| anonim_4396 a întrebat:

Vreau răspunsuri avizate. Nu poliloghii. Dar promit că voi citi tot.

1. Sinuciderea este până la urmă iertată vreodată în ochii Lui?

2. Este adevărat că nu se fac slujbe niciodată unui sinucigaș?

3. În final cam ce act putem include la sinucidere, un așa zis accident nu se poate considera suicid, right? Îl poate induce în eroare/păcăli vreodată cineva pe Dumnezeu?

4. Pentru cine crede complet în Dumnezeu, credeți că un sinucigaș mai poate ajunge vreodată în Rai?

5. De ce e condamnat mai rău un sinucigaș în fața Lui decât un criminal? Adică în ideea că Biserica și cele sfinte spun că e cel mai grav să te sinucizi, de ce atrag ele mereu atenția mai mult asupra sinuciderii decât omuciderii?

6. De ce e mai grav în fața Lui să-ți iei propria viață decât pe a altuia, deși în viață e invers, când iei viața altuia rănești pe doi, dar când o iei pe a ta, te rănești doar pe tine?

7. Care este cea mai simplă metodă în concepția voastră?

8. De ce oamenii vor să o facă și totuși nu vor să o facă, acolo adânc se iubesc ei, oare?

9. Sunt sinucigașii eroi sau doar niște lași?

10. De ce oamenii totuși plâng când se gândesc cât mai pregnant la asta, este tot o iubire? Sau prin lacrimi ne vorbește cumva Dumnezeu care ne arată cât de greu este sinuciderea dar și ce vom suporta pe lumea cealaltă? Ne arată cumva de fapt greutatea sufletului nostru?

11. De unde concepția că dacă te sinucizi oferi sufletul direct Diavolului, este specificat undeva în Biblie, cea ortodoxă, vă rog, că viața trebuie luată doar de El și că viața noastră chiar e a Lui? De ce această concepție?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

1. Nu avem de unde sa știm cum va judeca Dumnezeu fiecare suflet în parte, dar știm câteva lucruri despre sinucidere, deși e nepopular sa vorbești despre asta din cauza sensibilității omului modern când e confruntat cu adevărul. Știm că sinuciderea este un gest făcut în lipsa totală a nădejdii, iar nădejdea este una dintre cele 3 virtuți capitale împreună cu credința și dragostea. Dar unde nu este nădejde nu este nici credință deoarece nu crezi că Dumnezeu îți poate rezolva problema.

2. Da, este adevăr deoarece sinuciderea se consideră apostazie. Apostazia este ieșirea voită din Biserica lui Hristos. Nu se pot efectua slujbe pentru cei din afara Bisericii.

3. Logic că nimic nu-L poate păcăli pe Dumnezeu din moment ce știe absolut tot. De asta am spus mai sus că nimeni nu poate știi cum exact va fi judecat fiecare suflet în parte.
4. Dacă crede complet în Dumnezeu și-n faptul ca-i poate rezolva orice problema dacă are răbdare de ce s-a sinucis? Pentru ca în ultima instanta n-a crezut în El.

5. Creștinismul nu este un sistem de pedeapsă. În creștinism importantă este pocăința celui care a greșit, oricât de radicală a fost greșeala. Dar pocăința e posibilă doar cata vreme ești în viață. De asta sinuciderea e mai rea decât crima, deoarece criminalul încă se poate pocăi.

6. Cum am zis, e mai grav pentru că nu te poți pocăi. Pocăință e crucială și nimeni, dar absolut nimeni nu va ajunge în rai fără pocăință; indiferent dacă e criminal sau doar un om obișnuit care minte și se înfurie uneori.

7. Habar n-am

8. Nu că se iubesc ci pentru că e în natura noastră să nu vrem să murim. De asta a și zis Iisus "dacă este cu putință sa se ia de la mine paharul asta(adică moartea Lui)" deoarece deși voia sa moara pentru oameni era și El 100% om și deci avea dorința naturală de a trăi cum o avem toți.

9. În niciun caz nu sunt eroi. Au părinți care vor fi devastați din cauza gestului lor, au prieteni, poate copii și nepoți. În loc să-și rezolve propria suferință o împart doar la cei din jurul lor. Eroii sunt cei care își înfruntă eroic propria suferință. Sinucigași sunt mai degrabă lași.

