| RaphahellDamian09 a întrebat:

Voi ce parere aveti? Suntem facuti dupa chipul si asemanarea Domnului? https://www.youtube.com/watch?v=QoUI2dxKxIw
Eu nu cred ca Domnul nostru arata asa. Eu nu cred ca El a facut razboaie in care au murit milioane de oameni. Nu stiu cum cine semanam asa de sadici, insetati de sange si de razboaie. Atatia copii care sufera din cauza noastra, atatea animale si alte chestii pe care noi le distrugem. Eu cred ca Dumnezeu a facut animalele si pamantul. Animalele nu distrug nimic. Nu fac alte animale sa se chinuie si sa planga. Ucid doar pentru a supravietuii. si nu ucid de distractie sau in exces. doar atat cat au nevoie. oamenii sunt exact invers.
Si apoi am aparut noi. Distrugem animale ecosisteme, alti oameni tot ce ne sta in cale.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca esti steregoi

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Ne-a blocat pe toti care nu erau de acord cul el, si acum nu stir cum sa creeze conversatii cu noi ateii.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Cica Allah Iahve etc este tot Dumnezeu, steregoi se tine de glume

| RaphahellDamian09 explică (pentru RAY):

Mda. nu am cu cine sa vorbesc. Nu vreau sa te mai fac incult pentru ca oricum nu intelegi.

| RAY a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

Steregoi se vede cat de cult esti

| RaphahellDamian09 explică (pentru RAY):

Nici nu exista cuvantul "stergoi" si cica eu sunt incult hahaha

| RaphahellDamian09 explică (pentru RAY):

Mda... cand nu ai ce sa faci, stai toata ziua si raspunzi la intrebari

| Steregoi a răspuns:

Chipul si asemănarea Lui Dumnezeu nu e cum o descrii tu.

| RaphahellDamian09 explică (pentru Steregoi):

Nu. nu am descriso, am spus ca parca noi eram facuti dupa chipul si asemanarea Lui. pai ce dumnezei ii criminal? el face razboaie? Ai inteles? Ma refeream ca nu semanam deloc cu el

| Steregoi a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

Chestiile despre care vorbesti sunt libertate de alegere folosita gresit pentru a cunoaste raul si a face fapte rele. Dumnezeu are libertate de alegere insa si-o foloseste pentru a face bine sau rau aparent adica tot bine. Din dragoste Dumnezeu i-a dat omului libertate de alegere in speranta si convingerea ca unii oameni Il vor respecta si nu s-a inselat. Oamenii buni mor pentru ca cei rai sa nu vada calea salvarii sau cum oamenii buni vor fi readusi la viata de Dumnezeu la inviere. Oamenilor rai nu le place viata vesnica si cred ca s-ar plictisi sa traiasca vesnic desi Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vietii vesnice.

| Panamax a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

Deschide ochii crestine. Dumnezeu a ucis documentat in Biblie peste 20.000.000 de oameni, a trimis la razboi, a cerut parte din prada de razboi.A acceptat si a incurajat violurile, mutilarile, uciderea copiilor si a femeilor etc.
Daca nu este criminal atunci ce este?

| danut a răspuns (pentru Panamax):

"Daca nu este criminal atunci ce este?"
CREATOR si STAPAN peste lucrarea Lui. Noi suntem DOAR administratori pentru un timp ai lucrarii CREATORULUI. Parabola Talantilor LAMURESTE orice "inoscent" despre acest lucru, dar voi mai greu cu cititul.

| Panamax a răspuns (pentru danut):

A fost doar un criminal ordinar.

| Panamax a răspuns:

Nu crezi, dar Domnul doar asta a facut.Razboaie peste razboaie,crime, violuri, sclavie.
Teroristii ISIS respecta cel mai bine poruncile Domului.
Ucideti pe necredinciosi, pe cei de alte religii, distrugeti templele zeilor lor etc.
Primii frati din lume Cain si Abel au mostenit gena zeului si Cain l-a ucis pe Abel.

