| Cod_cata a întrebat:

Voi considerati ca budismul contribuie la inflorirea umanitatii si tuturor creaturilor? Ajuta budismul sa ai o filosofie de viata, fericire, implinire, bucurii?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ajuta budismul sa ai o filosofie de viata,
Da
fericire,
Nu
implinire,
Da
bucurii?
Da.

| mentholinks a răspuns:

N-ajuta cu nimic.

| Panamax a răspuns:

Daca barza a decis sa ne nastem intr-o tara plina de crestinei manelisti si mediocri o fi avut ea vreun motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua, consider ca da, budismul contribuie la inflorirea umanitatii, dupa cum a zis Sfintia Sa Dalai Lama:"Religia mea este foarte simpla. Religia mea este bunatatea". Budismul invata adeptii ca "Fericirea nu este un dat. Ea vine din propriile tale actiuni".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, budismul te ajuta, deoarece te indruma sa iti gasesti singur fericirea si implinirea, nu sa iti pui speranta intr-un nazaritean decedat acum 2000 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de hinduism cu atata facatura buddhista, au schimbat imigrantii. Aceea este dharma, sanatana dharma mai exact, si nu buddhismul cum il stim in zilele de azi.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cine nu aduna cu Hristos, risipeste! Cine nu este cu Hristos, este impotriva Lui! - Matei 12, 30

| SasaSasa2000 a răspuns:

Nu am fost niciodată Budist și nici nu o sa fiu,
Însă sunt sigur că este o religie satanică.

| SasaSasa2000 a răspuns:

1 Nu
2 Nu.

| alex598 a răspuns:

Nu știu foarte multe despre budism. Dar din ce am auzit pune foarte mare accent pe negare de sine. Din acest punct de vedere cred că e benefic dar e incomplet pentru că nu conferă un scop și motivație sau energie să atingi acel scop. Ceea ce creștinismul oferă.