| WholeWorldTeam a întrebat:

Vouă nu vi se pare grasă nesimţirea Papei? Dacă lui nu i se mai scoală, e usor să oblige preotii tineri sa fie celibatari.Sunt si ati auzit de scandaluri cu preoti gay.Nicaieri in biblie nu spune ca preotii nu au dreptul la casatorie.Chiar si sfintii apostoli, au fost casatoriti.Mi se pare stupida aceasta inventie Papala.Voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Această conditie autoimpusă, şi în mod nejustificat devenită obligatorie (prin hotărâri locale în mediul apusean) a reprezentat chiar un subiect de tensiune între "apus" şi "răsărit" înaintea schismei din 1054.
S-a subliniat încă de atunci că celibatul impus preoţilor este contrar Sinodului I ecumenic.

| Jardelin a răspuns:

La romano-catolici celibatul este o conditie autoimpusa ca ajutor pe calea vietii in scopul desavirsirii.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Jardelin):

Insa nu este buna aceasta conditie auto-impusa, iar la Sfintele Sinoade s-au discutat aceste aspecte.

| kiv1990 a răspuns:

Da sunt agree

| ManStrong a răspuns:

Ridicarea Papalitatii pe scena istoriei nu a fost o intimplare.Aceasta a fost profetita inca de Daniel in cap 11, 37 -39 daca nu gresesc.Nu sint acasa ci scriu de undeva de departe. Acolo arata clar ca acel imparat care ridica aceasta institutie, nu va tinea seama de dorinta femeilor, iar preotilor care vor imbratisa aceasta forma de inchinare, vor primi mosii ca rasplata.
Acestsa a fost Constantin care a pus bazele papalitatii si de atunci Biserica detine averi uriase, si toti imapartii sau conducatorii popoarlor i sau supus.Vezi si Apocalipsa cap 17.

| tinerelul a răspuns:

Amice, de pe vremea lui Moise au fost doua tipuri de oameni care se rugau Lui Dumnezeu in Templu. Cei care se casatoreau si cei care nu. Numai sa citesti despre cei din neamul lui Levi. Dar si la noi cei care se fac preoti si care sunt hirotonisiti raman in starea in care au fost hirotonisiti. Adica ori casatoriti ori nu. Dar cine stie ca nu poate sa si tina fecioria sau care stie ca are slabiciuni e mai bine pentru el intai sa se casatoreasca si apoi sa devina preot. In ce ii priveste pe catolici, e o ABERATIE pentru ca lor nu le da dreptul asta. Si apoi isi baga dracul coada si ii ataca in punctul lor sensibil. Satana e pervers. Nu ataca unde te stie tare. Ci unde stie ca ai slabiciuni. De exemplu daca stana stie ca nu ti place fumul de tigara, nu te va ispiti cu tigara. Dar ce a facut biserica catolica de a lungul timpului a lasat de dorit. DAR SA NU UITI. Exista si preoti ortodocsi care nu sunt casatoriti si vorba aia sunt la locul lor. SI APROPO nu toti au relatii gay. Nici la catolici. E ca si cum ai spune ca intr o societate daca exista criminali inseamna ca toata societatea e criminala? Adica toti sunt criminali? GRESIT. Spor la judecarea altora. PS: nu mai generaliza ca ai sa gresesti mult. PAREREA MEA.

| WholeWorldTeam explică (pentru tinerelul):

Eu la catolici ma refeream nu vorbeam de ortodocsi.