| RaphahellDamian09 explică (pentru Panamax):

De ce trebuie sa omoram necredinciosii? de ce nu putem cadea la un comun acord si sa traim toti in armonie si in pace? De ce nu ne putem axa in evoluare? de ce marile puteri cheltuie miliarde de euro in armata? De ce nu se pot uni toti si sa dezvolte noi tehnologii care sa ne ajute? Pentru ca omul ii a lui dracu. Omul vrea mereu sa-si etaleze puterea mandria si pe langa astea mai este si lacom. offf.

| Panamax a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

Numeri 25:16-17
16. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
17. Priviți-i pe madianiți ca vrăjmași şi ucideți-i

Numeri 31:17-18
17. Acum dar omorâți pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâți pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18. dar lăsați cu viață pentru voi toți pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Psalmul 137:9 – Ferice de cine va apuca pe pruncii tăi şi-i va zdrobi de stâncă!

1 Samuel 15:3 – Du-te acum, bate pe Amalec şi nimicește cu desăvârșire tot ce-i al lui; să nu-i cruți şi să omori bărbații şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.

| Panamax a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| Panamax a răspuns (pentru Panamax):

Exod 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

| Mircea08 a răspuns:

"Oricine este născut din Dumnezeu nu săvârşeşte pacat, pentru că sămânţa lui Dumnezeu rămâne în acesta; şi nu poate să păcătuiască, fiindcă este născut din Dumnezeu.
Prin aceasta cunoaştem pe fiii lui Dumnezeu şi pe fiii diavolului; oricine nu face dreptate nu este din Dumnezeu, nici cel ce nu iubeşte pe fratele său."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 3/9, 10)
Prin urmare oamenii se impart in doua (nu neaparat parti egale), fii ai lui Dumnezeu si fii ai diavolului. Doar fiii lui Dumnezeu se aseamana cu El si asta la suflet deoarece trupul nu conteaza.
Sunt usor de facut deosebirea intre fiii lui Dumnezeu si cei ai diavolului - Dau doar doua trei versete :
"Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie, Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine, Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia. Căci dintre aceştia sunt cei ce se vâră prin case şi robesc femeiuşti împovărate de păcate şi purtate de multe feluri de pofte, Mereu învăţând şi neputând niciodată să ajungă la cunoaşterea adevărului."
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 3/2-7)
"Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultaţi pentru că nu sunteţi de la Dumnezeu."
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 8/47)
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi,
În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile necredincioşilor, ca să nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 4/2, 3)
Fii lui Dumnezeu sunt milosi nu sadici si insetati de sange, din cauza lor nu sufera copiii si nici nu-si bat joc de creatia lui Dumnezeu. Probabil ai facut confuzie intre crestinii adevarati si cei care sunt crestini pentru ca apartin unei dogme religioase care se autointituleaza a fi crestina. Cei din PNTCD sunt toti crestini daca partidul se numeste national taranesc CRESTIN si democrat? Asa e si cu religiile. Nu Dumnezeu a facut religiile si nici nu le-a dat denumirea. Despre ele Evanghelia nu aminteste NIMIC!

| 6684464 a răspuns:

Hm... interesant, parca undeva scrie de Isus cum a spus ca nu toti Il au ca Tata pe Dumnezeu ci pe diavol, iar oamenii nu se nasc sfinti ci pacatosi(pamanteni).
Pe tine nu te-a facut Dumnezeu, pe tine te-a facut ma.ta si cu tac-tu, la fel si in cazul celorlalti.
Daca vrei ca Tatal tau sa fie Dumnezeu atunci trebuie sa te nasti din nou, iar Biblia ofera mura-n gura daca nu stii ce e aia.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Oamenii au creat zeii dupa chipul lor.
Cine spune asta? Evolutia, religia, stiinta, mitologia!