10. Habar n-am.

11. Dumnezeu este singurul creator. El a creat orice persoană și doar El are dreptul să dea și să ia viata oamenilor. Nu tu ti-ai dat ție viata deci nu ai nici dreptul s-o iei.

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La intrebarea nr. 1: nimeni nu are cunoastere pe tema asta, existand doar opinii (pareri personale).

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Sincer, deși cred complet în El, cred că altfel aș înebuni, dacă nu aș crede, cred că din toate comentariile, toate frumoase, și simt că au fost scrise din suflet, tind să-ți dau dreptate. happy 100%, complet, nu ai cum să știi dacă El, ne-ar ierta sau nu, în final nici nu avem de unde să știm 100% dacă noi chiar am ajunge în iad dacă decidem să ne sinucidem. happy Rămâne doar să aflăm mergând prin viață. happy Rămâne să trăim până la ultima suflare și acolo să aflăm dacă lumea de dincolo există sau nu. Ahhh, dar ia uite cum scriind astea, am găsit cel mai PERFECT scop de a exista și trăi, cel în care toată viața ta, trăiești cu misterul vieții, cel dacă El există sau nu, dar și cu lupta descifrării misterului. Nu îl descifrezi complet, dar mergând prin viață și prin experiențe de tot felul, mai afli câte una, alta. happy

| sierra1 a răspuns:

1 ai cui ochi? (Vreau răspuns avizat. Nu poliloghii/basme)
9 varianta 2, mereu

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Mă refeream la ochii Lui, ai Lui Dumnezeu. happy

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahaaaaa, deci nu e o ~poliloghie~?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Probabil că da laughing)

| Mosotti a răspuns:

1 - Sinuciderea a fost interzisa in religie ca am zis poate (daca nu tie, am zis in alte parti), ca amaratii sa nu refuze sa fie asupriti pe nimic si sa iasa din lumea asta, sau sa nu refuze sa lupte in razboaie de cucerire, sa nu aiba incotro si sa fie sclavii lor, deci acel LUI nu exista, e totul politic.

Avem de unde sa stim cum judeca cineva care nu exista, deci nu judeca, nu are cine sa judece.

2 - Este adevarat ca nu se fac slujbe la suicidari, stiind ca lumea e sfanta in fata religiei, se vor feri sa faca ce a vrut religia sa nu faci, daca ii ameninti ca nu le faci slujba.

3 - Se considera suicid orice deces care vine intentionat din partea ta.
Daca un accident il provoci tu, e suicid, daca il provoci intentionat, nu fara sa vrei, poti fi autorul dar sa nu fi vrut asta.
Pe "dzeu", nu l-ai putea pacali, daca luam ca el ar fi.

4 - Cine crede in dzeu nu concepe ca un suicidar ajunge in rai.

5 - Se leaga de punctul 1. Normal ca nu condamna omorul asa tare, ca ei aveau voie sa omoare pe cine doreau (maharii inventatori de religie) si nu le afecta treburile, dar trebuia sa condamne cel mai mult ce le-ar putea ameninta luxul, adica retragere masiva din statutul de sclav prin suicid. Ca poate multi preferau sa moara decat sa traiasca in mizerie o viata.

Nici daca un om de rand facea crima nu le prea afecta luxul lor. Ca 99 % munceau pentru smecheri si le asigura luxul si viata buna asa cum o doreau.

6 - Vezi punctul 1 si 5.
Ii doare pe ei in dos ca omori tu alti 3, nu ii doare de aia, ii doare daca din 1000, 200 ar refuza sa mai traiasca sa fie slugi pe nimic.
Asa ca sclavii nu au voie sa dispara, trebuie sa bage frica in tine sa nu faci asta.
Si acel "LUI" trebuie sa condamne grav asta, si omu nu va face asta, prefera sa fie sa fie sluga.
Ca daca o face unu, o poti face alti 500, si nu e bine.

7 - Nu pot zice aici care e cea mai simpla metoda.

8 - Aia care zic ca vor sa o faca, nu vor de fapt, vor atentie din partea altora. Ala care vrea sa o faca, nici nu auzi de la el asta, dispare si afli ca nu mai e, desi ieri ai fost cu el la terasa si radea, dar in suflet era negru si nu mai suporta.

