| PedoBarbie a întrebat:

Voi credeţi în Dumnezeu? Dacă da exemplificaţi de ce.

27 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cred pentru ca Dumnezeu nu uita sa ma trezeasca in fiecare dimineata.
Cineva sus in cer ma iubeste!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Raniia):

Cumpara-ti alarma, e ieftina.
Cine te iubeste sus? Stelele?

| Raniia a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu am nevoie de alarma, El te iubeste si pe tine.
Accepti oferta lui Dumnezeu?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Raniia):

Nu vad iubire in Dumnezeu, vad doar ura, teroare, fanatism, prostie.Mai bine iubesc o fiinta pe acest pamant,si-o transform in divin, daca e nevoie, pentru a deveni nemuritoare.Ce nevoie are Dumnezeu de iubire? Am incercat sa las o lacrima pentru Dumnezeu, dar sentimentul acela a fost inghitit de pamant, nicidecum de Dumnezeu.De atunci mi-am dat seama ca "Dumnezeu profita de dupa periferiile logicii" - Emil Cioran.

| Raniia a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Dumnezeu este Dragoste si nu va pieri niciodata.
Mai lasa o lacrima si antreneaza-te in dragostea Lui.

| Inferno a răspuns:

Nu pot concretiza un subiect abstract dand exemple concrete.

| ROB3RT89 a răspuns:

Da,cred.
De ce? Nu are relevanta asa mare, fiecare are dreptu sa creada ce vrea!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
la inceput, nimeni nu crede.dar de ce cand dai de greu zici mereu Doamne ajuta? ..pe parcurs ce cresti, te maturizezi, iti dai seama ca realizarile tale, depind si de credinta ta in Dumnezeu... daca nu ai credinta, nu ai nimic...am trait-o pe pielea mea, astazi sunt in viata datorita rugaciunilor, posturilor si credinta in bunul Dumnezeu, cel putin pentru mine e un fapt real ca el exista si coordoneaza toate dupa bunul lui plac.e bine sa crezi, dar nu cerceta!
O zi frumoasa sa ai

| Thunderstruck a răspuns:

Nu, prefer sa cred ce zic oamenii de stiinta din anul 2013 decat ce au zis niste evrei acum 3000 de ani.

| SamSon a răspuns:

Eu nu cred 100%, inca nu sunt convins si nu o sa fiu niciodata. E bine sa crezi in ceva, da' ai grija, ca ti se urca la cap si nu e bine.

| RAY a răspuns:

NU

| M25M a răspuns:

Nu.

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Eu cred in Dumnezeu pentru ca vad la fuecare pas o minune si stiu si simt cum mi s-a schimbat viata.

Tu crezi?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cred pentru ca stiu.

| Jardelin a răspuns:

Cum adica "sa exemplific de ce"? Mie-mi suna cam ciudat formularea! Parca mai bine ar suna "explicati de ce"!

| Zenit313 a răspuns:

Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am chef să îmi complic existenţa degeaba! Cred doar în ceea ce văd.(aproape) =>Deci nu.

| Snowal15lea a răspuns:

Nu cred 100% vreo 50-60% insa stiu un singur lucru. Nu trebuie sa crezi in Dumnezeu ca sa faci ceva bun pentru altii. Adica sa faci fapte bune.Si din cand in cand ii mai multumesc pentru tot ce mi-a dat si ce a facut.

| Forev3rAlone a răspuns:

Buna.

Da, eu cred in Dumnezeu.De ce?
In primul rand, in mediul in crae ma aflu eu, toate persoanele cred in El.Si mi-e mi-ar fi greu sa nu.
Dar mai presus de asta, ei bine...cand ma rog la ceva, Dumnezeu mereu imi intinde mana cat este necesar si cand.
Dar nici acesta nu este un argument.Au fost doar. exemple.
Nu prea stiu cum sa-ti explic...eu pur si simplu cred si gata.
Fiecare om are o alta judecata, de exemplu, daca eu ma rog la ceva si nu se intampla nu spun ca nu exista Dumnezeu ci ma gandesc ca, poate nu merit sau ca El stie de ce nu.

Dar nu toti gandesc ca si mine.

Oricum, revin.De ce cred in Dumnezeu? Cred si gata.
Asa cum imi place albastrul. Dasa as spune de ce imi place, ar fi doar niste exemple gen:e linistit, e frumos, pacifist..etc.Dar mie imi place, pentru ca imi place.

