| Golyat18 a întrebat:

Voi credeti ca o sa vina treaba cu 666, adica diavolul daca preia toata (sau aproape toata) puterea pe pamant ar fi asa prost sa implineasca profetia? Daca da atunci inseamna ca dzeu il manipuleaza pe diavol.
Nu? Voua cum vi se pare?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Sa zicem ca il admir, iar pe Yashua il respect, sunt entitati colosale, cat despre puterea lui Yashua, da e cu mult peste micul zeu a evreiilor, desi s-a nascut fiul lui. Nu exista carti, chestiile astea le-am prin in timp din zbor, daca intelegi ce zic. Cat despre planuriile Fiarei nu le stiu, dar profetiile nu sunt batute in cuie asta o sa-ti zica si cel mai ne-experiment adept la ocultul, ca si mine.

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Semnificatia numarului 666 s-a facut inca din secolul 8 de catre catolici si de atunci purtatorul acestui nume incearca sa tot manipuleze informatia. Acest numar reprezinta functia papala, oricine devine Papa devine si Antihristul. Satana nu intelege si nici nu avea cunostinte despre profetii. Pentru a afla despre profetii ii asculta pe cei care stiu sa le explice, adica poporul lui Dumnezeu. Dumnezeu nu manipuleaza pe nimeni, Satana manipuleaza mintile oamenilor. Antihristul (666) este pe pamant din anii 500 e.n.de cand a fost oficiata functia papala.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"oricine devine Papa devine si Antihristul. " "Antihristul (666) este pe pamant din anii 500 e.n.de cand a fost oficiata functia papala."
1 Ioan 2:18: „Copilaşilor, este ceasul din urmă şi, după cum aţi auzit că vine anticristul, au şi apărut acum mulţi anticrişti; din aceasta ştim că este ceasul din urmă".
2 Ioan 7: „În lume au ieşit mulţi amăgitori, oameni care nu mărturisesc că Isus Cristos a venit în carne. Acesta este amăgitorul şi anticristul"
Ioan vorbeşte despre „mulţi anticrişti", ceea ce arată că anticristul nu este o persoană, ci un grup de persoane.Mai mult, acest grup exista pe timpul când Ioan a scris această scrisoare.
Deci ce ai afirmat tu contrazice ceea spun scripturile!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Pai in lume a fost doar un papa sau o intreaga pleiada? Sa tot aduni si vei gasi o sumedenie dar si cei care spun ca Hristos nu este Dumnezeu sunt antihristi, recunosti pe cineva pe aici? P.S. Eu nu contrazic niciodata Biblia, totul e sa citesti cum trebuie, nu ca un antihrist.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Dacă dorești să acuzi - adu dovezi, altminteri doar vei calomnia la fel ca tatăl tău!
"Eu nu contrazic niciodata Biblia," - nu mai spune!
Tu susții - " Antihristul este pe pamant din anii 500 e.n.de cand a fost oficiata functia papala."
Biblia spune "1 Ioan 2:18: „... au şi apărut acum mulţi anticrişti;" - la sfârșitul sec. 1 și nu din anii 500.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Asa spune Biblia, nu eu, daca toti inaintasii au gresit pana acum si o data cu voi s-a inventat apa cu zahar sigur ma fac ateu. Habar nu aveti pe ce lume traiti darmite sa mai si explicati Biblia, intai hotarativa in ce credeti si apoi mai discutam. P.S. Vezi ce spune Isaac Newton despre 666 si apoi mai discutam.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Asa spune Biblia, nu eu" - Ți-am arătat că Biblia spune că antictiștii erau deja prezenși la sfârșitul sec.1 când Ioan a scris prima scrisoare, iar tu afirmi că a apărut abia prin anii 500. Tu ori repede uiți ce scrii ori ști departe de logică!
" intai hotarativa in ce credeti si apoi mai discutam" - Mă faci să râd! rolling on the floor Știu bine în ce cred și nu o dată ți-am adus argumente, spre deosebire de tine care deși de repetate ori te-am îndemnat n-ai fost în stare să definești unele aspecte în care crezi și nici să explici câteva versete care contrazic afirmațiile tale (nici ciar și cele mai simple referitor la zeciuială)
" Vezi ce spune Isaac Newton despre 666 " - se deosebire de tine, pentru mine în ce privește lucrurile spirituale autoritatea este Biblia, nuNewton (el are meritul lui în domeniul lui).

