| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce știți despre textele masoretice?

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

"contesta într-o oarecare măsură faptul că Domnul Isus este Mesia. "
Nu au nevoie de asa ceva. Mesia trebuia sa fie descendent al lui David și Solomon sa adune evreii din exil și sa ii aduca înapoi în tara Israelului, sa reconstruiască templul, sa aducă pace mondială, sa facă toată popoarele lumii sa creadă în zeul evreiesc și sa introducă legea torei drept lege universală. Iisus nu a făcut nimic din ce Mesia ar fi trebuit sa facă. Iisus nu a fost decât un lider de secta care a fost divinizat la decenii după moartea sa.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform Bibliei, Yahweh este unul dintre fiii lui El, dar acest lucru a fost trecut sub tăcere de un amendament la textul Bibliei ebraice (Deut. 32:8-9, manuscrisele de la Qumran și Septuaginta au păstrat varianta fidelă).

^ Anderson, James S. (27 august 2015). Monotheism and Yahweh's Appropriation of Baal. Bloomsbury Publishing. p. 77. ISBN 978-0-567-66396-2.
^ Barker, Margaret (29 noiembrie 2012). The Mother of the Lord: Volume 1: The Lady in the Temple. A&C Black. p. 124. ISBN 978-0-567-52815-5.
^ Grabbe, Lester L. (2020). Balentine, Samuel E., ed. The Oxford Handbook of Ritual and Worship in the Hebrew Bible. Oxford University Press. p. 100. ISBN 978-0-19-022211-6.
^ Day, John (15 iunie 2010). Yahweh and the Gods and Goddesses of Canaan. Bloomsbury Publishing. p. 25. ISBN 978-0-567-53783-6.
^ Smith, Mark S. (6 noiembrie 2003). The Origins of Biblical Monotheism: Israel's Polytheistic Background and the Ugaritic Texts. Oxford University Press, USA. p. 143. ISBN 978-0-19-516768-9.
^ Flynn, Shawn W. (6 septembrie 2019). A Story of YHWH: Cultural Translation and Subversive Reception in Israelite History. Taylor & Francis. p. 81. ISBN 978-1-317-24713-5.
^ Grabbe, Lester L. (23 februarie 2017). Ancient Israel: What Do We Know and How Do We Know It?: Revised Edition. Bloomsbury Publishing. p. 197. ISBN 978-0-567-67044-1.
^ Green, Alberto Ravinell Whitney (2003). The Storm-god in the Ancient Near East. Eisenbrauns. p. 262. ISBN 978-1-57506-069-9.
^ Römer, Thomas (4 noiembrie 2015). The Invention of God. Harvard University Press. p. 132. ISBN 978-0-674-91575-6.
^ Heiser, Michael S. (6 iunie 2008). „DIVINE COUNCIL". În Longman III, Tremper; Enns, Peter. Dictionary of the Old Testament: Wisdom, Poetry & Writings: A Compendium of Contemporary Biblical Scholarship. InterVarsity Press. p. 113. ISBN 978-0-8308-1783-2.
^ Wyatt, Nicholas (2017). The Archaeology of Myth: Papers on Old Testament Tradition. Taylor & Francis. p. 80. ISBN 978-1-351-54664-5.
^ Mulder, Martin Jan (1988). The Literature of the Jewish People in the Period of the Second Temple and the Talmud, Volume 1 Mikra: Text, Translation, Reading and Interpretation of the Hebrew Bible in Ancient Judaism and Early Christianity. Compendia Rerum Iudaicarum ad Novum Testamentum. Brill. p. 93. ISBN 978-90-04-27510-2.
^ Wyatt, Nicholas (2007). „Old men or progenitors A proposal to emend the text of Deuteronomy 32:7 and Proverbs 23:22" (PDF). Studi epigrafici e linguistici sul Vicino Oriente antico. Essedue Edizioni (v. 24): 33, 35. ISSN 2239-5393.
^ Hartman, Louis F.; Di Lella, Ander A. (2005). The Book of Daniel. Anchor Bible Commentary (YUP) Series. Yale University Press. p. 273. ISBN 978-0-300-13968-6.
^ https://www.biblegateway.com/......?/passage/ nota a.
^ https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| RAY a răspuns:

HyperboreaSchizoPosting doar 2, 5 miliarde cred si aia despărtiți in 35000 de religii diferite

| mentholinks a răspuns:

Eu sunt autorul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Baiatul asta anonim de deasupra mea cu poza de Gandalf spune ca "Mesia trebuie sa faca toate popoarele lumii sa creada în zeul evreiesc".

Hmmm, cred că știu pe cineva care a facut chiar asta. Iisus Hristos -_-

| chuckmanson a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Și foarte interesant ca atotputernicului Iisus Hristos i-a luat 2000 de ani sa îi convingă pe toți sa creadă în el, și i-au trebuit militarismul roman, inchizitiile și imperialismul european pentru a atinge acest scop și cumva, nici pana acum nu i-a reușit! Ciudat pentru o ființă omnipotentă!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru chuckmanson):

In viața mea n-am văzut mai multe erori logice și presupuneri eronate/nejustificate într-o singură frază.

