| anonim_4396 a întrebat:

Vreau ca cei credincioși în Dumnezeu să-mi răspundă! Eu sunt creștin ortodox și vă întreb de ce îngăduie Dumnezeu să fie atât de multe calamități naturale, accidente și tot felul de boli care lovesc oamenii și suferința? Poate din cauza că oamenii nu mai păzesc Legiile și poruncile Lui Dumnezeu, sunt tot mai răi și fiecare trăiește după bunul plac?

32 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"In vremea aceea au venit unii si au istorisit lui Isus ce se intamplase unor galileeni, al caror sange il amestecase Pilat cu jertfele lor.
"Credeti voi", le-a raspuns Isus, "ca acesti galileeni au fost mai pacatosi decat toti ceilalti galileeni, pentru ca au patit astfel?
Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel.
Sau acei optsprezece insi, peste care a cazut turnul din Siloam si i-a omorat, credeti ca au fost mai pacatosi decat toti ceilalti oameni care locuiau in Ierusalim?
Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel."" (Luca.13:1-5)

Deci daca peste noi nu a venit vreo astfel de nenorocire, asta nu inseamna ca suntem noi mai buni decat ei.
Chiar si asa, Dumnezeu nu doreste sa ramanem nepasatori fata de aceia peste care a venit suferinta.
In multe locuri din lume idolatria se petrece in masa si Dumnezeu este nevoit sa i-a masuri. Potopul din timpul lui Noe din pricina aceasta a venit. Timp de 120 de ani Noe le-a spus oamenilor din vremea lor sa nu ramana nepasatori de hotararea pe care a luat-o Dumnezeu de a distruge pamantul, ci sa caute salvare in corabie. Dar nu a fost crezut; a fost batjocorit si numit poate un alarmist fals.
Asa s-a intamplat si cu cetatile Sodoma si Gomora. Avraam a mijlocit pentru cetatile acelea si a spus: ""Poate ca se vor gasi in ea numai zece oameni buni." Si Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei zece oameni buni."" (Geneza.18:32)

Pe de alta parte, poate fi si vina oamenilor. Eu nu stiu cum pot oamenii sa traiasca langa un vulcan, si sa se mai si distreze in acelasi timp? Pai intr-un asemenea loc trebuia sa fie elita savantilor in vulcani. Dar probabil singurii "cercetatori" ai vulcanului erau niste fotografi mai curajosi.

Dumnezeu a avertizat ca in zilele din urma dezastrele naturale se vor inteti. Nu trebuie sa ne gandim prea mult de ce -pentru a stim cauza; ci mai mult trebuie sa ne gandim cum sa le evitam si sa nu stam in calea acestora. Nepasarea ne costa chiar si viata.
Chiar si la noi in tara au fost unii care si-au construit casele pe un teren instabil, chiar daca primaria nu le-a dat voie. Altii in alte tari si-au construit blocurile de parca nu ar fi pus deloc armatura in ele si molozul semana cu o amestecatura de var cu nisip.

PS: Nu vreau funda!

| AC4S4 a răspuns:

La inceput nu existau aceste calamitati naturale, boli, suferinta. Totusi, omul a pacatuit. Dupa ce omul a pacatuit, toata creatia a suferit.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Ai dreptate! Păcatele noastre ne-au dus acolo

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

La inceput? geneza nu a fost inceputul ia fiind introdusa mai tarziu,faza cu geneza sunt mai multe variante, adam si eva erau ca niste copii imaturi care s-au lasat pacalit de un sarpe, ceea ce dumnezeu si urmarea, stia asta ce naiba, cain nu stia ce face el fiind imatur si habar nu avea cei aia moarte, cima etc
dumnezeu a trimis calamilitati peste egipteni indiferent de cat de buni erau, la fel si la potop

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacatele? copii care se nasc orbi,handicapati, bonavi mintal, cu cancer, tot pacate, sa nu uit pacate stramosesti, plus ca dumnezeu nu poate schimba viitorul, asa ca cauza nu poate fi prezentul ca dumnezeu a predestinat totul la creatie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dumnezeu are tot dreptul să ia viața. El ne-o dă și el știe când e cel mai bine să plecăm. Noi oamenii nu înțelegem! Uite eu de exemplu de mic copil mă tot chinui și acum la 22 de ani când să mă bucur și eu, surpriză! Sunt suspect de o boală a sistemului nervos. Ce să fac omule? Dacă plâng rezolv ceva? Nu. Dacă hulesc pe Dumnezeu? Nici atât, poate vin peste mine și alte boli. Singura speranță e să mă rog și să am credință, altceva nu am ce să fac

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce pui intrebarea daca stii raspunsul

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Să văd și din perspectiva altora

