| costinvlad490 a întrebat:

Voi credeți ca exista Dumnezeu? Eu cred ca pe om la făcut barza.

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu

| Panamax a răspuns:

Asa zicea si Bula la scoala, ca pe mama lui o doare barza dupa nasterea fratiorului.

| Helper07 a răspuns:

Cati ani ai, 6?
Dintre toate animalele noi suntem capabili sa gandim si sa actionam pe cont propriu prin propria vointa. Daca totul ar fi evoluat, am fi mers la scoala cu vacile si caini si poate ne-ar fi profesori papagali si delfini. Hai sa fim seriosi, normal ca ne-a creat Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Care dumnezeu?

| Helper07 a răspuns (pentru RAY):

Singurul Dumnezeu. Intrebarea "care" e ilogica.

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Care e singurul dumnezeu?

| Superior a răspuns (pentru Helper07):

Eu as spune de fapt ca pana si in animale gasim conceptia binelui si a raului + liberul arbitru.
Un caine poate alege intre a consuma toata hrana pe care o are sau a o imparti cu un alt animal.
O pisica poate alege intre a proteja un pui de gasca si a-l manca.
Conform evolutiei,"bunatatile" facute de animale nu ar trebui sa aiba loc, animalele trebuind sa actioneze in folosul propriei supravietuiri.
Stiati ca elefantii isi plang membrii familiei si le viziteaza regulat mormintele? Un animal de acel calibru, conform evolutiei, ar trebui sa nu-si consume energia pe un drum la "cimtir" sau spre paza unui trup neinsufletit, ci sa caute mancare, apa si adapost constant.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu e Dumnezeu.
Ceilalti zei sunt zei.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Dumnezeu este un termen care defineste ceva

| Octavian199 a răspuns (pentru Helper07):

E mistocar rolling on the floor

| Helper07 a răspuns (pentru Superior):

Un animal nu gandeste.

| sadrian46 a răspuns (pentru Superior):

Da, și? De la bunătatea animalelor până la Dumnezeu e cale lungă.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Animalele actioneaza din instinct, nu e nimic gandit.

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

De unde sti ca religia ta nu e pagana? De ce crezi ca celelalte sunt pagane? De ce ar trebui sa credem in religia ta? Da aceasta un sens vietii? Pe ce e bazata intr-un cuvant.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Culmea, sprea asta ma indruma si religia mea, si chiar mai mult, aceasta intra mai profund in subiect fiind chemati sa fim prieteni cu cel care ne-a iubit asa mult ca a murit pentru noi. Religia mea da un sens vietii. Poti creste spiritual si in bunatate dar nu vei fi implinit. Problema cu religia ta este ca scopul ei nu e iubirea, si dupa cum spune Corinteni 13, fara ea nu-ti foloseste la nimic intelepciunea, darnicia, bunatatea, talentele...

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Cainele nu gandeste nimic, actioneaza doar din instinct pe baza obiceiurilor si imprejurimilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Creierul indeplineste o complexitate de functii, insa doar omul prezinta constiinta pe acest Pamant. Daca iubesti pe cine te iubeste, cu ce esti mai bun fata de ceilalti? Si oamenii rai sunt la fel: iubesc pe cei ce ii iubesc. Dar Dumnezeu ne iubeste pe toti, este un Dumnezeu al iubirii care a murit pentru oameni ce nu Il iubeau, si nu e iubire mai mare ca aceasta. Nu cunosti nimic despre religia mea, nu sti principiile mele morale, si religia ta e moarta. Ce poti spune? Afirmatiile tale nu demonstreaza nimic iar iluziile tale nu te fac mai bun si nu iti dau niciun ideal. Tot ce faci, faci pentru tine, si nu poti fi fericit si implinit pe deplin. Niciodata nu vei putea traind in aceasta minciuna. Enki nu e capabil sa iubeasca, Melek Taus nu are ratiune, zeii in care crezi nu exista. Eu sunt convins de asta. Nu pot accepta un dumnezeu plin de iubire de sine caci nu e cu nimic mai bun decat omul si asta demonstreaza ca l-a inventat omul.

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Mai omule, intelege, cainii nu au constiinta, prin urmare nu gandesc. Daca ar avea constiinta probabil m-as putea intelege cu el la fel cum vorbesc eu cu tine insa cainele n-o sa reactioneze niciodata altfel decat prin instinct.

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Ai o idee extrem de eronata despre crestinism. E ca si cum ai vedea o culoare(verde) si ai spune ca e albastru cand toata lumea vede ca e verde. Cum poti sa negi ceva ce e evident. Evident nu toti sunt asa, dar adventistii de ziua a 7-a sunt diferiti. Si nu doar ei. Problema e ca noi avem un scop pentru care promovam spiritualitatea si rugaciunea si acesta vine din iubire nu din mandrie. Voi promovati aceste lucruri doar ca sa va fie voua bine, noi o facem pentru a impartasi iubirea cu Creatorul nostru iar tinta nu suntem noi, ci celalalt. Tinta e aceea de a face pe celalalt sa se simta bine. Caci "e mai ferice sa dai decat sa primesti".

