| fllu07 a întrebat:

"vorbesc de pace si arata armele"
este posibil sa obtinem "pace prin razboi"?

evident cu popa, care binecuvanteaza lupta in numele lui Isus...

6 răspunsuri:
| Geass a răspuns:

"Războiul este pace… Libertatea este sclavie… Ignoranţa este putere…" Nu imi mai amintesc exact în ce carte am întâlnit această vorbă dar este adevărată.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu stiu ce viziune aveti voi acum,dar eu imi imaginez un fierar care forjeaza sabia bravilor razboinici in apa sfintita laughing Binecuvanteaza-ne Doamne,sulitele, si ajuta-ne sa ne intepam, ca n-am luat destui tepusi in fund.laughing
Carmuieste-ne Doamne sufletele, catre pace prin razboi, sah mat.

| HueyFreeman a răspuns:

Lupta pentru pace...una dintre cele mai imbecile sintagme existente.

| mihai1989 a răspuns:

Esti doar un mucos care isi da cu parerea.