alte limbi mai mult decât voi toţi.

Ăsta e un exemplu bun in care ap. Pavel își spune darul dar mulțumind lui Dumnezeu pentru el. Sunt de un an întors la Dumnezeu prietene, poate greșesc eu dar eram doar curios de restul
Oricum, oricare ar fi ele, sa le folosiți pentru alții pentru Slava lui Dumnezeu ❤️

| h379m3973423 a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Nu văd relevanța cu lauda în Hristos.
Nu contează, las-o așa.

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Iesi pe strada cu portavoce si cauta adepti. Cica credinta vine in urma auzirii nu citirii cuvantului.

| CostinAlamariu a răspuns:

Extra Ecclesiam nulla salus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt felurite daruri dar acelasi Duh.
Intelepciune de sus, si daca e de sus nu ma pot lauda cu ea.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Văd că ai dat un verset frumos cu referire la cei născuți din nou, dar pentru darul Duhului Sfânt?