| IrisMisaki21 a întrebat:

Voi toti sarbatoriti Craciunul? Sau sarbatoriti alta sarbatoare. (adica, aveti alta religie). happy

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu sarbatoresc Craciunul pentru ca sunt ateu, dar familia mea ese una crestina, deci in familie la mine, Craciunul se sarbatoreste, desi eu nu asist la aceasta sarbatoare, pentru mine Craciunul este o zi ca oricare alta.

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Adevărații creștini respecta ceea ce spune Biblia în aceasta privința, iar termenul crăciun, nici măcar nu apare în Biblie.

| Drimmero a răspuns:

Normal ca sarbatoresc o sarbatoare suprema.

| IrisMisaki21 explică (pentru Drimmero):

Normal.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nici unde in biblie nu scrie sa sarbatoresti craciunul asta ca informatie

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Niciodata iisus sau apostoli lui nu au scris sa sarbatorim nasterea lui iisus sau invierea lui, aceste sarbatori nu doar ca sunt pagane dar nu au legatura cu biblia si au fost inventate de religie ca in prezent sa fie comercializate, pentru mine ca ateu craciunul e ceva pagan sarbatorit de stramosi nostri atat

| relian a răspuns:

Romanii toti sarbatoresc Craciunul, deci atentie craciunul, care este o sarbatoare nu stiu daca e religioasa.Restu sarbatoresc pe isus si chestii religioase.Craciunu la romanii ce inseamna? Mos craciun bla bla chestii vechi care n-au dea face cu religia asta crestina.Luati acum la englezi la americani Christ si mass deci asta inseamna? Cristos si mass trimis,deci la romanii aveam Craciunul care inseamna de fapt cine stie ce, o sarbatoare antica, Deci religiosii astia habar n-au de fapt ce sarbatoressc.Ei spun ca pe isus dar atunci cum de se numeste sarbatoarea Craciun si nu isus, sau isun ori orice legat de isus? Cam naspa dar crestinii din Romania au cam luat tapa, au pus pe isus al lor peste mos craciun sau ce sarbatoare o fi fost fara sa-i schimbe insa si denumirea, probabil or fi fost in pana de idei laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Un lucru este sigur. Iisus nu s-a nascut pe 25 decembrie.
Crestinii sarbatoresc fara sa stie Sol Invictus sarbatoarea zeului la care se inchina si imparatul Constantin, acelasi care a inlocuit ziua de odihna din sambata in duminica in favoarea zeului sau.
Ziua de 25 decembrie era sarbatorita cu mult timp inainte de aparitia crestinismului.
In primele 3 secole de existenta ale crestinismului nu a fost sarbatorita niciodata ziua de nastere a lui Iisus.
Mai tarziu au inventat-o.

| IrisMisaki21 explică (pentru TrăieşteClipa):

Multumesc pentru informatie. happy

| milan9 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Vezi ca raspunsul userului @TraiesteClipa te induce in eroare. El considera ca daca e sectant adventist asta ii da cumva dreptul sa-ti calce tie in picioare credinta si Adevarul istoric. sad
Gruparea adventista tine sambata NU dupa biblie, ci dupa modelul evreilor si al vechiului iudaism din Vechiul Testament. CRESTINII INSA, inca de la inceput au pastrat duminca in cinstea INVIERII Domnului.
Imparatul Constantin NU a modificat el ziua de odihna. SUTE DE MII DE CRESTINI s-au lasat martirizati pentru a nu accepta influenta pagana a Imperiului Roman. Era IMPOSIBIL sa introduca Constantin asa ceva. El doar a propus ca zi de odihna in Imperiu (pentru toate religiile) ZIUA PE CARE CRESTINII O AVEAU DEJA DE 300 DE ANI: duminica.

| IrisMisaki21 explică (pentru milan9):

Multumesc,apreciez. happy Eu nu stiu ce sa zic,fiecare religie este diferita,fiecare spune cu totul altceva,nimeni nu stie ce sa mai creada, sunt atatea religii, atatea reguli diferite... Prima religie care a fost? (nu iudaismul) care are vechiul testament, unde scrie ca sambata se tine, pana la urma care e adevarata zi? Sau fiecare tine ziua care crede ca asa e si nimeni nu stie care e adevarata zi. thinking happy

| Idris a răspuns (pentru milan9):