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Tu spui ce spun jehovistii, numai bazaconii si satanisme asa ca discutia nu isi are sensul. STOP.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ai ajuns la atâția ani și tot nu te-ai învățat a argumenta ceva și a judeca logic.
Ca printre altele, ne numim Martorii lui Iehova, nu jehova. vai de capul tău!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Nu cumva pe cladirea regatului vostru SCRIE: JW.ORG? sau nici a citi nu stiti?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Nu faci altceva decât să arăți lipsă de cultură și inteligență!
Și un copil își dă seama că e vorba de siteul nostru. Și e normal să fie în engleză, noi însă parese vorbim în română.
Ești jalnic în continuare.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Nu stiti a vorbi in romana ca sa dati site-ului vostru un nume romanesc? De ce e normal sa fie in engleza cand voi bantuiti Romania? Atunci sa citim (parese) in englezo-romana: jehovisti.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Nu arăți pur și simplu o lipsă de cultură ți inteligență, ci o lipsă crasă!
" sa dati site-ului vostru un nume romanesc?" - este un siteu pentru toate țările și limbile, nu doar pentru România!
Bănuiam că nu ești în stare să aplici logica doar în ce ține de convingerile tale, dar se vede că și în restul domeniilor ești la fel. Jalnic!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Fugi de aici cu site-ul vostru si "logica" voastra. Toarte site-urile religioase din Romania au nume romanesti, voi sunteti mai cu mot, cultule.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor Cu fiecare răspuns/delir cazi tot mai jos. Credeam că mai ai barem un pic de rațiune, dar se vede că mă înșelam.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Crezi ca daca ma insulti devi mai apropiat de Dumnezeu. Atunci fa asta tot timpul iar daca IL vei recunoaste si pe Hristos ca Dumnezeu te rog sa o faci continuu.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Este o vorbă : - curva apucă prăjina!
Dup ce mai acuzat de multe ori, ai susținut că nu suntem creștini ci chiar anticriști și multe altele - acum o faci pe jertfa?!
Eu doar ți-am spus direct ce impresie lași prin toate acelea vorbe aiurea. Iar când te-ai mai legat și de siteul nostru că de ce nu e denumirea în română (deși țiam spus că este un siteu accesat de martorii din toate țările și de toate limbile) - zău că ma umflat râsul. Din această cauză ți-am spus că ești jalnic cu aceste vorbe prostești.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Putin ma deranjaza pe mine de impresia pe care o fac unor Jehovisti care se vor crestini dar fara intemeietorul Crestinismului, Dumnezeu. Nu m-am legat de site-ul vostru ci ti-am aratat ca va numiti jehovisti totusi pentru tine asa ceva este greu de inteles, nu?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Greu de înțeles este pentru cineva lipsit de logică și judecată, pentru cineva la care nu ajunge că suntem Martorii lui Iehova, nu jehoviști, pentru cineva care când îl atenționezi că ceea ce afirmă contrazice scripturile și care deoarece nu-l ajunge capul să-și argumenteze convingerile nu face altceva decât să calomnieze.

| Golyat18 explică (pentru iurii75):

Ba voi o sa bateti intrebarea aia cu "crushul ti-a dat cu seen" rolling on the floor
Dar nu am treaba chiar am vrut doar sa spun o gluma, continuati.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Unde vezi tu calomnie?

| iurii75 a răspuns (pentru Golyat18):

Ce săi faci dacă omul nu judecă lucid

| Golyat18 explică (pentru iurii75):

Bietu el

| danay72 a răspuns:

Azi,conform Bibliei conducătorul lumii este Satan. 1ioan5:19. Apoi, în Biblie numărul 666 se refera la imperfecțiunea crasă. Cat despre Dumnezeu, El nu va tolera la nesfârșit răutate a și în curând va trece la acțiune în favoarea celor buni. Psalmi 37:9-11.

| RAY a răspuns:

Satanel este un inger care ispita creatia lui iahve la cerinta lui,asa ca satanel tot ce face e din ordinul lui dumnezeu, iahve nu va face nici o apocalipsa asa a promis, asta cu apocalipsa sunt basme, un bau, bau pentru uni limitati mintal.

| T0T a răspuns:

La câți fanatici(de tot felul) sunt nu cred că va prelua toată puterea vreodată.

| SG1995 a răspuns:

Lucifer nu vine, ci vine altul, va fi cam de aceeasi putere cu Yashua, dar e mai puternic ca Lucifer si Yahweh la un loc, i-se spune Fiara, deci macar in cercuriile magiilor negri numele nu ii e cunoscut.

| Golyat18 explică (pentru SG1995):

Si care ii sunt planurile nu e si el prost daca implineste profetiile?
Tu esti cu el?
Zimi te rog din ce carti studiezi?
Si Yashua a fost mai puternic ca Yahweh?

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Sa zicem ca il admir, iar pe Yashua il respect, sunt entitati colosale, cat despre puterea lui Yashua, da e cu mult peste micul zeu a evreiilor, desi s-a nascut fiul lui. Nu exista carti, chestiile astea le-am prin in timp din zbor, daca intelegi ce zic. Cat despre planuriile Fiarei nu le stiu, dar profetiile nu sunt batute in cuie asta o sa-ti zica si cel mai ne-experiment adept la ocultul, ca si mine.

| xerxes1 a răspuns:

Din Biblie nu cred nici macar ce scrie pe coperta.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Numarul 666 n-are nicio legatura cu ce va baga media evreiasca in cap. Zeul evreilor, precum si diavolul crestin, nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

666 este reprezentata de bani, puterea materiala orbirea de putere si sexul. In religie este de fapt lumina, insusi creatia lui Dumnezeu 6-6-6 protoni, neutroni, electroni daca nu sti cine e, il poti chiar atinge happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Apocalipsa 13
16. Si a facut ca toti, mici si mari, bogati si saraci, slobozi si robi, sa primeasca un semn pe mana dreapta sau pe frunte,
17. si nimeni sa nu poata cumpara sau vinde fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei sau numarul numelui ei.
18. Aici e intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei. Caci este un numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase.

| IuliaAna23 a răspuns:

Eu cred

| Golyat18 explică (pentru IuliaAna23):

Bai da era intrebare cu sau, la intrebari destia nu se raspunde cu "I do"