| Svart a întrebat:

Voi credeti ca exista Dumnezeu?

87 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Eu stiu ca nu exista.

| Zenicide a răspuns:

Desigur. E in biblie.

| luciancorci2 a răspuns:

Nu exista.

| Labyrinth a răspuns:

Ca personaj într-o carte da, există.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu cred că există.
Pe curând!

| IoanieCriminalul a răspuns:

Eu nu cred, eu sunt foarte sigur ca nu exista!

| Inferno a răspuns:

De ce sa existe?

| 1libercugetator1 a răspuns:

Nu,categoric 100%, nu apar zeii din nimic si creaza universul din nimic, totul a plecat din simplitate spre cea ce e in prezent

| Cosminovici18 a răspuns:

Da

| ILoveMoon a răspuns:

Intr-o carte exista ca un personaj fictiv, dar in realitate nu

| Dariusuu a răspuns:

Exista.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu.Mi se pare complet ilogic.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

''Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine''.

| Mădă0611 a răspuns:

Stiu eu, pentru mine. Am motivele si dovezile mele. M-as repeta daca le-as zice iar, plus ca nu vad rostul, e ca si cum as incerca sa iti dovedesc ca n-ai dreptate, si oricum, acea dreptate (adevarul) e subiectiva. happy

| Mădă0611 a răspuns:

Stiu, dar totusi, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, ma refer la voi, voi sunteti cu credinta, care inseamna a presupune, nu a stii.
Pentru mine adevarul e asta: nu exista zei, credinta e ceva ce tine de geografie, dupa moarte nu exista nimic, pentru ca sufletul e "energia" creierului, odata mort, moare si "sufletul".
Daca intrebi cine a creat lumea, nu stiu, adica se stie de vid cuantic si fluctuatii cuantice, dar sunt sigura ca nu exista zei, si ca toate au legatura cu hidrogenul, asta e un fapt.

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Adevarul nu are cum sa fie subiectiv. Realitatea nu poate fi subiectiva.
"Luna exista." Este un adevar, nu ai cum sa spui ca este subiectiv. Cea ce numesti adevar subiectiv nu poate fi un adevar.
Da exemplu de un adevar subiectiv.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Stiu ca adevarul nu poate fii, dar in discutiile despre credinta e vorba de adevarul subiectiv, pe care fiecare il percepe ca fiind obiectiv. Este asa sau nu?
Realitatea e subiectiva, e vorba de perceptie, care, spre norocul nostru, e asemanatoare cu a celorlalti.

Exemplu de adevar subiectiv: dumnezeu exista. tongue

| Zenicide a răspuns:

Prin definitie univers = tot ce stim ca exista. Dumnezen a creat universul si e in afara acestuia din cate am inteles - conform multor surse crestine. Deci Dumnezeu nu exista in universul nostru.
Probabil de asta apare doar intr-o carte. Ca Harry Porker.

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Faptul ca un om percepe diferit adevarul/realitatea asta nu inseamna ca el creaza al adevar(subiectiv). De exemplu: Adevarul este ca frunal reflecta radiatie electromagnetica corespunzatoare culorii verzi, adica frunza este verde. Si un daltonist spune ca frunza nu este verde, pentru ca asa percepe el realitatea.
Asta nu inseamna ca exista doua adevaruri si ca adevarul este subiectiv, nu. Exista un singur adevar, ca frunza este verde. Perceptia gresita asupra realitatii a unui individ nu da nastere unui alt adevar, ci unui lucru fals.
Adevarul subiectiv de care vorbesi tu nu este un adevar, este un lucru fals. Poate ai vrut sa spui ca acel "adevar" a fost intemeiat pe o parere subiectiva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Am zis de credinta. Adevar nu inseamna parere, si nimeni nu recunoaste ca ce crede e doar o parere, asa ca acea credinta devine un adevar, si e subiectiv, adevarul se construieste pe baza informatiilor pe care le detii, toate adevarurile care exista, sunt subiective, repet, cele care tin de credinta, nu neaparat in zei.

Si da, perceptia poate crea alt adevar subiectiv. Sa luam exemplul tau cu frunza. Bun, e verde, dar eu spun ca e verde nu stiu de care, tu spui ca e alta nuanta de verde, altcineva spune ca e alta, nimeni nu vede culoarea adevarata.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Zenicide):

Mi-a placut raspunsul tau

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stai un pic vorbim de adevar sau minciuna?

nu exista adevarar subiectiv si adevar clar, exista minciuni subiective de acord

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Adevar subiectiv.

"Fiecare om isi construieste propriul adevar in functie de informatiile pe care le are, de modul in care a fost crescut, de lucrurile in care crede, de cei din jurul lui.

Aceiasi oameni care-mi spuneau ca nu exista adevar, tineau cu dintii de parerile lor, de convingerile lor, de senzattile lor. De fapt, ei isi aparau dreptul de a crede in ce vor ei.

Atunci cand crezi cu tarie in ceva, pentru ca ai nevoie sa crezi, transformi totul in adevarul tau. Viata ta se muleaza pe acest adevar. Toate lucrurile, oamenii, ideile intra in universul tau doar dupa ce au trecut prin acest sablon, devenit Adevarul. Si-l aperi cu disperare pentru ca nu vrei ca universul tau sa se clatine. N-ai putere sa o iei de la capat. Nu te gandesti niciodata ca cel de langa tine are un univers construit pe baza unui adevar, poate, exact opus celui pe baza caruia respiri si iubesti tu."

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Desi luna acum nu-i pe cer eu doar cred ca e pe cer?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Aloooo, am zis de credinta si perceptie. O vezi, ca de aia ai ochi, dar n-o vezi cum o vad eu (perceptie). Credinta e ca teoria, observi ceva, insa nu poti fii sigur ca exista pentru ca nu ai dovezi, daca ai avea, nu ai crede, ai sti.

| Svart explică (pentru Mădă0611):

Mie imi place ca va contraziceti pe intrebarea mea laughing.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Svart):

Nu e vina mea big grin Am incercat la inceput sa nu ma lungesc.
Primesti notificari/mail-uri si pentru astea? laughing

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu sunt convins ca exista. dar nu se lasa descoprit de toti care il contesta. biblia spune ca el devine rasplatitorul celor ce il cauta staruitor.
observa te rog ce fel de cautare, asidua, energica (sa ma exprim asa) nu ii destul sa il cauti.
dapoi daca ii negi existenta, cum sa il descoperi?
fara el nici nu am putea clipi, totusi el are rabdare cu astia ca inferno, raymusic22, libercugetator, putin si cu mada06, are rabdare inca sa se intoarca la el. insa ei dau cu piciorul big grin numai bine!

| dracu14 a răspuns:

Da,e un personaj dintr-o carte de benzi desenate numita biblie