| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeți că demonii sunt reali?
Dovada existenței lumii nevăzute nu ar putea fi și o dovadă a existenței Lui Dumnezeu?

Atașez aici un link, este în limba greacă din păcate, iar femeia din clip la un moment dat vorbește o limbă stranie, alta decât greaca.

https://youtu.be/aVpVX64yKzA

36 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, demonii sunt reali, de exemplu demonul cron sau demonul xinet. Eu lucrez cu ei.

| RAY a răspuns:

Da, sunt reali, am intalnit destui la viata mea si sincer incerc sai ignor sa nu am legatura cu asemenea fiinte, sunt peste tot si pot fi oricine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi credeți că demonii sunt reali? Da.
Dovada existenței lumii nevăzute nu ar putea fi și o dovadă a existenței Lui Dumnezeu? Nu.
Cu vorbitul în limbi o să găsești videoclipuri cu penticostali dacă cauți, râzi de te prăpădești.
Vorbitul e una, comunicarea este alta.

| Mosotti a răspuns:

Nu sunt reali, e vrejeala, propaganda, si a aia din clip e inscenare, adica era aranjat. Nu mai crede in iluzii ca nu are sens.
Se face propaganda pro religie, sa pastreze oamenilor credinta asta in iluzie, si arata ei tot felul de "dovezi" pe parcursul timpului, au grija sa zica si de dumnezeu ca nu stiu cine a trecut prin nu stiu ce, il aduce sa zica, zice ce e pus sa zica, face in felul in care i se zice sa faca, apropo de aia care fac pe epilepticii cand cica s-ar scoate cica dracii din ei, minciuni.
Si lumea nici nu gandeste ca e tampenie, chiar crede ce vede.

Cu diavolu la fel. Deci nu exista nici o dovada a existentei diavolului cum nu exista nici pentru cea a lui dumnezeu, aia cu dumnezeu ti-am zis dincolo.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Se vede de la o poștă că nu este înscenare... Nu mă dezamăgi și tu, dragă Mosotti, știu că poți mai mult de atât.winking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se vede nimic, totul e vrajeala, si daca vezi ce? Asta nu inseamna ca e si real, si eu pot sa ma fac ca vb o limba aiurea, sa fac tot felul de chestii. Stii tu ce e in mintea aleia?! Pe bune acum. Ca si intr-un film, juri ca e asa, dar nu e.

| Catrice a răspuns:

Așa se manifesta si bolile psihice.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Oricine urmărește acel video realizează foarte ușor că e mai mult decât o boală psihică. Îmi pare nespus de rău că nu are subtitrare, însă un prieten care are câteva cunoștințe în domeniul greacăi, mi-a spus că la început cei doi discută despre Dumnezeu. Și am mai urmărit și mai demult clipuri cu exorcizări, iar aceste persoane cu așa-zise "boli psihice" se strâmbau de-a dreptul înfiorător când auzeau de Hristos.
Deci?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Schizofrenie.

| Celcestietot a răspuns:

Sunt reali 100%.
Ba da, asta am mai argumentat eu în trecut.
Știam videoclipul, ciudat.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ceva accesibil și simplu, chiar dacă sunt și fake-uri : videoclipurile cu privire la ei.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Demonii au aparut o data cu Isus in Biblie, deci nu prea poti fi sigur de existenta lor.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Nu. Hristos a existat dintotdeauna, El fiind Cuvântul, care S-a făcut trup și a locuit printre noi plin de har și de adevăr: "La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu." (Ioan 1:1)
Iar demonii sunt îngeri căzuți...deci este exclus ca ei să fi existat înainte de Hristos.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa crezi tu.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru mentholinks):

Asta crezi tu, dar sunt menționați și în Vechiul Testament: la Iov și la Saul parcă.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Orice persoana cu boala mintla este considerata de unii, dintre care si destui preoti, chiar prelati, ca stapanita de demoni. In schimb nu este altceva decat o boala psihica datorata ruperii sinapselor sau deteriorarii unor celule ale creierului.
Un exemplu este boala Alzheimer. Indivizii care sufera de aceasta boala - o boala progresiva ce inainteaza odata cu degenerarea unei parti a creierului, au diferite manifestari de halucinatii: ca s-au intalnit cu persoane (in special parintii) care sunt morti, ca cineva le-a transmis sa mearga undeva cu nu stiu ce scop, ca au venit oameni si i-au furat bunurile. Aceste lucruri sunt in mintea celor pasnici. Dar sunt si persoane violente.
Ceea ce spui tu cu vorbitul unei alte limbi se zice ca au fost asemenea cazuri, chiar sa stie sa faca lucruri pe care nu le-au unvatat niciodata. Dar astea sunt cazuri foarte rare asa cum se spune ca la un milion de persoane sunt doua persoane cu aceiasi lungime de unda bionica si pot "sa se inteleaga" prin telepatie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cred ca daca ascult asta https://www.youtube.com/watch?v=aFi1H8LCS1U ar trebui deja sa fiu bantuit sau posedat.
Ghici ce: nu-s nici posedat, nici bantuit, n-am nici cosmaruri (in general nu prea visez), n-am primit nici faima, nici averi considerabile nefacand nimic.

