| Ada78 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu?
Nu prea avem sigur de unde sa stim sigur daca exista sau nu.Dar voi ce credeti?

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din Biblie și creație poți afla că există Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

NU,consider ca dumnezeu este speranta omului,ce neam face fara speranta,dumnezeu da scop, sens universului in care traim, conceptia de dumnezeu demonstreaza faptul ca suntem finte emotionale care ne agatam de sperante, iluzi, amagiri, 99, 98% din romanii cred in dumnezeu curios e faptul ca ei nul cunosc pe dumnezeu majoritatea,deci intrebarea crezi in dumnezeu, e de fapt crezi intr-o speranta spre viitor? in cineva care isi implineste rugaciunile, te ajuta la greu, da sens universului din jurul tau? majoritatea nu au citit vreodata biblia deci ei cred in ceva ce nici macar nu cunosc, personal cred ca universul nu are nevoie de creatori are nevoie doar de hidrogen atat, dumnezeu cum a putut sa apara din nimic? sa nu uitam ca totul are o cauza asta ne demonstreaza natura ca totul are o cauza, cum a creat materia?

| Drimmero a răspuns:

Evident ca ii dau crezare Creatorului!

| T0T a răspuns:

Cred că este o posibilitate însă e o diferență în a crede în posibilități totodată a vrea să crezi și în a crede sincer în una dintre ele.

| Holiday a răspuns:

Daca te referi la spiridusul promovat de religii, care daca este pupat in dos la propriu si la figurat iti da una si alta si daca nu iti face numai pocinoage, evident nu.
Referitor la "nu prea avem de unde sa stim", e total eronat. Evident ca avem de unde sa stim, dar multi NU VOR sa stie pentru ca e mai comod si mai convenabil sa creada in tot felul de fantezii. Ca sa intelegi ca toate povestile astea sunt doar gogorite ai nevoie in primul rand de bun simt si al doilea rand de minime cunostinte de istorie, economie, psihologie, fizica si logica. Nu trebuie sa fii doct.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Distractia e ca multi sunt siguri ca au un creier care s-a format din intamplare dar sunt f convinsi ca el functioneaza bine si chiar au incredere in el. Daca le-as spune sa puna in carcasa unui ceas piesele si sa-l amestece cat vor n-ar face-o ca ar spune ca nu are cum sa iasa un ceas din greseala.

| Clorox a răspuns:

Normal că există un creator, doar că nu este dumnezeul creștin...
E complicat happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista,dar nu are nicio legatura cu povestile biblice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce te referi.
Daca te referi la divinitatea crestina, ea nu exista decat in biblie, in realitate nicidecum.
Daca te referi la un Creator, eu cred ca exista cu siguranta.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns (pentru anonim_4396):

Un programator, ceva level designer al realității!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cei care evalueaza fara argumente: va rog sa puneti si argument pentru decizia voastra.
si eu pot sa spun ca e gresit ce ai afirmat, doar asa dupa starile mele si nu bazat pe un silogism sau argumente.
Simplu. Merci.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Eu cred că există.

| Iunix a răspuns:

Nu, e suficient să deschizi ochii când te rogi și îți dai seama că nu există.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dumnezeu există pur şi simplu...

| RandomStudent a răspuns:

Nu cred

| AdrianTzar a răspuns:

Există, este o Persoană, dar uneori are forme "ciudate" de manifestare.

| TabletaSB a răspuns:

Esti liber sa crezi ce vrei. Indiferent de decizia noastra, El exista si daca tu crezi insa nu faci nimic pentru aceasta, ai pierdut. Caci degeaba cred ca pot lua un examen daca nu ma pregatesc pentru el.
Cred ca acest lucru e cel mai important.

| forlucky a răspuns:

Eu personal nu cred

Răspuns utilizator avertizat