| ViataMoarte a întrebat:

Voua care Evanghleie v-a placut cel mai mult?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exista DOAR o singura EVANGHELIE in Biblie, Evanghelia Vesnica. Evanghelia este asta: Hristos a venit la noi, Sa intrupat ca noi si Sa jerfit pentru noi ca noi sa nu murim ci sa avem parte de Viata Vesnica, cea pierduta prin pacat. ASTA ESTE SINGURA EVANGHELIE, scrisa de diversi oameni sub diverse forme reunite in Cartea Cartilor. Evanghelia se mai numeste si Vestea Buna iar TOATA Biblia numai despre asta vorbeste. Din nefericire este evident ca marea majoritate care scriu pe aici nu au habar ce inseamna Evanghelie.

| NGheorghe a răspuns (pentru danut):

Apropo, mare stiutor ce esti... in comparatie cu majoritatea cea habarnista, am o intrebare pentru tine: Si care este mai exact acea "Vestea Buna"?

| danut a răspuns (pentru NGheorghe):

Pai, sti a citi, cred ca da, deci reciteste mesajul meu si vei descoperi raspunsul, este acolo, totul este sa...incerci si sa vrei. succes.

| danay72 a răspuns:

Toate 4, pentru ca se completează reciproc. Unele detalii le găsești în una, altele din alta.

| ania a răspuns:

Eu le citesc pe toate dar îmi place mai mult Evanghelia după Ioan, transmite dragostea fierbinte a ucenicului care se simte preferat de Mântuitorul, sunt mai multe monologuri ale lui Iisus, denotă cunoașterea profundă a cuiva apropiat și dedicat 100%.

| RAY a răspuns:

Mie imi place vechiul testament mai mult acolo e adevarul iahve nu in inventia crestina numita noul testament

| TrăieşteClipa a răspuns:

Evanghelia dupa Maria, Evanghelia dupa Iuda, Evanghelia dupa Toma,
Evanghelia egipteana, Evanghelia ebraica, Evanghelia dupa Andrei.

| ViataMoarte explică (pentru TrăieşteClipa):

Ce Evanghelii mai sunt si astea? Exista doar patru Evanghelii: dupa Matei, dupa Marcu, dupa Luca si dupa Ioan.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ViataMoarte):

Existau cel putin 16 evanghelii.
Biserica a ales doar 4.
Unele au disparut altele s-au pastrat.
Biserica nu accepta faptul ca Iisus a avut frati si ca a fost casatorit.
Si uite asa au disparut o gramada de texte vechi din cauza unor idioti care nu accepta ca dupa nastere o femeie nu mai este fecioara.

| VelaJohnny a răspuns:

Matei, dar si Ioan. Cunosc mai multe versete din astea doua fata de celelalte. Ar trebui sa ma puna pe gandit thinking laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evanghelia dupa Luca deoarece acolo Isus recunoaste ca a venit pe Pamant sa dezbine familiile, nu sa aduca pacea.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde anume scrie asta? Am citit aceasta Evanghelie si nu scria asa ceva.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca trebuie interpretata aceasta treaba: Iisus nu mentioneaza de faptul ca copii trebuie sa isi cinsteasca parintii? Se refera ca daca parintii lor sunt pagani sa nu fie si ei, ci sa gandeasca logic si sa creada adevarul (ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

As dori sa rescriu ceea ce a scris AnonimSuprem1, sper sa nu fie cu suparare pentru nimeni. Copii trebuie sa-si asculte parintii pana la pacat. Daca parinteii ne invata sa fumam, de exemplu, noi nu trebuie sa-i ascultam. Noi trebuie sa-L iubim pe Dumnezeu mai mult decat pe parintii sau orice alte persoane.
Daca ai citit din Vechiul Testament, ai auzit si de Avram, care a primit porunca sa-si jertfeasca fiul, pe Isac ( nu sunt sigura daca se scrie asa sau Avraam si Isaac). El a fost de acord sa faca asta pana la urma deoarece il iubea pe Dumnezeu mai mult decat pe copii sa-i. Bine inteles, Dumneleu nu l-a lasat sa-si arda fiul. Acesta a crescut si s-a casatorit cu Rebeca.
Femeia trebuie sa se supuna barbatului sau. Si in acest caz trebuie sa-l asculte numai pana la pacat. Un preot spune frumos:,, Femeia sa se supuna barbatului cand acesta va face ceea ce a facut Iisus pentru Biserica: S-a rastignit pentru ea''.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se referă la faptul că va dezbina familia pentru că uni membri ai familiei vor crede în El și alții nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, se vede că ai citit.
Capitolul 12, 51-53
51. Credeţi* că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă
spun: nu; ci** mai degrabă dezbinare.
*Mat. 10:34; Luc. 12:49. **Mica 7:6; Ioan 7:43; Ioan 9:16; Ioan 10:19
52. Căci*
, de acum înainte, din cinci care vor fi într-o casă,
trei vor fi dezbinaţi împotriva a doi, şi doi împotriva a trei.
*Mat. 10:35
53. Tatăl va fi dezbinat împotriva fiului, şi fiul împotriva
tatălui; mama împotriva fiicei, şi fiica împotriva mamei;
soacra împotriva nurorii, şi nora împotriva soacrei."

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Motivul ti l-a explicat deja Florin9Florin9.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestinii cred ca Biblia este un bufet suedez de unde fiecare alege doar ce ii convine.
Cand nu le place o lege din VT spun ca este veche si este adresata doar evreilor, daca in schimb textul le convine iti citeaza si din VT.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu o dezbina, incearca sa mai recupereze cine poate fi recuperat. La moarte mai mult ca sigur parintii(doar ce vor fi sortiti iadului) vor vrea ca copii lor sa ajunga intr-un loc mai bun.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Vali1234gahavjygjaka):

De acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bre, ce vă mai place să interpretați unele versete cum vreți. Isus nu zice dacă va separa copiii de părinții lor "păcătoși", ci doar că-i va separa de părinți. Dacă voi încercați să inventați o interpretare cât mai "creștină" cu putință, nu înseamnă că este și adevărată.
Dar până la urmă fiecare om crede în propria interpretare a bibliei.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei mereu fac asa, de asta si exista atat de multe religii ca fiecare o interpreteaza cum vrea

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Eu am inceput sa citesc prima data din Evanghelia dupa Matei. Chiar o doamna profesoara de istorie mi-a recomandat sa incep cu Matei.
Mie imi plac toate cele 4 evanghelii