Sper ca ti-am raspuns cat mai clar. big grin

| minahrs a răspuns (pentru Forev3rAlone):

Bravo ai merita o funda.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Da,pentru ca m-a ajutat de multe ori in viata

| thefighter1 a răspuns:

Cum zicea petre tutea:
"fără Dumnezeu, omul rămâne un biet animal raţional şi vorbitor, care vine de nicăieri, şi merge spre nicăieri."
asa ca pentru cei care vor sa para independenti sustinand ca nu cred in dumnezeu si ca ei traiesc in secolul 21 cand stiinta a ajuns la un nivel foarte inalt nu pot decat sa le spun ca nici macar oamenii de stiinta nu neaga existenta unei forte divine.

| Jake109 a răspuns:

Da eu cred! Dumnezeu a creat oameni nu au evoluat din maimute! Si chiar si asa maimutele cine lea creat! Si voi sunteti ca Charles Darwin, toata viata lui a sustinut principiul creationismului omului pe baza evoluari din maimute, pana pe patul de moarte unde a recunoscut ca Dumnezeu exista si ca el a creat oameni!

| candy000 a răspuns:

Da,Dumnezeu ne-a dat viata altfel nu aveam cum sa existam si toate lucrurile care sunt tot Dumnezeu le-a creeat altfel cum aveau sa aparahappy

| Ermer a răspuns:

Da cred din 2 motive.
1.Asa am fost crescut.
2.Refuz sa cred ca lumea a fost creata la intamplare.

| fitzoshu a răspuns:

Eu cred deoarece asa scrie in cartia dar nu sunt sigur

| bobothemaster a răspuns:

Constientizarea existentei lui Dumnezeu va fi mereu o misiune proprie. Daca ar fi dupa mine aceasta intrebare are de mult raspuns dar pentru cei care inca sunt in cautarea scopului propriei existente intrebarea e pe deplin justificata.O mica corectare insa.Trebuie sa facem diferenta intre a crede in existenta lui Dumnezeu si a crede in El(poti sa il admiti dar sa i te opui:ex.Lucifer).Sa analizam dintr o perspectiva rationala:Faptul ca omul nu se poate intelege pe sine denota existenta a ceva superior, nu? Universul e o functie random sa presupunem; supusa legilor proprii.Inca sa nu ne referim la Dumnezeu.Aceasta functie random inseamna ca reprezinta haosul daca nimeni nu dirijeaza pe nimeni si totul e pura intamplare.Din fizica stim ca orice haos va duce in final la o ordine, la o aranjare. Ordinea aceasta cine o stabileste, omul? Omul nu poate controla haosul si asta pentru ca nu a facut-o niciodata. Daca o facea stiam cu siguranta.Si atunci cine o face? Cineva aranjeaza si programeaza totul.Si oare cine poate programa totul daca nu acela care detine totul? Iar daca lumea face parte din tot iar tu esti in lume, tu unde esti? Raspuns:In Tot, adica in Dumnezeu.Aici insa e o alta discutie.Te intrebi probabil de ce daca exista Dumnezeu el nu ti s a aratat vreodata? Hai sa mergem mai departe cu ideea si sa ne intrebam atunci de ce nu ni se arata? adica in mod material,perceptibil,sa lamureasca odata lumea si sa scapam de problema aceasta a existentei sau a inexistentei lui? Raspunsul e foarte simplu:Sa presupunem ca Dumnezeu ti s ar arata si te ar lamuri brusc(aaaa da ba,deci asa),ti ar arata ce si cum. Atunci rolul tau care ar mai fii, scopul si incercarea ta care ar mai fii? Dumnezeu te lasa sa alegi, nu iti influenteaza liberul arbitru, poti sa crezi sau sa nu crezi, e problema ta.Aceasta incercare la care te supune Dumnezeu e printre primele trepte catre apropierea de El.Nu e insa suficient.Mai ai si alte alegeri de facut.Intre a face bine sau rau, adica intre a te departa de el sau apropia.Iar pentru asta existi pe Terra, pentru a reveni din nou la Dumnezeu.In teorie totul e simplu.Dar vezi tu, Dumnezeu te lasa sa alegi intre bine si rau dar diavolul nu te lasa sa faci decat rau, ti se opune cand vrei sa faci bine.De aceea nici misiunea noastra nu e asa usoara.Si de aici o intreaga nebunie.Nu vreau sa merg cu discutia prea departe pentru ca cine are urechi aude, cine are are ochi vede si cine vrea sa inteleaga intelege. Sper ca te am ajutat macar sa iti creezi o noua perspectiva, cat de mica.Sunt multe intrebari dar daca esti atenta la semnalele lui Dumnezeu, le intelegi si sa vrei sa-ti afli si indeplinesti misiunea pe pamant vointa ta va coincide cu a Lui.Iar acest lucru e suficient.