În primul și-n primul rând omul are liber arbitru. Desigur că Dumnezeu poate sa faca ca orice om de pe pamant sa creada instant in El. Dar nu vrea roboți ci ființe libere care pot să-L respingă dacă acestea așa judecă și doresc.

Militarismul roman a lucrat împotriva creștinilor și nu pentru ei. Inchizitiile nu doar ca s-au întamplat în lumea catolica (eu sunt ortodox), dar au fost si cea mai justă metoda de a judeca oamenii în perioada respectiva. N-ai citit in viata ta o carte despre inchizitii. Maimuța vede, maimuța face. Ai vazut cuvantul "inchiziție" și de atunci n-ai mai încetat să-l tot pomenești ca un papagal care nu știe ce spune.

Doua cuvinte am pentru tine: Învață. Istorie.

| Meme10Meme a răspuns (pentru chuckmanson):

Dacă nu ma înșel, creștinismul era religia majoritara în Imperiul Roman înainte de Constantin cel Mare (dacă nu, oricum avea era printre cele mai practicate religii în acel imperiu.). Sa știi ca aberezi la maxim. Adică nu doar prin militarism roman, inchiziții și imperialism european a ajuns creștinismul o religie mondiala. Adică, hai să-ți dau câteva exemple. Tarile nordice au fost creștinate datorita bibliei lui Wolfilla fără varsare de sânge. Românii au fost creștinati tot fără varsare de sânge, fiindu-le relativ ușor să-și schimbe religia datorita faptului ca zalmoxianismul era destul de similar cu creștinismul. Rusia kieveana tot prin pace a fost creștinata. Ungaria tot prin pace a fost creștinata. Astea sunt doar exemplele notabile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic, dragă...doar făceam muncă de convingere cu cineva și îi spuneam că unii evrei și-ar fi lăsat amprenta peste aceste texte, ca să poată contesta într-o oarecare măsură faptul că Domnul Isus este Mesia. De aceea am zis că poate unii au studiat mai mult subiectul și vor să împărtășească informații prețioase cu noi. happy

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu s-ar atinge de scripturi, dovada fiind faptul că au păstrat capitolul 53 din Isaia.
Despre cărțile rabinice la conciliul de la Iamnia se spune că le-au "reinventat", dar asta doar pentru că le-au rescris în ebraică... nu au modificat mare lucru.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Iehova este unul dintre fiii lui Dumnezeu (zeul El). Acest lucru a fost trecut sub tacere de un amendament la textul Vechiului Testament, dar profesorii universitari de Biblie stiu ca este vorba despre impartirea Pamantului catre fiii lui El.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Foarte interesant

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"contesta într-o oarecare măsură faptul că Domnul Isus este Mesia. "
Nu au nevoie de asa ceva. Mesia trebuia sa fie descendent al lui David și Solomon sa adune evreii din exil și sa ii aduca înapoi în tara Israelului, sa reconstruiască templul, sa aducă pace mondială, sa facă toată popoarele lumii sa creadă în zeul evreiesc și sa introducă legea torei drept lege universală. Iisus nu a făcut nimic din ce Mesia ar fi trebuit sa facă. Iisus nu a fost decât un lider de secta care a fost divinizat la decenii după moartea sa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea stiu lucruri despre ele, dar stiu că uneori T.M au versete mai mesianice decat LXX (Ssptuaginta), alteori invers.
De exemplu, daca comparăm 2 dintre cele mai populare versiuni ale Bibliei Ortodoxe: Teoctist (care nu foloseste doar Septuaginta, ci si alte versiuni, in cazul de față T.M/una care seamana cu T.M -nu stiu exact) si Valeriu Anania, vedem diferentele:

Isaia 53:10
Teoctist
Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferință. Și fiindcă Și-a dat viața ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmașii Săi, își va lungi viața și lucrul Domnului în mâna Lui va propăși.

Anania- Domnul va vrea să-L curețe de rană. Dacă veți da prinos pentru păcat,
sufletul vostru va vedea sămânță cu viață'ndelungată. [Aici T.M este mult mai mesianic]

Zaharia 12:10
Anania
   Iar peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului voi turna duhul darului și al îndurării; și ei vor privi la Mine, Cel pe Care L-au BATJOCORIT jucându-se (katorchesanto- a râde de cineva maimuțărindu-l, dansul zeflemitor potrivnic) și plângere vor face asupră-I, ca pentru cel iubit, și cu durere se vor văita, ca pentru un întâi-născut.

Teoctist:
Atunci voi vărsa peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului duh de milostivire și de rugăciune, și își vor aținti privirile înspre Mine, pe Care ei L-au STRĂPUNS și vor face plângere asupra Lui, cum se face pentru un fiu unul născut și-L vor jeli ca pe cel întâi născut.
Acest verset din T.M este citat in Noul Testament: Ioan 19:37 "Și iarăși altă Scriptură zice: Vor privi la Acela pe Care L-au străpuns."

Mai gasesti aici, si alte texte mai mesianice decat LXX:
https://almihaila.wordpress.com/......-crestine/

https://almihaila.wordpress.com/......ptuaginta/