9 - Suicidarii nu sunt nici eroi nici lasi, de ce ar fi eroi sau de ce ar fi lasi?! Aia cu lasitatea tot religia a bagat-o.
Dar sa lucri pentru bogati pe nimic, sa fi batut, umilit, nemancat, nu e pacat sau rau?! Cand erau sclavii zic.
Faptul ca nu mai suporti viata asta si nu poti sa rezolvi problema (dar cu conditia sa fi incercat tot), faptul ca vrei sa scapid e suferinta e un drept democratic.

10 - Oamenii plang cand vb de asta din cauza religiei in mare parte cum ca zice ca ce fac ei nu e bine, apoi mai plang ca de fapt viata lor nu e asa rea cum o prezinta.
Un viitor sucidar care are real motiv sa o faca, are viata neagra si se bucura cand vb de asta vazand-o ca pe o scapare.
Asa ce facem? Plangem ca scapam de o suferinta insuportabila, sau cum?!

11 - Intelegi de ce, de la punctul 1 5 si 6.

Daca ai logica te-ai prins care e treaba citind 1 5 si 6.

Nu am auzit si eu sa zica cineva "ia stai ma asa, dar de ce e pacat sa-ti iei viata?! Ce int pe altii de tine? De ce ti se ia dreptul de a alege intr-o lume unde invers, se pledeaza pentru libertatea de a alege ce faci cu viata ta atat timp cat faci rau altuia (crima, furt, etc).
Iar daca Dzeu exista cu adevarat, daca zicea asa, era dictator.
Deci oricum ai da-o, nu aveam cum sa respect un dictator.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Conform concepției mele de Dumnezeu, acum ar fi trebuit să-ți dau block. laughing))) Daaaar cum spuneam, ador controversele și teoriile opuse a tot ceea ce credeam sau știam eu a fi normal și firesc, ba chiar observ peste tot în Univers paradoxuri. Așa că, teoria ta, e dea dreptul genială. happy

Însă are o singură hibă. Aceea că, dacă o credem, dă frâu liber sinucigașilor la sinucideri. sad Și totuși nu vrem asta, nimeni nu vrea. happy

Daaar ador și replica în care ai spus că "cel care chiar vrea să o facă, nu va ști nimeni de el, o va face și punct" exact la fel gândesc și eu happy
Dar speram să fie teoria mea, asta. happy Adică faptul că aș încadra sinucigașii în două categorii : cei care nu vor să o facă, dar cer ajutor, nu aș spune chiar atenție, ci ei cer un ajutor, iar "sinuciderea" este modul lor de a cere ajutorul ăla de la cineva, iar a doua categorie, s-a dus și a făcut-o. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

O chestie inainte de toate, ca ziceai tu "nu porologhii".
Din moment ce deschizi subiecte complexe ce necesita dezbateri, nu ai cum fara porologhii, nu poti clarifica treaba altfel.

Pai dupa cum scrii esti o fata inteligenta, si asa fac desteptii, nu dau block doar ca cineva e contra a ce gandesc ei, nu o iau "esti prost daca nu gandesti ca mine, si deci nu meriti sa discut cu tine".
Dar sigur, daca erai ca altii mai low level, te suparai ca cineva e contra a ce tu crezi, o luai ca insulta, si dadeai block.

Teoria mea se leaga zic eu, daca analizezi totul, si fapte, ai sa constati ceva, nu trebuie sa vedem la suprafata totul.
Prin intrebari e clar ca si tie nu-ti dadea ceva! Asta e iar semn de inteligenta.

Suicidul nu trebuie incurajat, insa democratic fiecare ar trebui sa aiba dreptul sa aleaga, pentru ca asta zice democratia, ai voie sa faci ce vrei doar daca nu faci rau altora, sa nu furi, sa nu omori, talharesti, prejudiciezi financiar.

Si inca un indiciu, de ce nu le pasa ca nu ai bani pe munca ta, ca pensionarii mor de foame, ca nu ai casa ca nu iti permiti, ca s-a scumpit tot, dar ii apuca brusc pasarea sa nu crapi?! Cand real pentru ei e bine ca scapa de oamenii cu probleme!
Nu ti se pare suspect?

Medicina zice ca e boala, religia ca e pacat. Au zis in documentare.
Alt indiciu, pe vremea sclaviei medicina zicea ca a pleca de la stapan e boala! Vezi? Ca sa te faca sa nu vrei sa pleci.

Ca pana la urma nu conteaza ce conceptie ai tu de Dzeu, dar trebuie sa mai analizezi putin.