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Persoanele care folosesc cuvantul "prost" mi se par penibile. Daca sunt dovezi atunci spune-le. Daca adevaratul Dumnezeu ii iubeste doar pe ai lui, atunci n-ar iubi pe nimeni fiindca nu exista om fara pacat si prin urmare, Dumnezeul tau n-ar avea nimic de-aface cu noi, poate s-ar razbuna prin sfarsitul lumii dar nici asta nu se intampla. Spune-mi, cand te nasti, parintii te iubesc pe tine sau tu pe parinti? Parintii. Si prin iubirea impartasita de la parinti ajungi sa-i iubesti si tu. Acum, cine ne-a iubit mai intai, noi pe Dumnezeu sau Dumnezeu pe noi? Dumnezeu ne-a iubit si ne iubeste si ne va iubi si de asta putem sa-L iubim si noi. Daca un copil graseste, atunci parintele il va ura? Nu, il va iubi in continuare. Dumnezeu e ca un Tata adica mai mult ca un Imparat. Uite cum e Dumnezeu: El are doi copii (sa zicem), unul ascultator si unul neascultator si totusi ii iubeste la fel, ba inca il pedepseste pe cel ascultator cand greseste dar nu si pe cel neascultator. De ce? De ce nu renunta Dumnezeu la fiul neascultator si-l lasa in lume? Pentru ca daca-l va lasa in lume, nu va sti sa se descurce iar daca-l va pedepsi, acesta se va supara si se va cufunda mai mult in neascultarea sa. In schimb, cel ascultator este pedepsit pentru ca el stie ce trebuie sa faca si cum sa se descurce. Tatal sau se bazeaza pe el iar pentru el pedepsele sunt ocazii de a se desvolta. Prin comportamentul Tatalui si al fiului ascultator, cel neascultator se desvolta si invata si el ce e bine si ce e rau si de ce. Pentru ca pe el nu-l mai mustra Tata ci constiinta. Desigur, daca trebuie Tatal poate si sa-l pedepseasca si sa-l mustre dar sa stii ca El intotdeuna va cauta sa-si aduca fiii la el pentru viata vesnica. El nu va fi indiferent ca zeii tai, El va cauta sa castige pe pacatos, ca sa-l salveze si ca acesta sa aiba parte de iubirea Sa nemarginita. Zeii tai "spun":"Cine e cu noi va avea parte de bine si cine nu e cu noi va avea parte de rau. Asta nu-i iubire, fiindca oamenii le vor sluji din frica nu din iubire. Si ce s-ar intampla daca n-ar mai fi nimeni cu ei? Ce ar face? Ei nu pot face nimic fiindca sunt doar inchipirii. Chiar de-ar exista nu m-as supune lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Si cum poti demonstra ca e adevarul? Daca asta ar fi adevarul, as prefera sa cred intr-o minciuna. La fel cum desconsideri Biblia pot sa desconsider si eu scrierile aduse de tine drept argument deci... n-ai cum sa-ti susti parerea. Tu doar crezi in ea. Dar de ce? De ce ai crede asta? Cu ce te avantajeaza? Te poate face fericit?

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Si ce te face sa crezi ca toate astea sunt reale? Te face fericit?

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Nu imi poti dovedi niciun adevar.

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Vorbesti tu dar nu e vorba ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Dovedeste ce crezi daca poti. Apropo, atate p-uri cred ca o sa te afecteze pe lista de fapte bune ale lui Enki?

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Eu spun ce e adevarat. Tot supranaturalul din jurul credintei tale e dirijat de Satan care normal ca vrea ca oamenii sa nu mai creada in adevaratul Dumnezeu. Repet, nici daca ce crezi tu ar fi adevarat, nu i-as sluji lui Enki. Vorbele mele n-o sa te schimbe fiindca credinta ta e adanc inradacinata, dar faptele spun mai mult ca vorbele iar Dumnezeu te schimba mai mult decat un om.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Daca Enki ar candida la Dumnzeire ca sa spun asa, care i-ar fi sloganul: " Fiti cu mine si va e bine, nu sunteti cu mine si o-ncurcati ". Nu cred ca ar avea prea multe sanse. Iti repet, nu voi crede intr-un astfel de Dumnzeu, oricum nu are ce sa-mi faca.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Scade nota la purtare, nu te mai primeste bine Enki daca vorbesti asa. Repet, nu te cred si nici nu-mi poti dovedi ca ceea ce crezi e adearat.

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Dar nu parca erai pedepsit dupa moarte?

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad490):

Dar sunt multi oameni care o duc ff bine desi sunt rai si nu poti contesta asta. Sti care e faza cu ce-mi spui tu? Ca nu poti sa-mu demonstrezi nimic. Nu poti decat sa crezi ceea ce ai auzit. De exemplu e o carte pe masa si eu spun:"Cartea e pe masa" iar apoi vi tu si spui:"Nu e adevarat, totul e o iluzie, cartea nu e pe masa", insa eu pot lua cartea, o pot citi, o pot vedea, iar afirmatia ta e falsa. La fel e si cu ce crezi tu, e fals, si nu poti sa-mi denonstrezi in niciun fel ci doar sa crezi minciunile altora.

| Dumy1234567123 a răspuns:

Și pe barza cine a făcut-o?