| norberto a întrebat:

Voi credeti in spiritism? exista asa ceva? sunt cam confuz.

22 răspunsuri:
| Conophidă a răspuns:

Deci fii atent! Totul incepe prin a citi carti cu draci si ati placea magia, apoi esti tot mai curios si incepi sa traiesti singur si sa te rogi lui Satana, iar apoi cand,, iti vinzi sufletul diavolului,, ingerul pleaca departe de tine si gata esti RAU big grin, nimeni sa nu scrie ceva chestii cu propiul lui sange sau chestii satanistice
CREDETI in Dumnezeu si rugativa la el

| norberto explică (pentru Conophidă):

Bine spus

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Exista,de ce nu ar exista? Am auzit ca fantomele sunt spiritele ce nu au ajuns in Cer, adica au ramas pe Pamant din anumite motive.

| norberto explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Si eu asa am auzit dar nu stiu ce sa zic

| 4b a răspuns:

Daca exista binele de ce n-ar exista si raul?big grin spiritismul exista si are o mare influenta asupra oamenilor

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru norberto):

Tot ce-i posibil.Chiar exista "vanatori" de fantome, deci invocarea unui spirit este foarte foarte plauzibila.

| Inferno a răspuns:

Hasdeu a practicat spiritismul doar ca sa vorbeasca cu fica lui.
Ba mai mult, a construit un castel numai pentru asta.
nu cred ca un om inteligent ca Hasdeu ar fi inaltat un castel pentru spiritism daca nu ar fi existat, dar sa nu uitam ca pierderea ficei lui a fost ceva cumplit pentru el si poate face dintr-un om inteligent un om nebun.

| casablanca40 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

"vanatori" de fantome? suntem in secolul 21 totusi.

| norberto explică (pentru casablanca40):

Si eu cred in fantome si chiar in vanatori de fantome

| casablanca40 a răspuns (pentru norberto):

Eu nu cred in fantome, consider ca sunt fructul imaginatiei noastre datorita mediatizarii care a primit-o acest subiect.

| norberto explică (pentru casablanca40):

Esti pe langa, fara suparare.

| casablanca40 a răspuns (pentru norberto):

Voi aveti dreptul sa-mi criticat parerile eu nu am. Fiecare are pareri diferite dar crestinii ipocriti inca nu isi dau seama de asta, au neuronul blocat.

| norberto explică (pentru casablanca40):

Ha mi-e mila de oameni care nu cred in demoni.

| casablanca40 a răspuns (pentru norberto):

A nu se intelege ca demoni = fantome iar de mila ta nu avem nevoie ci de respect fata de pareriile diferite. Probabil orice persoana care nu are aceleasi pareri cu tine iti este cu mult inferioara.

| Narfundo a răspuns:

Norberto pentru ca esti confuz te voi aduce pe linia de plutire.Eu sunt un medium adica un om ce este spiritual fara voie.Ce trebuie tu sa stii este ca negativitatea se lipeste de cei ce nu stiu sa inspire prosperitatea.Un fel de "nefericitului i se i-a darul".Cum tu oaia blajina indrajnesti sa te pui impotriva cuvantului? Care cuvantul a fost primul si cel mai puternic? Invata sa ai control deplin asupra ta si asupra cuvantului tau si atunci vei fi in stare sa controlezi magia si orice spirit bine dispus.Omul Domnului? Cu cat vei fi mai aproape de adevar si de puterea divinitatii atunci ispitele nu vor intarzia sa apara.Ispita? Aceasta va veni prin dependente dar atunci cand vei invinge dependentele vor venii puterile diavolului si atunci vei fi magic pe intreg cuvantul.Domnul se va supara daca te vei bucura de magia diavolului cum ar fi " blestem, forte nemasurate, etc Trebuie sa te lupti cu nenorocirea si sa te menti curat. Numai bine si lasa spiritismele caci acum in clipele sfarsite multi se vor da de partea spiritualitatii.Ai grija de ce parte te vei da!

| norberto explică (pentru casablanca40):

Nu am spus niciodata ca ai fi inferior sau ca nu iti respect parerea.

| norberto explică (pentru Narfundo):

Voi avea. multumesc mult

| casablanca40 a răspuns (pentru norberto):

Nu am spus ca ai spus ca esti superior sau ca nu respecti parerile altora. Este un lucru pe care nu-l faci intentionat. Acest lucru reiese din comentariile tale.
norberto explică (pentru casablanca40):
Ha mi-e mila de oameni care nu cred in demoni.

Esti pe langa, fara suparare. /// De ce sunt pe langa? Pentru ca am o parere diferita fata de a ta?

| norberto explică (pentru casablanca40):

Cred ca am fost putin revoltat, scuza-ma. nu am vrut cu adevarat sa te jignesc. imi pare rau.nu m-am gandit.

| Narfundo a răspuns (pentru norberto):

Norberto alege raspunsu castigator caci risti sa nu mai primesti raspunsuri niciodata

| zeisha a răspuns (pentru norberto):

Esti tampit sau ce pana mea? da exista spiritism. si poate uni nu doresc sa stie ca exista demoni. nu esti obligat. da eu iti spun sa ai mare grija de suflet. Domnul nu ti-a dat viata ca tu sa eu dai diavolului. asa ca ai grija ce faci. El te vede in fiecare minut ce faci la fel si ingerul tau.
nu te-ai intreat niciodata ca majoritatea persoanelor inclina spre demoni si spiritism?