| ValyCoolBoy a întrebat:

Vorbind de liberul arbitru. Dumnezeu ne'a dat tuturor un scop bine definit pe care el il stie deja si el stie toate actiunile noastre viitaore, asa ca unde e liberul nostru arbitru atata timp cat actiunile noastre deja cineva le stie si atata timp cat noi vom face exact ce ne este scris? ...Se spune ca alegi intre bine si rau, nu e adevarat nu alegi nimic iti este ales deja ce sa faci timpul nu il poti controla si nimic totul iti este scris! Deci pana la urma mai exista liberul arbitru?

Răspuns Câştigător
| Qinz a răspuns:

Ba ma crezi ca sincer nu stiu da hai sa-ti zic.
Dumnezeu te-a facut bun.El nu te influenteaza cu absolut nimic.El stie ce vei face pentru tu ti-ai ales acel destin.Nu este cu nimic de vina Dumnezeu ca tu ti-ai ales acel destin care o sa-l urmezi care e facut pe propria ta raspundere, deci sa zice ca el stie ce vei face, da el nu e de vina cu nimic pentru el stie ce gandesti, si tu iti alegi gandurile si destinul, deci nu e cu nimic devina Dumnezeu ca stie ce vei face daca tu iti alegi respectivul destin. Mno

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pai tu ai posibilitatea ca sa alegi cui vrei sa slujesti. Dumnezeu iti pune inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul.

| ValyCoolBoy explică (pentru EmaS):

Si apare din nou aceeasi ideologie : "Dumnezeu deja stie ce o sa aleg" deci de ce sa mai aleg? asa ca mai bine ma las purtat de val si fac ce e mai bine pentru mine si pentru cei din jur! Si oricum Dumnezeu stie ce vreau sa fac si cum sa fac... Deci mai am posibilitatea de a alege?

| EmaS a răspuns (pentru ValyCoolBoy):

Dragul meu, unul din atributele lui Dumnezeu este omnistienta. Faptul ca el cunoaste toate alegerile pe care le vei face, nu inseamna ca El intervine in ele. Tu esti liber sa alegi ce vrei sa faci cu sufletul tau.

| ValyCoolBoy explică (pentru EmaS):

Nu e vorba de intervenit, dar la ce ni se spune ca suntem liberi de a alege daca Dumnezeu deja stie ca eu de ex voi ajunge in rai sau in iad...el deja imi stie locul asa ca la ce mai aleg o anume cale, cand calea deja imi e aleasa inca de la inceputuri? adevarat nu ma influenteaza Dumnezeu pfff

| EmaS a răspuns (pentru ValyCoolBoy):

Nu asa trebuie sa vezi lucrurile.Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei Dumnezeu ne lasa sa alegem nu ne e scris dinainte cand murim. Daca ar fi asa inseamna ca putem sa ne aruncam in fata unui tir, ca oricum nu murim, daca nu ne e scris.Repet, Dumnezeu ne-a inzestrat cu liberul arbitru si ne lasa sa decidem ce vrem sa facem.Deuteronom30:19

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Este adevărat că Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte viitorul. Dar asta nu înseamnă că el cunoaşte toate detaliile în mod automat. Iată un exemplu care ar putea ilustra această idee: O persoană poate avea capacitatea de a cânta foarte bine. Dar prezenţa acestei capacităţi nu-l face ca să cânte tot timpul. El o face atunci când are un motiv întemeiat.
La fel şi Dumnezeu se foloseşte de această capacitate doar atunci când are nevoie să cunoască anumite detalii legate de viitor.
Doar dacă privim astfel lucrurile cele scrise în Biblie se armonizează şi au logică.
De exemplu îndemnul din Deuteronomul 30:19: "Ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. ALEGE viaţa ca să trăieşti tu şi urmaşii tăi", are sens doar dacă Dumnezeu nu ar şti ce vom alege.
Se mai poate vorbi încă despre multe lucruri care sprijină această idee, asta însă cu condiţia că dorieşti acest lucru.

| Qinz a răspuns:

Baiete intrebarea asta s-o pus de 10000000000000000000.
De unde sa stim noi ce stie si ce nu Dumnezeu? el fiind omnipotent poate sa-si doaresca sa nu stie ce facem nu ca sa fie surprins. Putem vorbi in paradoxuri pana maine... Si nimic nu este scris, intelegi gresit ''Toate zilele tale au fost scrise in cartea mea'', El se refera la toate obstacolele prin care o sa treci da asta nu inseamna ca el stie ce-o sa faci, si sa zicem ca ar sti el nu te influenteaza cu nimic, tu daca vrei acum sa mergi sa omori pe cineva te-a influentat Dumnezeu? exista liber arbitru pentru ca in acest moment poti sa faci absolut ce vreiiii. Ceau

| ValyCoolBoy explică (pentru Qinz):

Sincer intr'un fel ai dreptate... dar "atot-stiutor" iti spune ceva? eu nu am inteles gresit nimic, pana la urma noi alegem in ce sa credem da? Dar el nu stie deja ce noi am ales sau vom alege?

| Qinz a răspuns (pentru ValyCoolBoy):

Ba ma crezi ca sincer nu stiu da hai sa-ti zic.
Dumnezeu te-a facut bun.El nu te influenteaza cu absolut nimic.El stie ce vei face pentru tu ti-ai ales acel destin.Nu este cu nimic de vina Dumnezeu ca tu ti-ai ales acel destin care o sa-l urmezi care e facut pe propria ta raspundere, deci sa zice ca el stie ce vei face, da el nu e de vina cu nimic pentru el stie ce gandesti, si tu iti alegi gandurile si destinul, deci nu e cu nimic devina Dumnezeu ca stie ce vei face daca tu iti alegi respectivul destin. Mno

| llust a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

| ValyCoolBoy explică (pentru llust):

