| AvalohAlyn a întrebat:

Vom fi noi pregatiti oare la revenirea lui Iisus Christos Dumnezeu pe Pamant?sad

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu prea putem sa ne batem in piept ca suntem cei mai pregatiti. Si vor fi vremuri grele...
Insa Hristos zice : "Cand vor fi acestea, prindeti inima (=curaj ) si ridicati capetele voastre spre Cer, caci izbavirea voastra se apropie. "

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Isus nu este Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns:

Esti pregatit pentru asta cand intelegi scopul pentru care va veni, si masurile pe care trebuie sa le iei pentru a avea aprobare. Isus v-a aduce atunci pe pamant Imparatia/Regatul ceresc, trebuie sa fi un supus al regatului inca de pe acum si un inchinator al lui Dumnezeu pentru a fi pregatit de asta. Atunci rautatea va fi distrusa de pe pamant, si se va implini ceea pentru care se roaga multi, „faca-se vointa ta, precum in cer asa si pe pamant". Oricum, Isus va guverna doar 1000 de ani Imparatia lui Dumnezeu, dupa cum arata un verset din Apocalipsa/Revelatia. Pavel a scris urmatoarele: „Însă, când toate lucrurile îi vor fi supuse, atunci şi Fiul însuşi se va supune Celui ce i-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul pentru toţi." (1 Corinteni 15:28) - nu o lua ca pe o insulta sau in alt nume de rau, ai scris „Iisus Christos Dumnezeu" insa versetul scoate altceva in evidenta. happy
Apocalipsa/Revelatia 20:6 „Fericit şi sfânt este cel ce are parte de prima înviere. Asupra lor moartea a doua nu are autoritate, ci ei vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Cristos şi vor domni ca regi cu el în cei o mie de ani."
Cei care merg in cer vor fi regi si preoti alaturi de Isus, si vor domni doar 1000 de ani asupra supusilor Regatului, dupa care tronul ii va fi predat lui Dumnezeu, iar Isus i se va supune lui Dumnezeu.

| Iliotropion a răspuns:

Asta cu regatul, supușii și domnia de doar 1000 de ani e din categoria Cerberii lui Iehova.
1000 de ani după ce unitate de măsură dacă dimensiunea pământească încetează?
Dumnezeule cât de alterate pot fi și versetele, nici nu s-au mai sinchisit să schimbe numai interpretările cum fac alte secte, direct versetul.
Cică și treaba cu regatul a fost modificată în organizația aia după ce s-au prins unii că numărul celor care vor fi răpiți era substanțial mai mic decât cei care au murit în cultul respectiv de la 1800 încoace.

| BadAssMotherfucker a răspuns:

Din fericire epoca primitiva se apropie de final,
in curand atat cre(s)tinismul cat si celelalte religii ale lumii vor deveni istorie,
iar cuvantul "dumnezeu" indiferent ce nuanta ar imbraca o sa dispara evident
si el impreuna cu toate marionetele ce s-au lasat purtate de propriile iluzii...