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti convins ce rost are

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Roaga-te sa afli adevarul nu sa ai credinta.
Ai grija ce iti doresti.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca e potrivit a comenta o carte pe care nu ai citit-o.

| Steregoi a răspuns:

Asa este. Si pentru ca majoritatea aleg si raul sau necredinta si pentru a nu vedea salvarea celor putini care aleg doar binele sau credinta.

| Panamax a răspuns:

Am o veste buna pentru tine.Din fericire YHWH din Biblie, tradus eronat de 6000 de ori cu Domnul (Domnul zeu, Dumnezeu)nu are nici o legatura cu adevarata divinitate.
De asta sunt sigur 100%.
Evreii ne mint de 2000 de ani si noi ca niste marionete am crezut.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Panamax):

Am auzit ca pana prin 1900 era folosit termenul de Yahve/Jehocah in biblie, dupa in versiunile mai noi a fost inlocuit cu domnul si alte tampenii.

| Octavian199 a răspuns:

Ingaduie ce vrea fiecare om.Ca doar e inventat de el.

| Mircea08 a răspuns:

Daca voi credeti ca toti oamenii de pe planeta sunt ai lui Dumnezeu inseamna ca nu stiti nimic din ce scrie in Evanghelie.
Ai spus ca esti crestin - crestinii sunt scosi de sub Lege :
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
"Nu lepăd harul lui Dumnezeu; căci dacă dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit în zadar."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 2/21)
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
Cum comentezi versetele de mai sus?
Eu cred ca tot ceea ce conteaza este invatatura lui Iisus (Evanghelia sau Noul Testament)
"Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul.
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/9)
"Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!
Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaş la faptele lui cele rele."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/11)

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Citatele de mai sus sunt din Biblia Ortodoxa

| 6684464 a răspuns:

laughing
De poluatie ai auzit? De ce o ingaduie Dumnezeu? Sa extermine acele lucruri ce o produce. Oh, stai, acele lucruri sunt deciziile oamenilor. Atunci sa blocheze oamenilor accesul la a lua decizii singuri. Oh, stai, atunci nu ar mai fi oameni. Pf... deci ce facem?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 6684464):

Bun. Exista liber arbitru in rai? Da/nu.

| 6684464 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, exista laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 6684464):

Bun. Deci raul e independent de liberul arbitru, ceea ce inseamna ca Dumnezeu daca distruge raul nu schimba cu nimic liberul arbitru al oamenilor. Ceea ce inseamna ca esti fie ipocrit, fie idiot.

| 6684464 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Alt ignorant, iti poti primi inapoi fraza "Ceea ce inseamna ca esti fie ipocrit, fie idiot.".
Ma mira ca exista unu care nu stie de Lucifer A.K.A. Satan si adeptii sai.
Raul biblic este neascultarea de Dumnezeu(cea mai sfanta existenta; din care izvoraste viata sau existenta, cum vrei sa-i zici).

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 6684464):

Intrebarea s-a referit la raul din lume neprovocat de oameni. Daca in Rai totul e perfect, iar liberul-arbitru tot exista, inseamna ca pot exista si aici, fara ca oamenii sa fie constransi de ceva. (referindu-ma tot la uragane, cutremure, foamete, etc.) Dar daca satanel isi baga dintii peste tot, inseamna ca 'nezeu nu prea e deloc atotputernic.

| 6684464 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"satanel" tot din Rai e.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 6684464):

Aha. Deci acum le rastalmacesti pe toate ca sa iti poti exprima minciuna. Imi place.

| 6684464 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce am "rastalmacit"?

Ti-am zis ca in Rai exista liber arbitru apoi ai inceput sa aberezi scriind dintr-un subiect ce te depaseste grav din cate am vazut.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Din clipa caderii, pamantul a fost blestemat.

| unvecin a răspuns:

De fapt, Dumnezeu limitează răul destul de mult. În fiecare moment îngeri sfinți ne păzesc pe noi și planeta. Am fi fost demul distruși dacă vrăjmașul ar avea libertate deplină în a ne distruge. (Vezi cartea Iov și câte s-au întâmplat în câteva minute, în momentul în care Dumnezeu a permis ca Satan să aibă mai mult control în a face rău familiei lui Iov.)

