| AvalohAlyn a întrebat:

Voi credeti ca exista rai sau iad?

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!
Si atunci cum este oare posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar in lume sa existe şi nefericire de durată?
Răul, de orice natura ar fi el, nu este consecinţa alegerii si iniţiativei lui Dumnezeu, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Situaţia aceasta riscă să se cronicizeze, devenind "de durată", tocmai pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului? Omul, ar putea el păstra în mod continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor rea… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său… sad

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru milan9):

In sfarsit cineva open minded.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu

| Clorox a răspuns:

Da, exista, dar nu ca cele din crestinism, stii si tu ca religia si practicarea ocultismului isi au originea cu milioane de ani in urma crestinismului! Crestinismul este o iluzie, nimic nu este adevarat, chior sa fii sa nu vezi asta laughing

| xerxes1 a răspuns:

Sunt inventii ale bisericii crestine.
Biserica avea nevoie de un Bau Bau si a inventat diavolul si Iadul.
Crestinismul a fost inventat pe spinarea lui Iisus, un personaj razboinic care aspira la tronul Iudeii.
L-au facut fiu de zeu, i-au atribuit miracole imaginare si invataturi luate de la altii, cele mai multe de la filozofii greci.
Nu intamplator Evangheliile au fost redactate in limba greaca.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Da esista ambele ca si in biblie scrie de ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai cine a murit o sa afle

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si nici nu mi-ar pasa daca ar exista

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

In nici un caz.

| Kanpeki a răspuns:

Nu cred. Iadul a fost inventat sa sperie oamenii pentru a nu face fapte rele. Gandeste-te cat de haotica ar fi lumea daca nu ar exista temeri legate de iad.

| Aslam a răspuns:

Nu.

| Annamaria21 a răspuns:

Raiul si iadul sunt pe pământ, iadul sunt acele persoane care nu au ce sa mănânce, nu au un loc unde sa doarmă, si raiul sunt acele persoane bigata care nu duc lipsa de nimic

| RoxanaY a răspuns:

Exista si rai si iad.

| Clockwork a răspuns (pentru RoxanaY):

Dovada?

| RoxanaY a răspuns (pentru Clockwork):

Biblia este cea mai buna dovada!

| Riker a răspuns:

Nu, după ce murim este la fel cum a fost înainte să ne naștem.