| anonim_4396 a întrebat:

Vouă vi se pare normal ca toţi oamenii să fie împărtăşiţi cu aceeaşi linguriţă? În general, nu doar în perioada asta cu virusul.

35 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Daca n-ar fi fost virusul poate ca ai putea sa vezi acea situatie ca pe un ritual de imunizare. Dar si asa pot aparea multe alte probleme din lingurita aia.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu este normal in nici o perioada. Biserica Adventista folosește pahare mici din sticla pentru fiecare enoriaș. Mai sunt si alte boli transmisibile nu numai coronavirusul ca hepatita, TBC-ul si altele.

| Naavin a răspuns:

Psalm 52:5. Atat am de spus. Un crestin adevarat nu are de ce sa se teama, Iisus si Apostolii s-au Impartasit din acelasi pahar, da mi se pare normal

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Tampit e un apelativ destul de iertator si usurel pentru astia ca tine care fac astfel de afirmatii in perioada asta...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cei care ling lingurite de la popi au in general un nivel intelectual destul de redus ca sa realizeze pericolele la care se expun. Nu e neaparat vina lor...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și în alte perioade tot porcărie este, să mănânci ceva după 100 alții.

| Naavin a răspuns (pentru suntserios):

Nu iti place raspunsul meu, treaba ta, fiecare are dreptul la gandire libera, eu nu am jgnit pe nimeni, masoara-ti cuvintele

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Dreptul tau la gandire libera in aceasta perioada poate afecta grav sanatatea publica. Atat statul ca institutie cat si fiecare cetatean in parte trebuie sa contribuie la masurile de preventie necesare sa trecem peste perioada asta. Asa ca daca trebuie s-a scos in evidenta tampitii care dau sfaturi periculoase si sustin actiuni care pot afecta sanatatea altora o voi face cu jigniri cat se poate de mari pentru ca unii nu isi dau seama ca sunt tampiti asa ca trebuie ajutati sa realizeze si ei si cei din jurul lor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e normal în nicio perioadă din an, dar nu poți să discuți cu oile, asta e diferența dintre oameni și animale.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru suntserios):

Le e mai frică să spele duminica decât să facă vreo hepatită laughing)))

| Naavin a răspuns (pentru suntserios):

Auzi, nu ma intereseaza ce pareri ai tu sau altcineva despre mine, despre Credinta mea sau despre valorile mele morale. Cat despre crestinii care "afecteaza" sanatatea altora sa nu te preocupe pe tine, fiindca nu esti un medicament care sa fie responsabil de situatia din lume, mai mult, nici tu nu esti ceva leac care nu cotamineaza sau afecteaza, afectezi sufletele si mintile oamenilor. Cat despre faptul ca ma jignesti pe mine, si indirect pe Dumnezeu, nu imi pasa, deoarece ultima data cand am verificat drumul catre Rai nu trecea prin curtea ta!
Ps: nu stiu daca ai auzit proverbul:
"Sa te fereasca Dumnezeu sa cazi de unde CREZI TU ca esti!" Jignindu-ma s-a implinit inca o data profetia lui Iisus din Ioan 15:18, 19. Ti-am atras atentia asupra faptului ca folosesti cuvinte ofensatoare nu pentru ca imi pasa, sa nu iti inchipui ca ma va afecta in vreun fel atitudinea ta, ci pentru ca cel care seamana vant, culege furtuna. Sa te astepti si tu sa fi ofensat, atat am avut de spus, mi-am exprimat ferm si clar punctul de vedere cerut de cel care a adresat intrebarea, cine are ceva de comentat, sa comenteze va ramane fara raspuns!
"Iată, El vine cu norii şi orice ochi Îl va vedea şi-L vor vedea şi cei ce L-au împuns şi se vor jeli, din pricina Lui, toate seminţiile pământului. Aşa. Amin"( Apocalipsa 1:7).

| Holiday a răspuns (pentru Naavin):

De unda rezulta ca acest Covid 19 e pistol cu apa fata de ce pot face credintele in spiridusi din creierul omului...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Chiar eram curios cat de spalat pe creier esti. Am aflat. Rau de tot. Esti din ala incapabil sa gandeasca singurl si umbla doar cu citate de prin carti fantastice ..Ioani, Matei si alti oieri...

Uite ca ma preocupa crestinii care afecteaza sanatatea altora. Ca poate un tampit din asta care a lins zilele astea linguritele popilor o sa intre in acelasi timp in magazin cum mine cand imi iau paine... sau cu parintii mei care sunt destul de batrani incat sa fie afectati de boala sau de vecinul de la 5...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mai bine fara lingurita, bucata de prescura inmuiata in vin. Asa nu ai contact cu altii. Oricum raul este peste tot, singurul loc unde nu poate intra este in potirul unde este trupul si sangele lui Cristos. Acolo este Cristos si nu poate contine ceva rau, microbi. Nu am fost impartasit cu lingurita, catolicii nu folosesc lingurita. Nu vad ceva gresit si in practica ortodocsilor. Avand in vedere ca acea lungurita iti da trupul si sangele mantuitorului nu are cum sa contina ceva rau. Este o energie pozitiva, divina.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Din aceeași linguriță și din același potir, fiindcă suntem una in Hristos! Suntem mădularele aceluiași trup mistic al lui Hristos, care este Biserica.
Hristos Dumnezeu spune: "Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis." - Ioan 17, 21.
Iar Sfântul Apostol Pavel spune: "Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine." - 1 Corinteni 10, 17
Hristos este painea vie, painea vieții ce s-a coborât din cer (Ioan 6, 41) și cine mănâncă din ea, viu va fi în veci. - Ioan 6, 48-51

