| PreaDistinsul a întrebat:

Voi ce faceti in ziua Domnului, in afara de a merge la Biserica?

9 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Vai de mine, mi-ai luat cuvintele din gura.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Care-i ziua domnului? Ca unii tin duminica, altii sambata, ba chiar si vinerea?
Duminica eu ma odhinesc: fac o plimbare de 3-4 km pe jos, ma uit la un film, dau telefoane la prieteni si alte lucruri simple prin casa.

| Werrich a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Altii sambata" sunt doar adventistii de ziua a 7-a, restul cultelor tin duminica - Ziua Soarelui (SunDay). Vinerea o tin musulmanii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Referitor la cei care au zi de odihna sunt si o buna parte din evrei. Si din cate stiu islamistii sunt a doua religie ca nr. de adepti, desi sunt si tari ca Turcia, unde ziua libera este duminica.
Nu ti se pare un non sens, ceva lipsit de logica, stabilirea de biserica ortodoxa romana ca prima zi a saptamanii ziua de duminica? Ce zice biblia: care este ziua de odihna? Nu ziua a 7-a?
Este exact ceea ce spuneam eu: fiecare religie isi adapteaza scrierile bisericesti sa le slujesca, dar aici le slujeste cam prost.

| Werrich a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu BOR a decis ca duminica este ziua de odihna, ci Constantin cel Mare. In anul 321 d.C. Constantin cel Mare a emis o decizie care impunea odihna in prima zi a saptamânii (dumineca) in toate localitatile si orasele, in timp ce oamenilor de la tara li se permitea sa lucreze totusi pamântul. Nu numai BOR tine duminica ci si celelalte culte (baptisti, penticostali, Martorii lui Iehova, romano-catolici, evanghelici etc.)

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Noi nu mai traim pe timpul lui Constantin cel Mare. Din cate stiu el era conducator de stat, nu de biserica. In Romania, prima zi a saptamanii este lunea, stabilita de stat. Biserica nu conduce statul.
Ce tine BOR si celelalte culte enumerate? Se contrazic singuri.

| User252426 a răspuns:

Mă îmbăt

| LastBlackNight a răspuns:

Nu merg la biserica

| ZacheuN a răspuns:

Noi studem scriptura în primul rând și ne vizităm frații.