Nu ceri ajutor asa. Ajutorul se cere spunand clar "am probleme, ajutati-ma" daca il duce capul pe acela.
Multi vor si atentie, se stie asta.
Odata s-a intamplat, caz stiu de mine, si cand cineva unul din cei carora le-a zis ca se omoara, a zis "si, drum placut, iti uram succes, ce nei zici noua?".
N-a mai zis ca se sinucide, a incetat cu asta.

Majoritatea nu au motive sa o faca, astia trebuiesc ajutati dar daca vor! Nu poti ajuta cu forta.
Daca nu vor, exact asa, e treaba lui.

O minoritate chiar au probleme grave care nu se pot rezolva adica de sanatate, viata este un iad zi de zi, vor sa scape de suferinta si adios.
Dar sunt constienti, au facut ce au putut sa rezolve.
Ei nu zic ca se sinucid din doua motive (daca te intreaba ce ai face in x situatie si zici ca te sinucizi, e ok sa zici, dar nu sa incepi tu sa bati toba):

1 - Ptr ca stiu ca nu ajuta cu nimic asta.
2 - Sa nu cumva sa fie ceilalti in garda si sa-l opreasca la o adica.
3 - In caz ca ajuta pe altul in aceiasi situatie cu informatii despre cum se face onorabil daca acela cere asta, nu trebuie sa se afle, in caz ca el inca nu s-a sinucis inca, dar alalaltu da. Daca bati toba, se afla ca ai legatura cu subiectul.
Informatia o da face to face, arata foaia scrisa dupa care o ia inapoi, nu discuta vocal, se asigura ca nu vor exista dovezi in caz ca celalalt se apuca sa zica ca "ala mi-a zis cum, ala.", mai ales daca rateaza desi is sanse minime.
Si cererea de informatii nu se face online, vocal.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Desigur. Pacatul e un construct sinistru al bisericii. Sinucidere = unul mai putin care cotizeaza la godporatie.
2. Daca platesti destul, se rezolva. Oficial nu se fac, da.
3. Daca ar exista...
4. Care dintre aia 5000 de dumnezei?
5. Vezi punctul 1. Criminalul va cotiza la biserica ca sa fie iertat, sinucigasul pa. Ceva 2-3 banuti din numele lui in pomelnice, si cam aia e.
6. Vezi 1.
7. Viata. Moarte sigura la capat.
8. Din lasitate.
9. Nici una, nici alta. Niste oameni care in unele cazuri stiu ce vor, in altele care o fac din emotii extreme/probleme la mansarda.
10. Nonsense. Nu inteleg nimic.
11. Aiureli.

| helpforyou a răspuns:

"9. Sunt sinucigașii eroi sau doar niște lași?"

Ti-ai pus intrebarea ce motiv au de ajung la un asemenea gest? Sau daca ei sunt in deplinatatea facultatilor mintale in acel moment?

Eu cred ca cei care ajung la un asemenea gest sunt cei care au o suferinta fizica/psihica. Deci sunt oameni bolnavi,

Biserica vede gresit faza cu sinuciderea. Desigur, ca este gresit sa iti iei (sa iei) viata, dar se ajunge la astfel de momente.

Si o noua intrebare?
Doar cel care ajunge la un astfel de moment poarta intreaga responsabilitate (atentie, nu am spus vina, intentionat)?

| anonim_4396 explică (pentru helpforyou):

Exact aceeași întrebare ca la DjSannan happy
Sinucigașii sunt oameni care suferă de boli psihice? happy

| helpforyou a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca este ceva mental ce nu functioneaza. Dar poate fi dat acest impuls si de o trauma puternica, pe care nu stie cum sa o gestioneze corect. Am vazut atatea cazuri in care oamenii erau perfecti la exterior, dar in interiorul lor mental nimeni nu stie ce traume existau.

| Seba2013 a răspuns:

El te-a creat sa fii bucuroasa. In época asta a sta in picioare in mijlocul unei lumi plina de ruina este o onoare. In timpurile de aur se putea gasi modele afara la care te puteai adapta insa astazi nu mai este nimic. Cand te duci sa cauti adevarul care inainte era afara: principiile, valorile, cauzele gasesti ruine. Insa tu trebuie sa te sustii in picioare datorita lui Dumnezeu. Cand te sprijini pe El, fara a depinde de ceea ce gasesti afara traiesti in época de aur. Declari universului ca fericirea ta nu depinde de ceea ce vine de afara ca sa fii plina ci ca o poti avea in legatura cu El. Lasul si fricosul nu ajunge pana la capat. Batman da saritura si iasa din frica si isi uneste sufletul cu El. Poetul si flozoful Ovidiu (vezi articolul de Manuel Mañaz) spune sa fim fericiti si bucurosi cu dupa aceea vine moartea. Solomon iar spune sa fim fericiti cat timp traim. Deci si crestinismul este naturalist insa el are o potrivire diferita. Nu spun astia carpe díem ca dupa aia nu mai au diem (timp, zile, ore, minute, secunde)? In 1 Timotei spune fericitului Dumnezeu nu suferindului sau tristului. Anumite cercuri nu sunt bune chiar si aici pe TPU pentru ca incepi sa te conectezi/sintonizezi la viziunea aceea. Este bine sa faci o formare, sa inveti ceva, ca aici risti sa inveti toate istoriile tragice.

| Holiday a răspuns (pentru Seba2013):

"In época asta a te tine pe picioare in mijlocul unei lumi plina de ruina este o onoare."

De fapt traim in cea mai buna perioada din istoria umanitatii.

| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Ai dreptate! happy TPU e plin de mistere, dureri și lume, lume cu probleme. happy Tocmai el m-a făcut să pun și întrebarea oarecum. happy Deci cum faci când întâlnești oameni vii care-ți mărturisesc că ei au făcut asta? Uhhh, de la TV, filme și romane părea totul mai simplu. Dar când ești pus în fața faptului împlinit e crunt. Nu știi ce să spui, cum să acționezi, dacă o să ai pe conștiință că nu ai reușit să-i salvezi. Whhh, și ia uite cum TPU avea dreptate când mi-a sărit în cap că vreau eu să racolez omuleți. happy TPU ăsta. happy

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata este sacra, un cadou. Noi nu gandim decat in termeni de eternalitate. Moartea nu face parte din repertoriul, teoría multimilor(conjunctului) sau poligonul (geometria este importanta pentru ca Duhul are un spatiu delimitat iar geometría ne arata liniile. Trebuie sa stim ce este un cerc inchis, deschis, etc., pentru ca roadele Duhului are o arie bine delimitata. Daca gravitatia nu respecta liniile se dezordoneaza toate galaxiile). Daca tu nu pretuiesti viata asta si timpul acordat aici cum o sa ii arati Lui ca ai respect fata de viata? Altceva este atunci cand esti persecutat sau intr-o situatie trágica in care nu mai exista nici un gram de speranta. Atunci te impusc eu. Insa aceasta exceptie exceptionala se da doar cand exista un grad prea mare de durere. Masura, balanta inclina acolo doar daca in partea cealalta a balantei este incarcata la greu. Si doar cu sfatul cerut de la Preot, pentru ca el tot timpul va lupta pentru viata si are Duhul. Nu trebuie sa te intarati cu lumea pentru ca ea isi va exercita presiunea asupra ta. Ea este schimbatoare iar duhul lumii are o forta care nu tot timpul te indruma la bine. Aceasta forta sau presiune este demonica. Pe Iisus l-au rastignit din cauza ei pentru ca multi tieneau cu El, insa presiunea lumii (morala, valorile, ética, moda, tendinta, etc.,) venea de la cel rau. Iar asta nu vrea decat sa te vada la genunchii lui sau daca nu pierduta. Nu il intereseaza de viata ta. Duhul lumii poate sa iti spuna ca a te sinucide este o valoare si tarie, insa adevarul este ca este o slabiciune, lasitate si fricoasa de un leu de lut care nu te lasa sa ajungi la castigarea premiului. Maxima este asa cum spune Ovidiu: Rezistenta in picioare. Cand nu mai poti, te sprijini pe picoarele tale fara a depinde de plenitudinea exteriorului. In viata o sa vezi ca multi care au dat rateu o sa iti spuna ca nu se poate ajunge la excelenta. Cine fuge de Dumnezeu si se refugeaza de exemplu in bautura o sa iti spuna ca este greu sa ajungi pe munte sau sfant. O sa iti spuna ca problemele astea sunt vechi si nu se poate. Sau un capitalist care vede ca nu ii rotesti angrenajul o sa iti spuna ca nu esti social, nu te adaptezi. Lumea iubeste ce este al ei. Cand nu alergi la acelasi destin ca ei o sa te judece. Nu faci parte din masinaria ei. Ei pun caramida, hartia, lemnul, etc., inaintea sfinteniei, insa noi punem sfintenia inaintea caramizii. Un capitalist ii va spune preotului ca este importanta stiinta lui. Insa ei ca sa iti vanda o casa a trebuit sa obtii anumite certificate ca daca nu ti-o darama, pun legea si norma peste caramida. Insa acum nu mai accepta nici acest interventionism, vor ca tu sa te inchini pietrei, ii intereseaza legea lor aparte si statistica. Vor o política interna nu externa ca sa se implice in treburile oamenilor. Insa la polul opus se afla comunismul care foloseste legea ca sa iti fure bunurile. Cand nu mai faci parte din consumism, capitalism sau democratia lor si te vede ca nu esti sclav ci ca impui sfintenia peste ele, nu le mai place ca devii stapan. Subordonezi materia spiritului nu spiritul materiei. Oamenii astazi se imbolnavesc si streseaza pentru ca idolii astia sunt liberi nu mai accepta nici norma politicului, care trebuie sa faca o lege echilibrata.

