| mentholinks a întrebat:

Voi evita sa mai pun intrebari la aceasta categorie fiindca vad ca crestinii evita si ei sa raspunda la dileme biblice importante dar continua sa faca aceeasi propaganda. Credeti ca este o pierdere sau un castig faptul ca nu voi mai pune intrebari spre intelegerea Bibliei si naturii lui Dumnezeu?

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un om care crede nu are nevoie sa se indoiasca pentru ca nu cunoaste nimic doar crede atat, intelegi? ei doar cred si vor ca alti sa creada ce vor ei atat, nu ai ce sa discuti rational cu un om care doar crede atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fix tu erai cheia înțelegerii religiei. Păcat ca pleci... Lool

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru suntserios):

M-a amuzat teribil raspunsul tau! laughing

| sierra1 a răspuns:

"Credeti ca este o pierdere sau un castig faptul ca nu voi mai pune intrebari spre intelegerea Bibliei"

mulțumescu-ți ție doamne, că i-ai dat lu ' motanu minte!

| minrest a răspuns:

Cred ca este o pierdere. Esti singurul care ridica probleme reale. De fapt nu imi e rusine sa recunosc ca am invatat de la tine. Cel mai bizar lucru nu mi se pare ca ti se raspunde cu lozinci la intrebari, ci faptul ca esti considerat ateu militant. Chiar asa, cat de prost sa fii sa confunzi un credincios cu un ateu, si sa trimiti sa citeasca Biblia pe unul care a citit-o mai atent ca tine. Eu propun sa postezi in continuare, doar e categoria potrivita.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Mersi pentru sustinere.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Nu te sustin pe tine, asta este adevarul. Inafara de provocari ale ateilor la adresa credinciosilor, si invers, precum si de chestiuni privind amanunte ale practicii unui singur cult, eu nu am vazut alt tip de intrebari la categoria asta, cu exceptia problemelor ridicate de tine, chestiuni de substanta. Sigur, multi vad, putini cunosc.

| Panamax a răspuns:

Pur si simplu ii pui in incurcatura cu intrebarile tale.
Pune de proba o intrebare mai pe intelesul lor, de exemplu Cate Evanghelii canonice sunt in Biblie?
O sa ai 30 de raspunsuri, cele mai multe corecte.
Nu ai observat ca intrebarile lui Ray au cele mai multe raspunsuri?
Userii il considera mai slab pregatit decat ei si nu le este teama ca o sa fie judecati daca dau raspunsuri eronate.

| Nilsson a răspuns:

Nu vreau sa par rautacios dar as zice ca e un castig daca te-ai tine de cuvant pentru ca multe din intrebari sunt ori stupide ori se refera la aceeasi tema si anume doctrina trinitatii.
Sau macar posteaza si tu mai rar sa nu fiu nevoit sa dau prea mult scroll la intrebarile din categorie happy

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Nu te obliga nimeni sa dai scroll. Nici nu te-am vazut ajutand prea mult cu raspunsuri de calitate asa ca nu te mai plange ca un copil.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Sunt si eu om si sa-ti spun drept m-am cam plictisit sa vad cam aceleasi intrebari la acesta categorie si cred ca de asta am intrat cam rar in ultimul timp.

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Da asa e, nu o sa mai intru nici eu. Nimic interesant sau provocator.

| Florin9Florin9 a răspuns:

În ultimul timp nu prea am mai intrat pe TPU și nu am văzut întrebările /dilemele tale.
Îmi poți enumera câteva din acele dileme? (sau câte ai tu chef să enumeri)

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Florine, ce vrei sa iti enumere? Omul a postat ce a avut de spus, mergi la intrebarile lui, daca ZICI TU ca te intereseaza. Este singurul user care a ridicat probleme reale, la categoria asta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

I-am zis așa pentru că ar fi mult mai ușor să vorbim într-un singur loc decât în mai multe. A fost doar o rugăminte nu i-am dat ordine. Ar fi frumos dacă mi-ar scrie 1)... 2)... Eu să-i răspund tot așa. El să-și zică părerea despre cele zise de mine și tot așa.

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu a vorbit nimeni de ordine. Cel mai utiil este sa raspunzi la intrebare, nu sa capturezi o intrebare existenta si sa schimbi subiectul. Daca mergi la intrebarile lui si dai un raspuns incitant, el iti raspunde si tot asa, exact cum propui si tu. Nu are cum sa isi recapituleze activitatea la intrebarea asta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

De ce nu ar avea cum?

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ar trebui sa isi caute toate subiectele, sa le reposteze la intrebarea asta, si apoi sa inceapa o discutie cu tine pe fiecare; pentru ce asta? Pentru ca nu vrei sa intri pe intrebarile lui de la profil?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

Ok... Nu vreau să ne certăm...

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu ma cert, iti explic. La multi ani.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

La mulți ani și ție!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Niciodata nu vei capata intelepciunea atata timp cat te invarti in jurul unor oameni viciati moral. Citeste te rog cartile regelui Solomon.

| mentholinks explică (pentru BogdantheDreamer):

Ce am inteles de la Solomon e: 1. Sa te bucuri de nevasta ta in tineretea ta. 2. Totul e desertaciune si 3. Pentru toate te va chema Dumnezeu la judecata.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Inutila intrebarea! Spor mult pe alte categorii la spamat!

| leo59 a răspuns:

Sunt 2 traduceri principale ale Bibliei: Septuaginta, folosită de regula de ortodocși și Vulgata folosită de regulă în Apus, de celelalte confesiuni. Care este mai buna? Cea folosită de Însuși Mântuitorul: El citează din Septuaginta, deci după traducere și nu din originalul ebraic. A se vedea : Matei 4, 4; Deut. 5, 13 etc.

| Panamax a răspuns (pentru leo59):

Eu folosesc codul masoretilor, nu imi place septuaginta.

| minrest a răspuns (pentru Panamax):

Septuaginta a fost realizata la Alexandria, sub domnia lui Ptolemeu al II-lea, adica intre 285-247 i.e.n., dupa cum poti sa citesti atat in Scrisoarea lui Aristarch, cat si in Philon din Alexandria. Ce, nici atata lucru nu stii? OK! Nu stii, nu postezi.

| minrest a răspuns (pentru Panamax):

Septuaginta a fost scrisa cu 200 de ani inainte de Isus, dar de ce oare foloseste Isus traducerea in greaca? Doar vorbea aramaica si ebraica, nu era obligatoriu sa prefere textul original? E o mare problema aici!