| AvalohAlyn a întrebat:

Voi ce faceti cu anafura si agheasma care va este data la Biserica? Cand o mancati(anafura) respectiv o beti(agheasma)? In fiecare dimineata spundandu-va rugaciunea? Si eu fac la fel dar cateodata uit.E vreo problema? O sa incerc sa nu mai uit.Voi?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Buna happy

Nu e problema daca nu o iei mereu cand spui rugaciunea. Eu de obicei cand aveam anafura acasa si agheasma ma inchinam beam putina agheasma si dupa mancam o bucatica de anafura.
Cred ca atunci cand o mananci e bine sa spui ceva acolo catre Dumnezeu.ce vrei tu.ori sa-i multumesti pentru ca esti bine tu si ai tai si toti cunoscutii si nu sa stai sa spui rugaciuni lungi fara final. E de ajuns ceva din suflet si atat happy

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Mântuitorul referindu-se la Sfânta Împărtăşanie a spus: "Să faceţi aceasta întru pomenirea mea."

Anafora, spre deosebire de Sfânta Împărtăşanie, este substitut simbolic, dar este sfinţită, are harul lui Dumnezeu şi are legătură tot cu îndemnul Mântuitorului...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce doar cateodata?

| Zenit313 a răspuns:

Ce a spus Iisus despre aceasta rutina zilnica?!
- Nimic! laughing

| C0nstantin a răspuns (pentru Zenit313):

laughing

| Papillon09 a răspuns (pentru Zenit313):

Ai mare, mare dreptate! happy

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

Eu nu iau multa ca sa nu se strice.Iau putin pe care o iau in dimineata urmatoare si beau aghiazam apoi rugaciunile de dimineata si celelalte. Daca am posibilitatea sa merg in timpul saptamanii la Liturghie merg nemancat doar beau aghiasma si iau anafura de la biserica si imi las si pentru ziua urmatoare.In zilele de Duminica nu e oie sa mergi satul la Liturghie. eventual poti sa iei putina Aghiasma si Anafura. Caci daca mergi satul la Liturghie, noi cantand "Am vazut lumina cea adevarata, am primit duhul cel ceresc..." atunci duhul cel ceresc nu se mai poate salaslui intru noi pentru ca in noi deja slasluieste duhul imbuibarii si lacomiei pantecelui. happy Parerea mea.