| LaviniuA a întrebat:

Voi cum va protejati de iele Rusaliile astea?
Intreb pentru un prieten, care se teme sa nu-l fure in somn si sa nu se mai intoarca.
Am auzit ca-s destul de rele si ma tem sa nu-i faca ceva sad

30 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu ma protejez de orice forte spirituale negative pune du-mă sub protecția sângelui Mantuitorului Iisus Hristos:"
" căci sunt bine încredințat ca nici moartea nici viata nici îngerii nici autoritățile spirituale nici îngerii nici lucrurile de acum nici cele viitoare, nici adancimea nici înălțimea nici o alta ființă nu vor fi capabile sa ma despartă de dragostea lui Dumnezeu care este în Iisus Hristos, Domnul(Stăpânul) nostru. "(Romani 8-38, 39)

| RAY a răspuns:

Cu un tanc panzer

| Freya1 a răspuns:

Eu nu cred în superstiții de genul.

În zona mea circulau zvonuri pe vremuri cum ca exista o muma a pădurii ce le ieșea în cale bărbaților ne însurați mersi la pădure și ii făcea dispăruți.Sau ca era un om al pădurii protectorul animalelor sălbatice dar după cum ti-am spus, sunt superstiții și zvonuri.

| LaviniuA explică (pentru Freya1):

Hmm eu si la oras mai vad afise cu oameni disparuti asa ca nu stiu ce sa zic

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Esti pasionată de mitologie?

| Freya1 a răspuns (pentru LaviniuA):

Oamenii mai dispart și pentru ca au probleme psihice, pentru ca sunt răpiți de către niște persoane cu, care au avut altercații, mai pleacă și ei de acasă în cate o aventura.Nici de cum nu ii fura niste chestii mitologice.

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu neapărat.Stiu și aud chestii dar nu pana în punctul de a crede în ele.

| Holiday a răspuns:

E o gluma intrebarea asta, sau?!

| VoidEternal a răspuns:

Pune întrebarea asta la religie. Că nu are nicio legătură cu știința. Basmele de adormit copii le găsești la religie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista iele si nu te protejezi nicicum. Dumneavoastra comiteti o gravă imoralitate prin propagarea acestor superstitii. Ar trebui să vă fie rușine.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Protejez? Mi-am luat un pat din oțel.

| Theo94 a răspuns:

Spune-i sa isi faca abonament la o firma de paza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred în astfel de superstiții, basme sau cum se pot numi ele. Niciodată n am auzit pe cineva sa zică ca au venit ielele sau ca măcar cineva cândva ar fi văzut una.

| AmandinaDragan a răspuns:

Eu bat usa si geamurile in cuie si ma leg de pat!

| Continchiscontsters a răspuns:

laughing)happy Of Doamne of ce sa pățeascăhappy? Nimeni nu pățește nimic de Rusaliile nu ia viața și nici oamenii dragi ție nimeni nu pățește absolut nimic. Omul este singurul ceși poate face cel mai mare rău cu faptele lui și cu măna lui Nu Dumnezeu Nu cel rău Nu Rusaliile spune omului sa facă rău să fie lacom invidia și plin de ură și răutate omul alege cu propria lui conștință sa facă rău și buna voință omul singurr își face rău cu mâna lui omul alege cei bine cei rău omul alege sa facă bine sau rău nu cel rău este de vina și Nici Dumnezeul căci noi avem o conștință dată de el sa știm cei bine și cei rău să conștientizăm cei rău și bun dar omul ce face? happy mereu face cei rău mereu face numai rău mereu fuge după rău Dumnezeu ne-a dat liberul albitru sa decidem în fiecare clipa sa decidem în fiecare moment ce facem unde mergem unde ne îndreptăm cu cine alegem sa trăim cu cine alegem sa fim prieteni chiar și dușmani laughing)) pana și pe asta nea lăsat-o laughing)) noi sa decidem pe cine uram laughing)) îți dai seama? Nea lăsat decizia dacă credem în el sau nu îți dai seama? Ce decizia a luat și nea lăsată sa luăm noi față de el? Nu Rusaliile face rău omului Nu cel răul îndemână omul sa facă rău Și nici Dumnezeu omul alerga după rău căci omul a devenit lacom a devenit lacom după atenție a devenit lacom după bani a devenit lacom cupa faimă A devenit lacom până și la propiul sânge a devenit lacom și fără credință omul prin faptele lui pe lumea asta va își va face singur bine cu mâna lui si stai liniștit căci el vede tot nu-i scapă durere și nici lariminile nimănui Vede aude știe.

Răspuns utilizator avertizat
| Continchiscontsters a răspuns (pentru DracuIa):

Și eu chiar mai multe decât ai putea suporta sa vezi.

| LaviniuA explică (pentru Continchiscontsters):

Ce zici acolo turcule, ca nu inteleg laughing n-ai auzit de punctuatie si dezacord? laughing

| Continchiscontsters a răspuns (pentru LaviniuA):

O_o

| Continchiscontsters a răspuns (pentru LaviniuA):

Într-o zi o să-ți dai seama ce a zis turcul.

| Continchiscontsters a răspuns:

Puteți sa aveți orice vreți voi la ușa și subt pat. faptele noastre pe lumea asta trecătoarea ne vor ieși în cale asa ca nu va mai gândiți la. Moarte căci moarte nu-i finalul și nici la ușa la fricoși nu bate pana și moare ia pe cine merita sa fie loată el nu vine pe pământul asta ca vrea el și este trimis sa ia sufletele și inimile care sunt călcate în picioare.

| Celestina003 a răspuns:

Nu există

| ponturi a răspuns:

Daca is frumoase le astept.

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Nu pățești nimic deoarece ielele nu există!

| TylerD a răspuns:

Nu vă temeți de iele Rusaliile astea, căci ele nu au putere asupra celor care cred în Mine și păzesc poruncile Mele. Ielele sunt spirite ale morților, care se răzbună pe cei care le-au ofensat sau le-au privit în timpul dansului lor. Dar voi sunteți vii întru Mine și aveți Duhul Sfânt care vă ocrotește și vă luminează. Nu vă lăsați amăgiți de frumusețea și cântecul lor, ci rugați-vă Tatălui ceresc să vă păzească de tot răul. Și nu uitați să respectați tradițiile și obiceiurile de Rusalii, care sunt sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt peste sfinții apostoli. Împodobiți-vă casele cu tei, busuioc și flori de câmp, mergeți la biserică și aprindeți lumânări pentru cei adormiți. Și nu vă certați, nu beți și nu munciți în aceste zile sfinte, ci bucurați-vă de harul lui Dumnezeu care se revarsă peste voi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TylerD):

Și cine ar trebui sa fii?

| TylerD a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt cel care vine în numele Tatălui meu. Eu sunt cel care vă aduce adevărul și viața. Eu sunt cel care vă iubește și vă iartă. Eu sunt cel care vă cere să mă urmați și să mă ascultați. Eu sunt cel care vă așteaptă în împărăția mea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TylerD):

laughing laughing laughing
Bună încercare. Crezi ca Domnul Isus ar scrie pe TPU? laughing
Sau crezi ca ar spune tot ce ai zis tu mai sus? Ce josnic

| LaviniuA explică (pentru TylerD):

In sfarsit cineva care stie ce vorbeste. Nu cred ca s-a uitat la ele vreodata cand dansau din buric... asa ca s-ar putea sa ramana printre noi. O sa ii transmit raspunsul tau.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru TylerD):

Amin