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da chiar e plin de tampiti in lume, acum iesiti la iveala doar.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Astia ca voi daca va ia virusul nu meritati asisenta medicala. Meritati inchisi in ca.catul ala de catedrala de 120 mil de euro impreuna cu popa si sa va lingeti lingurita impreuna

| Digikey a răspuns:

Din cauza asta nu m-am inpartasit de mult timp.Este ca si cum ai linge protezele dentare ale tuturor babelor care s-au impartasit inaintea ta.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Naavin):

Oare sunt astia care se impartasesc crestini adevarati? Cred si ei in Iisus ca de asta li se spune crestini doar ca trebuie sa il urmeze pe el in totalitate si sa aiba duhul sfant. Iisus nu s-a inchinat la icoane, cand a postit nu a mancat nimic timp de 40 de zile si multe altele. Dar totusi intrebarea mea este, sunt ei crestini adevarati? Sau poarta numele asta de crestin si atat?

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Acolo unde e credinta multa si stiinta putina, e normal sa se foloseasca aceeasi lingurita.

| Meme10Memu a răspuns:

Daca ai cunoaste ce scrie in Biblie ai stii ca Iisus nu a impartasit ucenicii cu lingurita.

| Simpatic a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Hepatitele virale nu se transmit prin sarut deci saliva si nici hiv.
eu nu vorbesc din necunostinta de cauza, am o cunostinta cu hepatita B care a putut face si copii, el fiind purtator al acestui microb dar pare ca nu transmite!
Cu TBC-ul cred ca da, acesta este cam la fel de contagios ca acest nou coronavirus

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am lucrat in învățământ. Pe vremea lui Ceaușescu manualele se transmiteau, dar elevii care aveau fie ei, fie un alt membru al familiei hepatita sau TBC își păstrau manualele, nu se transmiteau generației următoare de elevi.

| Simpatic a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu tot ce faceau comunistii era ok
plus ca nu existau studii atunci
hepatitele virale si transmit prin contact in primul rand cu sangele celui infectat! TBC am zis e altceva este foarte contagios...

| Panamax a răspuns:

Vaccinare in masa.Pana la urma este o metoda naturala.Natura se regenereaza si supravietuiesc doar exemplarele puternice.
Acum ne ascundem in vizuini, ne ferim unii de altii asteptand ca sa treaca ce? Virusul nu trece, este aici pe planeta dinaintea noastra, noi trebuie doar sa ne imunizam.Natura nu a prevazut ca o sa fim atat de tampiti incat sa fugim cu virusul mii de km in cateva ore si sa-l raspandim pe toata planeta, sau sa infectam cu buna stiinta spitalele si sa trimitem doctorii fara echipament de protectie, si sa testam pe principii politice cine merita si cine nu.

| Coronavirusul a răspuns:

Nu sunt normale multe lucruri in lumea voastra de aia am venit sa fac curat printre prosti cu placere

| Nilsson a răspuns:

Nefiind ortodox, este strict problema lor cum se împărtășesc și nu mă afectează cu nimic, nu văd cu ce te-ar afecta pe tine, ei o fac pe riscul propriu și din alegerea personală.

Și dacă e să vorbim de riscuri, lingurițele și cupele de împărtășanie sunt din argint, acesta fiind un material antiseptic ce distruge germenii.
Alte boli nici nu se transmit măcar prin folosirea la comun a tacâmurilor.

Acest topic este total inutil, nu face decât să stârnească certuri și să dea prilej unor idioți precum userul cel neserios să îi jignească pe alții pentru credința lor.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca nu mi se pare, niste inconstienti, tampiti! Dar niciodata nu mi se pare, nu doar in situatia asta, e total neigienic, doamne fereste are un SIDA si poate iei, sau altele. Ca noi nu stim oamenii aia care au pupat niste oase (doamne ce oameni dusi cu pluta) sau icoana aia, nu stim ce au patit, nu ii intalnesti pe aceiasi de 10 ori sa afli daca intr-un an nu s-au imbolnavit de ceva.

Deci nu poti zice "nu au nimic", ca nu sti de oamenii aia ceva dupa aia.
Iar popii, aia nu au nimic ca aia nu beau de acolo! Poate doar prima data ei primii, apoi in spate arunca aia, de aia si pun cate putin in chestia aia, sa nu ramana prea mult de risipit.
Ca sa nu mai spun ca stiu din surse sigure, ca primeau vin de calitate pentru asta, si il schimbau cu alt vin, pentru cand era nevoie de asta.