Totuși, e necesar ca răul să fie permis într-o anumită măsură din mai multe motive:
1. Ca să știm că răul există și e rău. (Rebeliunea pornită de Lucifer se vede în răul care există pe planeta noastră și ca urmare putem să știm ce este răul și că este rău de tot. Ca urmare e mai simplu să alegem binele.)
2. Dumnezeu creează ființe libere (agenți morali liberi). Doar ființele libere sunt capabile să înțeleagă dragostea și să o împărtășească.
3. Ni l-am ales. Adam și Eva prin păcătuire, și fiecare din noi de câte ori facem alegeri greșite. Cu toate acestea, Fiul lui Dumnezeu moare ca să ne dea a doua șansă. Putem, tot prin alegere, să fim de partea bună și să ajungem la un final fericit.
4. E ceva temporar. E un război care se va încheia. Dincolo de suferință, în lumea recreată de Dumnezeu cei mântuiți vor ajunge din nou să trăiască într-un univers în care nu există păcat și consecințele lui.

Probabil am putea reformula, gândindu-ne când și cum ar fi putut Dumnezeu să rezolve diferit problema.

Dacă Lucifer ar fi fost nimicit imediat ce s-a răzvrătit în cer, ar fi rămas un semn de întrebare în mintea ființelor cerești. În schimb, acum caracterul lui adevărat este cunoscut - s-a dezvăluit mai ales în felul în care a participat la instigarea oamenilor să-L crucifice pe Fiul lui Dumnezeu.

Dacă Adam și Eva ar fi fost creați fără capacitatea să aleagă între bine și rău, ar fi fost niște simple mașini, automate. Incapabili să raționeze și să-și folosească voința. În schimb, acum că știm cum e cu binele și răul, putem să luăm hotărâri gândindu-ne la consecințe.

Deci trebuia să existe un timp în care răul să aducă roade. Da, sunt amare. De aceea, după ce toate ființele (atât îngerii cât și oamenii) vor fi judecați, universul va fi curățit pentru totdeauna de rău. Și nu va mai exista posibilitatea ca păcatul să apară din nou. „Nenorocirea nu va veni de două ori." (Naum 1:9)

Și, da, vedem în planul de mântuire atât dragostea cât și înțelepciunea nemărginită și dreptatea lui Dumnezeu:
1. Fiecare alege în ce tabără să fie, în cunoștință de cauză.
2. Fiecare e răsplătit la judecată conform alegerii făcute, după fapte.
3. Păcatul / răul este eliminat din univers pentru totdeauna. Moment în care și consecințele lui dispar (boală, suferință, moarte).

Isus ne îndeamnă să ne rugăm să se facă pe pământ voia lui Dumnezeu precum se face în cer. Ceea ce înseamnă că în măsura în care permitem lui Dumnezeu să fie prezent în viețile noastre putem spera că lucrurile să meargă mai bine. El stă la ușă și bate, deși ar avea toate cheile ca să intre neinvitat. Asta nu înseamnă că viața de creștin ne scutește de suferințe, dimpotrivă ne aduce în primul rând de bătaie împotriva vrăjmașului. Dar fiind cu Dumnezeu, în final, „toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu" (Romani 8:28).

Și pentru că se vor fi adunat destule De ce?-uri de soluționat, potrivit Bibliei, 1000 de ani de la revenirea lui Isus până la pedepsirea celor răi vom avea acces la toate informațiile despre toți pământenii. Cei sfinți vor participa la judecata oamenilor și a îngerilor. Nu există nicio lacrimă sau suferință care să nu fie notată și să nu-și primească răsplata. (Vezi, de exemplu, ce spune Isus despre felul în care violența verbală sau umilirea altora va fi răsplătită: Matei 5:22)

| pacatosulBogdan a răspuns:

Eu cred ca lumea noastra este nedesavarsita, imperfecta, este un "civitas terrena sive diaboli", cum o numea ganditorul crestin Petre Tutea, si care ar trebui sa ne ridice cu mintea la realitatea ca exista sau ca trebuie sa existe o lume desavarsita, o imparatie a lui Dumnezeu, "un cer si pamant nou, in care locuieste dreptatea".
"Civitas Dei" este ceea ce trebuie sa ne dorim si in care trebuie sa locuim, daca Dumnezeu ne va milui si mantui, daca vom pazi poruncile Sale.
Tot ceea ce exista si vedem sau intuim ca exista trebuie sa ne ridice cu mintea de la creatie la Creator si Mantuitorul nostru Iisus Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Lumina nezidita din Lumina nezidita, prin care toate s-au facut si care Singur ne mantuieste.
Pe Hristos trebuie sa-L iubim, si Biserica Lui sa n-o parasim, iar de celelalte sa nu ne ingrijoram sau sa ne lipim. De Hristos Dumnezeu trebuie sa ne lipim, pe El sa-L adoram, si sa rostim cat de des rugaciunea lui Iisus: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!"

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Le-am pazit, da' a venit Praslea si a fugit cu merele de aur!

| leo59 a răspuns:

Ti-ai răspuns singur la întrebare.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

O fi asta un sacrificiu.