| AvalohAlyn a întrebat:

Voua nu vi se pare ca mantuirea promisa in Biblie se obtine foarte, foarte, foarte greu?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ca e foarte greu, e totusi imposibil sa obtii ceva imaginar. Bine, asta daca nu cumva iti imaginezi ca ai obținut.

| Celcestietot a răspuns:

„Intraţi pe poarta cea strâmtă! Pentru că lată este poarta şi largă este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care intră pe ea; pentru că strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt cei care o găsesc" (Matei 7:13, 14 ).

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia asta? Nici n-ai citit inca Biblia.Toți cei care au ales sa trăiască după Biblie spun ca e chiar foarte ușor.Nu ne costa absolut nimic decât doar sa credem ca Isus s-a jertfit pentru păcatele noastre si ca
mijloceste pentru noi înaintea lui Dumnezeu.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da,dar am auzit ce spun preotii si unii duhovnici.Si ce a spus chiar Iisus ca stramta e calea ce duce in cer, prea multe conditii si calitati trebuie sa avem ca sa ajungem in rai..asa mi se pare

| Helper07 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cand zice ca stramta e calea aceea, se refera la faptul ca nu multi o vor lua pe acolo.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca asculți de preoți cu siguranță ca au dreptate.Asculta de Isus si vei vedea cat de ușor îți va fi. In Matei 11/ 28-30 :" Veniți la Mine, toți cei trudiți si împovărați, si Eu va voi da odihna.
Luați jugul Meu asupra voastră, si invata-ti de la Mine, caci Eu sunt blând si smerit cu inima; si veți găsi odihna pentru sufletele voastre.
Caci jugul Meu este bun, si sarcina Mea este ușoară."

| Helper07 a răspuns:

"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica." (Ioan 3:16)

Oare e asa greu?