Cum explici faptul ca "paganii" din Imperiu Roman care erau impotriva crestinismului, a devenit dupa un timp unul din principalii factori ce a contribuit la raspandirea acestei religii? Crezi ca daca nu aveau ceva de castigat de pe urma voastra, a crestinilor mai procedau in asa fel? Ati avut oarecare sansa cu vorba "dati cezarului ce-i al cezarului" si romanii ce au spus? Hai sa ne facem treaba cu ei, normal. Atata timp cat nu va bateati cap in cap cu interesele lor. Deci aia a fost marea sansa a crestinismului pentru ca altfel ar mai fi ramas de voi doar numele din cartile de istorie. Astept ziua cand Isus (alayhi salam) se va intoarce va distruge crucea si va omori porcul si cand nimeni nu va ramane pe pamant fara sa creada in existante lui ca fiind cu adevarat un trimis si un profet al lui Allah, insa atunci va fi prea tarziu pentru unii.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Constantin doar a propus ca zi de odihna in Imperiu ZIUA pe care crestinii O AVEAU DEJA DE 300 DE ANI: duminica.

| milan9 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Prin Invierea Fiului lui Dumnezeu ziua de odihna a devenit pentru crestini ziua de duminica.
De altfel, Noul Testament prezinta in mod amplu motivele care au condus la CADEREA si INCHEIEREA Vechiului Testament...

| IrisMisaki21 explică (pentru Idris):

Ce religie ai? happy (raspunzi doar daca doresti)

| Idris a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Eu sunt de religie islamica. Adica sunt musulman.

| IrisMisaki21 explică (pentru Idris):

Multumesc pentru raspuns. happy

| Idris a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Cu mare placere.

| IrisMisaki21 explică (pentru Idris):

Imi place sa cunosc persoane de orice alta religie, si traditiile lor. (deoarece fiecare are ceva interesant). ^^

| Idris a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Foarte bine. Chiar te incurajez sa faci asta. Daca ai alte intrebari cu privire la religia mea, sau doresti detalii nu ezita sa imi scrii aici sau in privat.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Oricine poate sa faca cautare pe internet ca sa afle informatii, in loc sa se lase prostit de preotul din sat cum face Milan.
Legea data de imparatul Constantin la 7 martie 321 cu privire la ziua de odihna suna astfel: „Toti judecatorii, orasenii si meseriasii trebuie sa se odihneasca in venerabila zi a soarelui (Sol invictus). Locuitorii satelor insa pot sa se ocupe liber de cultivarea campului, pentru ca deseori se intampla ca nici o alta zi nu este mai potrivita pentru semanarea graului in brazde sau pentru plantarea vitei de vie. In felul acesta castigul dat de providenta cereasca nu trebuie sa se piarda din cauza aceasta". Originalul latin al acestui text se gaseste in Codex Justiniani.
Constantin era pagan la acea vreme.Il durea undeva de crestini, care tineau sambata si au continuat multa vreme dupa aceea.A fost un criminal declarat apoi sfant de crestini.
Si-a ucis sotia si fiul vitreg deoarece a crezut ca il inseala.

| VelaJohnny a răspuns:

Is crestin, dar asta nu inseamna ca trebuie sa sarbatoresc sarbatori pagane, modificate un pic in stil „creștin", deci nu sarbatoresc craciunul happy daca ai realiza ce semnificau initial traditiile de craciun si cu ce erau asociate, ai face la felwinking

| IrisMisaki21 explică (pentru VelaJohnny):

Nici eu nu sarbatoresc Craciunul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt rocer nespalat, nu sarbatoresc...

| IrisMisaki21 explică (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Ma bucur ca ai realizat ca e o gluma laughing

| IrisMisaki21 explică (pentru anonim_4396):

Sigur ca da laughing

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Dar te bucuri de cadourile de craciun, de lumini si tot ce implica aceasta sarbatoare? Noi suntem baptisti si DA sarbatorim craciunul, este cea mai mare sarbatoare crestina!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Dumitrescu_Emanuel_1974):

Oamenii sarbatoreau 25 decembrie inainte cu mii de ani de aparitia primului crestin pe planeta.
Are legatura cu renașterea soarelui și alungarea iernii, nicidecum cu Iisus care oricum nu s-a nascut in aceasta perioada a anului.

| IrisMisaki21 explică (pentru Dumitrescu_Emanuel_1974):

happy Aveti aceleasi obiceiuri de Craciun la fel ca si Crestinii?