Un videoclip in care apare o femeie nebuna nu-i o dovada pentru existenta demonilor. Vrem sa vedem videoclipuri in care apar cadavre mergatoare insufletit de un diavol, asa-zisii ingeri coborand din cer sau alte personaje fantasmagorice. Dar n-o sa vedem niciodata asa ceva pentru ca nu exista.

| StrongHeart a răspuns:

Eu cred ca exista si daca as afirma ca am avut contact cu asa ceva as fi catalogat bolnav psihic,ceea ce nu ma afecteaza la urma urmei,dar iti spun din experienta mea,mai mult ca sigur exista lucruri in viata cu care nu te joci pur si simplu pentru ca se deschid usi ale perceptiei care nu se mai inchid niciodata.
Luciditatea,sanatatea fizica,mintala si iubirea fata de viata sunt cele mai importante lucruri,viata asta este trecatoare oricum.
Constiinta trebuie sa evolueze constant,prin fapte bune,prin munca,doar asa ne putem "construi" caracterele si sa ducem o viata frumoasa.
Doar pentru ca nu ii vezi cu ochii nu inseamna ca nu exista.Pot lua forma unui om, au puterea asta, sa influenteze o persoana si in cazuri grave chiar sa o posede.
Dar au putere doar asupra celui slab, deci atata timp cat ai mintea limpede si liniste in suflet, nu au ce sa iti faca si de ar vrea.

| Panamax a răspuns:

Existenta lumii nevazute nu este o dovada a existentei dumnezeului biblic sau a altei inventii tot biblice adica Satana.
Biblia este doar o carte de povesti facuta la comanda.

| Algo098 a răspuns:

Eu n-am timp de vizionat spectaole cu mincinosi si handicapati, dar e 100% fantezie pentru prostirea credulilor.

| doctorandus a răspuns (pentru Algo098):

La Facultatea de Automatica si Calculatoare se invata ca demonii sunt reali.

| Mirel4412 a răspuns:

Da exista, impreuna cu iadul. Dar exista si rai. Demonii sunt la fel de reali ca si copacii, uite te la un om depresiv, nu are boala fizica, doar psihica, din cauza dracilor

| doctorandus a răspuns (pentru Mirel4412):

Psihiatrii trateaza boli mentale, nu "demoni".

| RKBlue a răspuns:

In fiecare zi realizez ca sunt anormal.
Oamenii care nu cred orice chestie pe care o vad sunt o rasa pe cale de disparitie.Trebuie sa ramanem tari pe pozitii si sa nu ne lasam influentati de fiecare argument si lucru fara o baza solida si care poate fi demontat usor.
Urmatoarele explicatii, intr-un mod socant, stiu, ar putea sa explice foarte bine:
1)E fake.
2)Are vreo boala psihica.

| RKBlue a răspuns (pentru doctorandus):

Daaa.
Recunosc,greseala mea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat să menționez, ce cu adevărat tulburător începe cam pe la minutul 8.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai tulburător e când vine o ciudată la tine și începe să vorbească singura. Sau când se strâmbă ne-a Gheorghe de la prea mult spirt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da... sunt. Eu nu am intrat încă în domeniul ăsta, dar din ce mi-au spus anumiți frați se pare că este chiar ceva comun... Ciudat că nu se dă la știri.
Să se filmeze unul ce mai întâi îl dă pe mâna specialiștilor medicali și după ce îl declară incurabil să vină specialiștii în exorcizări(adevărați specialiști, fii de Dumnezeu, nu popi pedofili) și să-l mai examineze o dată după ce au terminat doar vorbind cu îndrăcitul; mă întreb ce'or spune atunci, că s-a prefăcut tot timpul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Binele si raul sunt opuse si egale, fiecare cu propria "limba" si povesti. Omului ii va placea intotdeauna casa proprie, acolo va considera "dz, bunatate".
Asa numita lume vazuta este cand privesti cu ochii, nevazut este cand gandesti. Gandurile oamenilor sunt si ele legate intr-o "lume nevazuta", lumea "vazuta" sunt imaginile care le vezi cu ochii.

| Teffan a răspuns:

Trebuie sa reducem discuția la nivel strict teologic, căci dacă există sau nu demoni nu e treaba științei sa descopere, este o chestiune de credință.

Chiar dacă Biblia conține numeroase pasaje în care ii înfățișează pe demoni ca entități spirituale "reale", opusul îngerilor lui Dumnezeu, care au ca atribuții posedarea ființei umane, vorbitul, comunicarea etc.--Biblia este, de asemenea, plina de versete cu iz simbolic, în sensul ca demonii pot fi considerați atât ființe reale, malefice, "palpabile", care pot fi experimentate în sensul material al cuvântului, cât și personificarea naturii carnale,"păcătoase". Satana, deci, este un alt cuvânt pentru firea păcătoasă, rea, murdara și instinctuala a omului.
Caracteristicile divine sunt mila, bunătatea, neprihănirea care se bat cap în cap cu caracteristicile "demonice", natura cărnii.Crestinismul implica ascetism și subordonarea totala a firii pământești în favoarea atingerii idealului divin, un imitatio Christi de devenire "întru Dumnezeu", recapatarea nemuririi.

| Andresso a răspuns:

Exista si va exista intotdeauna datorita rautatii omului.

| Turbo223 a răspuns:

Cred in paranormal. Daca te referi la demonii din biblie, nu cred in ei.

| BecSpart a răspuns:

Probabil femeia suferea doar de o boală psihică