Baiete asculta ceva aici, am trecut prin multe ca sa imi dau seama ca El exista si pana la urma o sa-ti dai si u seama de asta! dar pana atunci trebuie sa treci prin adevarate experiente de viata... cred ca pana acum ai avut o viata prea normala!

| llust a răspuns (pentru ValyCoolBoy):

Normala zici? Sa iti explic de ce spun ca nu exista dumnezeu? De cand ma stiu eu am fost luat de prost, si lumea isi batea joc de tine. In familie eram 4 copii, 2 baieti si 2 fete. Cand aveam 5 ani surorile mele au murit arse in casa de vii. Am un frate care ma vrea mort (era sa o faca de cateva ori "accidental"). Parintii mi-au spun in fata ca ma urasc, fara sa fac absolut nimic. Ma simt adoptat in familia mea. Zici ca am avut o viata prea normala? Habar nu ai cat am indurat si am suferit eu. Asa ca mai gandeste-te odata inainte de a vorbi.

| ValyCoolBoy explică (pentru llust):

Eu am avut probleme mortale! Dar sa iti spun ceva, de ce crezi ca a facut asta Dumnezeu? Ca tu sa incepi sa crezi mai mult in el dar tu ai facut exact inversul, singura intrebare plauzibila e "de ce?" raspunsul e la fel de logic din cauza suferintei. Dar crede'ma Dumnezeu exista in oricine oriunde nu in cocioabe construite de oameni nu in cioplituri... Dumnezeu e in fiecare dintre noi. Ceea ce trebuie sa facem e sa ne dam seama care e scopul pentru care Dumnezeu ne'a dat o cruce atat de mare de carat. Acum am eu un sfat pentru tine, nu neaparat sa te apuci sa crezi in Dumnezeu fiindca imi dau seama ca o sa-ti fie greu, dar iti spun incearca sa iti propui sa devi un om bun care sa ajute si sa faca bine mai ales ca prin lectia pe care ai primit'o trebuie sa iti fi dat seama ca greul vietii e cel care ne darama dar si cel care ne ridica!

| llust a răspuns (pentru ValyCoolBoy):

Pana de craciun sunt minor, dar am deja planuri. Sa iti mai zic ceva. Am cancer. Acum unde este Dumnezeu?

| ValyCoolBoy explică (pentru llust):

Ai auzit vreodata de expresia oamenii buni pleaca primii? sincer eu da... Avand cancer trebuie sa ai o putere extraordinara, ai tot respectul meu! dar un mic sfat pentru tine:" Intotdeauna exista un Dumnezeu interior care ne indeamna catre bine!" ceea ce inseamna ca u o sa faci bine in viata eu iti spun prieteneste chiar daca ai cancer chiar daca stii ca moartea e oriunde gandeste pozitiv si nu lasa niciodata capul plecat stai drept cu fruntea sus si o sa treci peste orice problema si te mai invat ceva; acei care isi bat joc de tine ar fi cazul sa inceteze chiar sa le spui problemele tale ca iti spun eu orice om cu suflet are puterea de a se judeca singur si de a se opri din batjocura adresata altora!

| Qinz a răspuns (pentru llust):

Copile, tu ai cancer, imi pare rau pentru tine, un apostol dea lui Isus a avut lepra, si nu si-a pierdut credinta pana a murit, viata asta e facuta sa fie grea, crede-ma si eu am probleme de sanatate, da nu inseamna ca este vina lu Dumnezeu, si vina este ca suntem pacatosi, bafta!

| SEBARCELONA a răspuns (pentru llust):

S-o crezi tu ai dovezi sau imi poti garanta mie asta?

| EmaS a răspuns (pentru llust):

Dragul meu sa stii ca Dumnezeu poate sa te vindece, dar chiar daca nu te-ar vindeca, tu trebuie sa te impaci cu El, sa primesti pacea si mantuirea Lui. De ce sa nu iti pregatesti un loc in cer, sa ai siguranta mantuirii? Daca vrei sa vorbim mai mult pe mess, iti trimit adresa yahoo.

| llust a răspuns (pentru Qinz):

Nu iti pot confirma, pentru ca nu te cunosc fata in fata. Crezi ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmGanditor a răspuns:

Ilust daca vrei un sfat trebuie sa fii puternic in interior, tu NU ESTI ateu. Tu il urasti pe dumnezeu si ura asta se va hrani cu interiorul tau si vei simti frustrarea asta toata viata.
E suficient sa crezi ca nu exista si lupta pentru viata ta, fai tot ce se poate ca sa supraviatuiesti si sa-i traiesti viata numai distrandu-te. Fai sex, da-te in tiribombe, aruncate cu coarda, sari cu parasuta, participa la toate maratoanele, date in mountainrussel-uri, fai doar ceea ce TIE iti place si nu te opri pana cand nu se va stinge flacara din tine. Viata merita traita, nu privita! (invatatura lui dumnezeu)

Valy, ti-o zic ca ateu, degeaba cauti raspunsuri de la altii, gasestele tu priveste adanc in tine si intreaba-te mereu despre aceste lucruri. Daca nu vrei sa devii ateu nu face chestia asta.

| ValyCoolBoy explică (pentru UnOmGanditor):

winking Nu voi devenii ateu... dar ma tot jeneaza acest gand straight face dar mai bine l'am ajuta pe Ilust fiindca are nevoie mai mare decat noi toti!

| comandamente a răspuns:

Omul are libera alegere, asa zice Domnul.
Deuteronomul 30:19
Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,

La judecata nu vei avea scuze ohappy