| Mogiojojo a întrebat:

Voi mergeti la biserica deja?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde scrie in biblie sa meergi la biserica?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa mergem? Bor e doar o afacere f buna facuta pe spinarea celor naivi si săraci

| Celcestietot a răspuns:

Nu? De ce aș mai merge la biserică happy?

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Ca sa iti mearga bine la examene?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu detine biserica puterea lui Dumnezeu. Care biserica nu are oare nicio invatatura gresita? Eu cred ca niciuna. Iisus nu s-a nascut pe 25 Decembrie, iar eu nu sarbatoresc asa ceva. Nu sunt superstitios, nu bat in lemn sau chestii de genul. Treaba noastra este sa ascultam pe Domnul, iar apoi ne va rasplati El, nu sa ne asteptam de la El sa ne bage puteri magice peste examen:

,, 33. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.''

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da.

| Celcestietot a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Din curiozitate, la ce biserica happy? Este o biserica cu invataturi 100% pe placul Domnului?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Celcestietot):

Biserica ortodoxă din localitate.
Învățăturile țin de Biblie și de tradiție. Oricum, nu merg la biserică pentru a învăța, mă pot ocupa de asta acasă.

| Celcestietot a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu tin de Biblie. In Biblie ne este interzisa orice forma de idolatrie si numai la Dumnezeu Tatal trebuie sa ne inchinam. Un alt exemplu (pe langa multe altele), ar fi treaba cu spovedania.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Eu zic ca e nascut pe 25 decembrie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Daca iti dovedesc pe baza Bibliei ca nu este asa, va trebui sa recunosti, prin urmare imi dai funda ca semn al recunostintei?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Celcestietot):

De curiozitate, de ce m-ați întrebat?
Exemple sunt in Biblie ( este totul pe net, nu are rost să dau eu exemple).

| Celcestietot a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

V-am întrebat din curiozitate, sincer happy. Da, se pot găsi pe internet și de aceea as vrea să vă ajut cu 2 versete din Apocalipsa 22 :

„8. Şi eu, Ioan, sunt cel ce am văzut şi am auzit acestea, iar când am auzit şi am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
9. Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, proorocii, şi cu cei ce păstrează cuvintele cărţii acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!"

Acesta este doar un mic exemplu care ne demonstrează că nu este bine să ne închinăm la icoane (cel puțin), iar că biserica ortodoxă promovează așa ceva. Având în vedere că această biserică promovează idolatria, ea nu este adevărata biserică a Domnului. Acest mesaj a fost scris cu scopul aflării adevărului și a salvării sufletuluiwinking.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Normal.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

,,8. Şi în ţinutul acela erau păstori, stând pe câmp şi făcând de strajă noaptea împrejurul turmei lor.
9. Şi iată îngerul Domnului a stătut lângă ei şi slava Domnului a strălucit împrejurul lor, şi ei s-au înfricoşat cu frică mare.
10. Dar îngerul le-a zis: Nu vă temeţi. Căci, iată, vă binevestesc vouă bucurie mare, care va fi pentru tot poporul.
11. Că vi s-a născut azi Mântuitor, Care este Hristos Domnul, în cetatea lui David.'' (Luca 2)

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Si ce? Acolo zice ce zi este? Esti aiurea...

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ce trist...

Turma sta afara iarna?!

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Normal ca sta, ca e Israel. Acolo is 50 de grade iarna.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Turma nu poate sta afara iarna, deci aceasta intamplare a fost cu siguranta in alta luna, nu in Decembrie. Este frig si la ei iarna. Tu de ce sarbatoresti pe 25 Decembrie, te inchini cumva soarelui?

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

E de ajuns sa scrii pe google 'meteo tel aviv' si o sa vezi ca acolo temperaturile sunt altele.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

,,Tu de ce sarbatoresti pe 25 Decembrie, te inchini cumva soarelui?'' -> la asta imi poti raspunde?

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Nu sarbatoresc deloc.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Este de ajuns sa scrii pe google : 25 december saturnalia laughing.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

O faci intr-un mod inconstient.

| GouDidodino a răspuns:

Deja NU

| Xanor a răspuns:

La biserica nu dar la intruniri da