| AvalohAlyn a întrebat:

Voi sperați la o viata mai buna în" lumea cealaltă"(viața de dincolo)? Aveți speranța asta sau vă gândiți doar la viața asta și nu vă interesează altceva?

14 răspunsuri:
| Ekko009 a răspuns:

Eu personal am aceasta speranta, pot spune certitudine, ca va fi o "cealalta lume". Insa asta depinde si de cum traiesi aici pe Pamant...

| BlackLight1987 a răspuns:

Ar fi prea trist, tragic și fără sens sa se termine totul aici. In mod cert există o continuare, într-un alt plan, a vieții.

| Monamonicamm a răspuns:

Acolo dau socoteala pentru ce fac aici

| Celcestietot a răspuns:

Este dovedită existența a vieții de dincolo și a Bibliei.

| Helper07 a răspuns:

Nu te mai amagi singur ca o sa ai o viata mai buna dincolo. Frigul nu e opusul caldurii ci lipsa ei, intunericul nu e opusul luminii ci lipsa ei, moartea nu e opusul vietii ci lipsa ei!

| Helper07 a răspuns (pentru Ekko009):

Nu: o alta lume, ci o alta viata.

| Helper07 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Ar fi prea trist? Nu crezi ca e mai trist sa crezi o minciuna, sa speri in ea si apoi sa-ti dai seama ca ti-ai facut sperante degeaba? Nu exista o viata dupa moarte ci o inviere dupa moarte, iar moartea, e inexistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Speranta moare ultima asa ca sper

| anonimg a răspuns:

"Viața de dincolo" va fi viața veșnică, și va fi numai fericire și bucurie; sau va fi moarte veșnică, trecere în neființă pentru totdeauna.
Deci în concluzie, dacă cineva va ajunge "dincolo", ori va fi fericit pentru totdeauna, ori nu va mai fi el ca persoana, nu va mai exista.
Milioane și milioane de creștini trec ca gâsca prin apă (adică nu se lipește deloc de ei) de versetele care spun că iadul este moartea a doua (Apocalipsa 20:14; 21:18).
Iar dacă este veșnic, este că are consecințe, urmări veșnice, iremediabile; adică din moartea a doua nu va mai învia nimeni. Pe când din prima moarte de care au parte toți oamenii, vor în învia toți, chiar dacă unii vor fi înviați pentru judecată.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Helper07):

Iar învierea nu reprezintă o nouă viață, sau o continuare a vieții?

| Helper07 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Invierea reprezinta trezirea din inexistenta pe care o numim moarte, despre care sufletul era constient ca va urma. Ca o comparatie: Ziua iti desfasori activitatea stiind ca noaptea vei adormi. Dimineata te trezesti. Spune-mi, cand te trezesti, e continuarea momentului in care ai murit? Te culci azi si te trezesti maine. Atunci cand te trezesti, poti spune ca e tot ziua in care ai adormit? (ziua e comparativa cu viata in exemplu, iar somnul cu moartea) Momentul in care te trezesti nu reprezinta continuarea zilei in care te-ai culcat.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Helper07):

Reprezintă o nouă zi. Analogia ta spune că e o nouă viață după Înviere. Sunt perfect de acord!

| Ekko009 a răspuns (pentru Helper07):

Corect happy

| Helper07 a răspuns (pentru Ekko009):

Adica viata de dupa ce te-ai trezit din moarte nu in timpul mortii.