| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeți în reîncarnare? Adică după ce murim să petrecem o perioadă lungă în cer, iar după să venim din nou pe Pământ născându-ne în alt trup? Poate exista posibilitatea cât de mică?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cum sa cred, cand viermii ma vor minca la scurt timp dupa ce voi muri?
happy

| Octavian199 a răspuns (pentru cristi202):

Simplu, unele animale mananca putreziciuni

| cristi202 a răspuns (pentru Octavian199):

Bun, si atunci cum sa ma reincarnez cand viermii si alte animale halesc din mine? Sau ma transform intr-un vierme sau animal care au mincat din mine? happy

| Octavian199 a răspuns (pentru cristi202):

Faci sex inainte si faci copii rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Trupul e ca o haină de care te vei dezbrăca și vei deveni spirit. Nu vei mai fi îngreunat de trup și vei putea călători cu puterea gândului oriunde dorești tu, bine asta până la Dreapta Judecată.

| danut a răspuns:

Absolut NU cred in asa ceva, NU este crestineasca ci pagana asemenea credinta.

| SG1995 a răspuns:

Nu,nu, și nu. Conștiința e dependentă de creier, cedează creierul, te-ai dus.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu, nu poate.

| xerxes1 a răspuns:

Mi se pare mai logica.
Intr-o viata de om nu faci mare lucru. Unii se nasc prosti si pleaca dupa o viata si mai rau.
Ce sa faca domnul zeu in asa -zisul Rai cu asemenea specimene?
Numai la rubrica religie 95% dintre useri au probleme psihice serioase editori inclusi.Nici in Iad n-o sa-i primeasca, ce sa faca cu ei?
Asa din viata in viata avem sansa sa avansam.

| Mircea08 a răspuns:

Conteaza ce crede fiecare. Eu de ex. sunt crestin si dupa cum e normal cred in ceea ce a spus SINGURUL INVATATOR AL CRESTINILOR Iisus Hristos. Ceea ce Iisus a spus se afla in Evanghelie (noul testament), iar acolo nu scrie nimic despre reincarnare. Scrie insa ca anumite entitati din imparatia cerurilor au fost trimise pe pamant pentru a a face ceva important. Daca credeam in vechile scrieri orientale sau in Budha atunci credeam si in incarnare.

| 6684464 a răspuns:

Ma, are si el dreptate, adica oricum suntem REincarnati pentru ca suntem schimbati la inviere, nu mai avem acelasi trup, deci...

| BogdantheDreamer a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare, fiind crestin ortodox.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Și eu sunt tot creștin ortodox, dar am pus întrebarea să văd cum vor răspunde oamenii și ce părere are fiecare

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Ne poti spune si pozitia ta cu privire la reincarnare?

| Octavian199 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu cred.Dar nu cum se crede ca este. Daca faci copii, aia e reincarnarea rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Din poziția mea? Eu sunt de părere că oamenii buni merg in loc cu verdeață în loc luminos, iar cei răi ard veșnic. Dar mai am așa un paradox cum că unii oameni mai privelegiați cândva se vor întoarce pe pământ cu într-un alt trup. Cei care nu au făcut nici bine, nici rău. E doar o părere de-a mea.