| ЖAngelOfLoveЖ a întrebat:

Voi incepe sa studiez Biblia curand. Cu ce ar trebui sa incep? Trebuie citita neaparat pagina cu pagina sau doar ce te intereseaza pe tine in mod special sa studiezi?

22 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este foarte importantă şi necesară citirea zilnică a cuvântului Scripturii.
Începe cu Evangheliile.

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
şi
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

Răspuns utilizator avertizat
| usuk a răspuns:

Eu am citit-o complet, asa ar trebui sa faci si tu[parerea mea]

| RaduMD a răspuns:

Se incepe cu Evangheliile. Se continua cu restul Noului Testament, in afara de Apocalipsa. Pe urma e trece la Vechiul Testament, urmat de Apocalipsa.

Succes!

| anonimg a răspuns:

"Vreau sa merg la scoala! Cu ce clasa sa incep?" -Cam asa suna intrebarea ta.
O! Daca toti oamenii vor spune cum ai spus tu, si vor si face! Cand se va implini acest "curand"? Multi oameni au pierdut cerul chiar daca doar au intentionat sa ajunga in el.

Incepe cu inceputul; adica cu prima pagina a Bibliei si pana la ultima.
Dar mai inainte de acest inceput, mai exista un altul, si anume: incepe intotdeauna cu rugaciune. Pleaca-te pe genunchi -pentru ca aceasta va duce inima in umilinta si respect-, deschide-ti inima inaintea lui Dumnezeu si cere-I ca El sa te conduca printre randurile Cuvantului Sau. Niciodata nu cauta sa citesti Biblia ca sa gasesti defecte, contradictii sau orice altceva de felul acesta. Cu siguranta ca pe drum mintea va fi deschisa; vei gasi multe raspunsuri la intrebari poate nerostite, dar totodata iti vei pune multe alte intrebari. Toate acestea se vor intampla pentru ca mintea ta sa se dezvolte. Te vei intalni cu lucruri grele de inteles; dar daca vei cauta ca pe parcurs sa te imprietenesti cu Autorul ei, atunci dragostea ta pentru Cuvant va creste, si totodata va creste si credinta ta.
Si nu uita ca daca este posibil, sa o deschizi in mod deosebit dimineata pe nemancate. Un capitol pe zi este o hrana suficienta pentru ziua respectiva. Si nu uita ca o mancare nedigerata nu va fi de folos, ci va afecta intregul organism. Tot asa, cauta sa meditezi pe tot parcursul zilei la ceea ce ai citit. Si niciodata nu manca in graba.
Vrei sa arati respect pentru Dumnezeu? Atunci intotdeauna sa fii curata pe maini, iar imbracamintea sa fie decenta, pentru ca stai in fata unui Dumnezeu sfant. Multe lucruri le vei invata direct de la Dumnezeu.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru anonimg):

Eu intotdeauna ma rog, seara si in restul zilei, cand vreau sa fiu singura si asta se intampla mai tot timpul, incep sa am conversatii in interior cu fiinta din mine si catre Dumenzeu. Il simt foarte aproape de suflet, il simt ca un tata adevarat. Chiar daca nu Il vad, sau ating, il simt in mine, de cateva zile in coace simt o dragoste de la El fenomenala, am chef intr-una sa ma rog. Cu Biblia, nu am rezolvat inca, pentru ca ai mei sunt de convins foarte greu, si de aceea am zis curand, se va face sa am una in zilele acestea. De aceea am specificat acest lucru. P.S: Aceasta credinta a mea, nu este de ieri pe azi, ci de cam vreo 2, 3 ani sunt in ea. Nu am studiat-o foarte amanuntit, dar acum vreau si vreau sa o aiu cu incetisorul sa inteleg si cu multa rabdare.

| anonimg a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Ma bucur pentru lucrul acesta, si ma voi ruga pentru tine.
Sa stii ca orice dorinta a omului de a se apropia de Dumnezeu, nu este de la el, ci de la Dumnezeu.
"Iata ca acum este vremea potrivita; iata ca acum este ziua mantuirii." (2Corinteni.6:2) Domnul sa fie cu tine si sa te ajute!

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru anonimg):

Multumesc si tie la felhappy. Sper sa te ajute si pe tine in tot ceea ce faci, ca doar cu credinta tare poti trece peste orice.

| ada92 a răspuns:

Foarte frumos ce vrei sa faci, e foarte important sa citim Biblia zilnic, singura carte a carui autor este prezent cand o citesti, insa trebuie sa stii ca e diferenta intre a citi Biblia si a o studia. Daca o vei citi din scoarta in scoarta o vei intelege ca pe o istorie, dar ca sa intelegi anumite subiecte trebuie sa faci cercetari, ar fi bine daca te-ar ajuta cineva, vei gasi multe lucruri pe care nu ai sa le intelegi. E foarte bine ca ai obiceiul sa te rogi, si inainte sa citesti din biblie roaga-te si cerei lui Dumnezeu spirit sfant. Iti urez succes si daca ai nevoie de ajutor putem vorbi si in privat

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte de origine creştină…

| milan9 a răspuns:

Un studiu oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Sciptura susţine fix gruparea lor.

