| anonim_4396 a întrebat:

Voi o sa tineti Postul Pastelui?

21 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
da, de 5 ani tin toate posturile anului, si nu e o lauda, ma simt mult mai bine de cand tin post/ma marturisesc si iau sfanta impartasanie de 4 ori pe an.
daca ma va ajuta bunul Dumnezeu, le voi tine si anul asta.
O seara bunahappy

| QueenOfSpades a răspuns (pentru caramela):

În ce sens să te ajute? Să nu cumva să faci vreo boală care se vindecă numai cu mezeluri de vită şi porc? Cu Iisus înainte!

| darrio2007 a răspuns:

Da.Prima si ultima saptamana.

| mona a răspuns:

O sa incerc dar tare mi ca o sa gafez si anul asta

| DorothyAnn a răspuns:

Pe bune ca nu, nu sunt tentata deloc, nu trebuie sa-mi limitez hrana ca sa demonstrez ca sunt o persoana buna, ci pot face fapte care sa ilustreze bunatatea sufletului meu! Plus ca vad postul ca pe o dieta si am 15 ani si sunt oricum sub greutatea normala, daca nu mananc ceva consistent ajund pe patul spitalului...

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu incerc sa-l tin, nu cred ca chiar pe tot dar incerc sa-l tin cat mai mult.Am inceput de luni.Maine e a treia zi. Oricum sper sa imi fie spre bine, spre curatire si spre iertare!
Asa sa iti fie si tie daca il tii si tuturor!
Doamne ajuta! Numai bine

| alexs99 a răspuns:

Eu nu am tinut niciodata nici macar o zi de post, deci nu voi tine nici acum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum le-am ținut pe celelate o să-l țin și pe ăsta.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu pe tot sad nu am incercat niciodata! dar o sa incerc sa fiu o persoana mai buna, sa ma rog mai mult, sa iert, sa fac fapte bune happy

| Salahadin73 a răspuns:

Nu

| Klaryssa a răspuns:

Eu nu am tinut niciodata dar voi incerca sa tin anul asta numai miercurea si vienrea, tu il tii?

| angus35 a răspuns:

In locul tau as citi Sfintele Scripturi si as vedea ca postul are o alta semnificatie decat acea pe care o dai tu.Practica asta a tinerii Postului Pastelui este o practica pagana.

| Metalbrain a răspuns (pentru angus35):

Au contraire, Iisus Hristos si Apostolii insisi au postit, chiar mentioneaza asta in Scripturi(pe care nu cred ca le-ai deschis vreodata). Nu inteleg de unde ai mai luat si ideea asta!

| angus35 a răspuns:

@Metalbrain
De postit au postit dar nu au tinut Postul Pastelui.In fond postul nu este o porunca ci o incredintare.

| Metalbrain a răspuns (pentru angus35):

Perioadele in care se posteste au fost stabilite la sinoadele Ecumenice, de cate Sfintii Parinti, doar pentru ceea ce semnifica ele. Exista Pastele si pe vremea aceea la evrei, dar nu avea aceeasi semnificatie, atat timp cat nu se intamplasera inc evenimentele. In credinta e nevoie si de sacrificii si o anumita pregatire spirituala, fiind mai usor de indeplinit infranandu-ne de la diferite chestii, cum ar fi mancarea, vorbitul aiurea(gen injurii) etc. In fine, daca vrei, tii, daca nu, nu te obliga nimeni. Eu ma refeream doar la faptul ca este un obicei crestinwinking

| Jackul336 a răspuns:

O sa am o dieta conform piramidei alimentatiei!

| Aneke a răspuns:

Ma obliga mama sa-l tin.

| Clouds a răspuns:

Nu,nuuuuu

| adriancraiescu a răspuns:

Nu,nu-l voi tine, n-am tinut niciodata vreun post.