| lolium a întrebat:

Voi cum l-ati descoperit pe dumnezeu?

nu vreau sa-mi raspundeti cu citate, sa-mi vorbiti despre biblie, reguli, scrieri, modelul oferit de altii, etc

vreau sa-mi spuneti daca ati simtit ca dumnezeu exista, de auzit a auzit toata lumea.

aveti o poveste a voastra, o situatie in care puteti spune ca a intervenit dumnezeu dandu-va ajutor?

12 răspunsuri:
| nicu12345 a răspuns:

Da

| ErrorFound a răspuns:

Nu, si resping orice caracterizare a creatorului universului(daca acesta exista).
Mi-a spus cineva de curand ca "Limbajul este prea limitat pentru a defini creatorul".

| lolium explică (pentru nicu12345):

Si ce vrei sa inteleg eu din da-ul tau? se subintelege ca ar trebui sa vii si cu exemplul

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

M-ati luat de nebun daca as spune. Prefer sa pastrez pentru mine!

| Naяutσ a răspuns:

Mdeci, am baut 3 energizante am mancat o punga de chips-uri extreame, o pizza mare si am inghitit un pachet de gume ( nu intreba de ce ) in momentul ala simteam ca am sa mor, m-am rugat la D-zeu sa ma lese viu pana dimineata, si i-am promis ca am sa ma duc mai des la biserica si *Boom boom* mi-a trecut durerea de burta.

| FIFA14 a răspuns:

Doar un batut in cap si-ar deschide sufletul in fata unui ateu.
Este ca si cum ai incerca sa-i povestesti despre muzica clasica unui manelist.

| lolium explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Poti sa-mi trimiti un mesaj pe privat. am auzit multe. nimic nu mai e ciudat pentru mine

| Crâstoşelul a răspuns:

Mie mi-au spus părinţii de el.

| lolium explică (pentru FIFA14):

Nu sunt atee. am pus intrebarea in felul acesta pentru ca am vrut sa evit un anumit tip de raspunsuri. nu am nevoie de citate din bibilie sau de reguli si preoti, si de asemenea sunt constienta de faptul ca nu voi reusi sa fiu vreodata un model pentru ceilalti. dar am dorit sa-l "caut "pe dumnezeu in felul meu. nu ma intereseaza critica celorlati crestini, sfaturile lor despre cum trebuie sa ma port eu pentru a-l multumi pe El.nu ma pot schimba, nu-mi pot controla reactiile pentru a ma incadra in niste tipare.
iar daca toate celelalte lucruri mi se par fara folos, cum as putea sa ma conving ca dumnezeu exista daca nu prin intermediul a ceea ce simt si traiesc?

se pare insa ca nimeni nu o sa inceapa sa-mi povesteasca mie experiente din viata lui, trebuia sa ma gandesc la asta inainte sa pun intrebarea

| OOOLEOOO a răspuns:

Privind in interiorul meu pentru prima data, am vazut pe cineva...Pe cineva atotputernic si creator, era acolo ma astepta de cand m-am nascut! Iar eu il gasisem, pentru prima data mi-am dat seama ca dumnezeu traieste in mine, eu sunt acest dumnezeu.

Creatorul vietii mele miezul universului meu atotputernic prin schimbarile pe care le-am facut.
neincetat de atunci am inceput sa-mi multumesc zilnic pentru alegerile pe care le-am facut, asumarea responsabilitatii mi-a adus libertatea de mult dorita, iar acum in drumul meu spre cucerirea celor 7 chakre cand voi avea nevoie de ajutor, stiu unde sa caut.

| AnicaiAlin a răspuns:

L-am gasit cand nu aveam nevoie de el, am realizat ca nu exista cand as fi avut nevoie de el.
Pt mine eu imi sunt propriul zeu

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Da, la mine imi da ajutor zilnic, si zilnic imi raspunde cu multe. De exemplu, cand trebuia sa dau examenul de admitere in liceu, L-am intrebat asa pe Dumnezeu :" Doamne, daca Tu chiar ma iubesti, Te rog, arata-mi ce imi va pica la examen! " Si atunci, in noaptea de dinaintea examenului mi-am visat raspunsurile si ce voi face si daca voi intra si asa a fost, precum a pronuntat El. Alta data, de asemenea, L-am intrebat daca vor veni la mine, niste prieteni, si fara sa Il mai intreb, chiar El insusi mi-a dat visul din viitor. Si asa a fost precum a grait El. Si multe alte ajutoare, pe care nu i le-am cerut eu, si mi le-a dat fiindca avem o comunicatie foarte aprofundata happy.