Cel care doreşte să treacă peste dificultăţile de înţelegerea le textului, poate uşor să ceară sfatul unui preot. Să citească Biblia (cartea sau on-line) iar ulterior să întreabe fie un preot, fie un profesor de religie, asupra versetelor care par a ridica ceva probleme de înţelegere…
Numai bine!

| ErrorFound a răspuns:

Eu zic ca rimul si primul lucru ar fi sa inveti ebraica veche la perfectie si apoi sa dai o spargere in Vatican ca sa pui mana pe Biblia originala, necenzurata.

| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajută

pentru o înţelegere mai eficientă a Sfintei Scripturi este recomandat a se citii integral. Ea cuprinde 66 de carţi şi începe cu Facerea Lumii. În schim conţinutul Bibliei se tâlcuieşte numai de către persone avizate preoţi sau profesori de Vechiul şi Noul Testament.

O zi binecuvântată şi mult spor în lectură

| Zenithf a răspuns:

Citeste Pildele, Ecleziastul si scrisorile Apostolului Pavel, printre ele mai citeste si cate un psalm. Psalmii sunt rugaciuni frumoase, ar fi bine ca, in zilele cand nu ai mult timp la dispozitie, sa citesti macar un psalm.

| gingergirl1 a răspuns:

Pai! Si eu aveam odata in gand sa o citesc happy dar m-am rezumat doar la Psalmi, proverbe si ce mai rasfoiam eu asa, o sa o citesc dar acum nu am timp!
Eu am fost sfatuita sa incep cu noul testamen, dar poti incepe cu ce vrei tu!
P.S am o prietena care are 14 ani si a citit toata Biblia si a vrut sa se si boteze dar era prea mica laughing WoW...laughing
Dupa mine are trebui citita toatawinking

| dogee92 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa incepi cu inceputul happy.Iti recomand un studiu gratuit oferit de soloscriptura.ro - este gratis! (prin corespondenta).

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Scumpo, ai luat o decizie buna, dar trebuie sa stii ceva:daca o citesti o s-o intelegi ca pe-o istorie a unei natiuni, dar daca o studiezi este cu totul alt lucru,>A studia inseamna a aprofunda lucrurile, a aduce argumente sigure si exacte la subiect. de ex:Cautam un subiect care este important cum ar fi :-, Biblia - sau Cuvantul lui Dumnezeu-, si o sa vedem ce putem gasi despre ea. Argumente -citim in 2Timotei 3:16, 17. (Adica a doua scrisoare a lui Pavel catre Timotei, capitolul 3 cu versetele 16, 17. ) si citesti sa vezi ce-ti spune.Sau daca privim la cuprinsul ei gasim ca a fost scrisa de catre 40 de barbati alesi de catre Dumnezeu si inspirati de Duhul Sfant, au scris gandurile lui Dumnezeu, nu gandurile lor, argument-citesti in 2Petru 2:20, 21.Sau din surse bine documentate aflam ca acei barbati numiti profeti, au scris Biblia sau Sfanta Scriptura intr-o perioada de 1600 de ani, in diferite regiuni, dar nu au stiut unii de scrierea celorlalti, au scris 66 de carti care incep de la Geneza(Facerea) si se termina cu Revelatia (Apocalipsa lui Ioan)>Aceste scrieri au fost imbinate intr-o singura carte numita biblia sau sfintele Scripturi (pentru ca provin de la Dumnezeu. Studiind acest subiect amanuntit gasesti multe lucruri, de ex in ce locuri a fost scrisa fiecare carte, ce o compune (caci de fapt cuvantul Biblie inseamna o adunatura de mai multe carti ), sau gasesti cine au fost si sunt dusmanii ei care au vrut s-o distruga, sau aflam cum s-a ingrijit Dumnezeu de ea, caci este Cuvantul Sau, ca sa nu fie distrusa, si sa poata fi tradusa inlimbile natiunilor pamantului. Si multe alte subiecte interesante si frumoase gasesti daca vrei s-o studiezi, de ex:Care este adevarul despre Dumnezeu? sau cine este Isus Cristos? sau ce se intampla cu noi daca murim? sau ce speranta exista pentru cei dragi care au murit, sau De ce inbatranim si murim/ sau Cum putem avea o viata de familie fericita, si altele. Binenteles ca nu poti sa studiezi singura, ci cu cineva care a m-ai facut lucrul acesta, si gratuit. Daca doresti mai vorbim.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Un studiu oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Sciptura susţine fix gruparea lor.

Cel care doreşte să treacă peste dificultăţile de înţelegerea le textului, poate uşor să ceară sfatul unui preot. Să citească Biblia (cartea sau on-line) iar ulterior să întreabe fie un preot, fie un profesor de religie, asupra versetelor care par a ridica ceva probleme de înţelegere…
Numai bine!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
şi
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| danay72 a răspuns:

O poti studia pe subiecte, te poate ajuta situl www.jw.org

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte de origine creştină…