| DjSannan a răspuns:

1 În unele religii, sinuciderea este văzută ca un păcat grav. În creștinism, unii teologi au susținut că sinuciderea este iertată dacă era rezultatul unei probleme mentale sau emoționale, în timp ce alții au susținut că sinuciderea este întotdeauna un păcat neiertat.

2 În unele religii, slujbele religioase nu se fac pentru persoanele care au comis sinucidere. În creștinism, această practică variază între diferitele denominațiuni.

3 Sinuciderea este considerată de multe religii ca fiind un act voluntar de a-ți lua propria viață. Un accident nu poate fi considerat suicid.

4 În creștinism, conceptul de iertare și mântuire este complex și variază între diferitele denominațiuni. Unii teologi susțin că o persoană care a comis sinucidere poate fi iertată și salvată, în timp ce alții susțin că aceasta este imposibil.

5 Sinuciderea este considerată de multe religii ca fiind un păcat grav deoarece implică înțelegerea că viața este daruită de Dumnezeu și nu poate fi luată de oameni. În creștinism, omorârea unui alt om este, de asemenea, considerată un păcat grav.

6 În creștinism, conceptul de viață și moarte este văzut ca fiind controlat de Dumnezeu și că luarea vieții altuia sau a proprii vieți este un păcat împotriva lui Dumnezeu.

7 Nu pot furniza o opinie personală, asupra unei metode de sinucidere.

8 Sinuciderea este o problemă complexă care implică mai mulți factori, cum ar fi problemele mentale sau emoționale, presiunea socială, și altele.

9 Sinucigașii nu sunt nici eroi, nici lași. Este important să ne amintim că acești oameni suferă de probleme mentale sau emoționale grave și au nevoie de îngrijire și susținere.

10 Sinuciderea poate fi un subiect dureros pentru cei care au pierdut pe cineva prin acest act sau pentru cei care au înțeles greutatea acțiunii. Concepțiile despre cum sinuciderea este văzută în fața lui Dumnezeu variază între diferitele religii și denominațiuni.

11 Concepția că dacă te sinucizi oferi sufletul direct Diavolului nu este specificată în Biblie. Această idee poate proveni din interpretări ale unor texte biblice sau din tradiții și credințe ale diferitelor religii. Este important să ne amintim că înțelegerea și interpretarea textelor biblice poate varia între diferitele denominațiuni și interpretatori.

| anonim_4396 explică (pentru DjSannan):

Deci voi susțineți că sinucigașii sunt de fapt oameni bolnavi psihic? happy

| DjSannan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu susținem că toți sinucigașii sunt bolnavi psihic. Există multiple cauze care pot duce la sinucidere, inclusiv unele care nu sunt legate de boala mintală. Cu toate acestea, unele cercetări sugerează că anumiți factori psihologici, inclusiv anumite boli mintale, pot fi asociați cu sinuciderea. Prin urmare, există o legătură între sinucidere și boli mintale, dar această legătură este complexă și poate varia de la persoană la persoană

| just4ubr2015 a răspuns:

Daca te sinucizi vei ajunge in iad si vei ramane acolo pe veci nu mai exista cale de intoarcere decat sa stai in ghena sa te arda dracii pe tine si sufletul sa fie schinjuit de diavol sinuciderea este cel mai mare pacat toate le iarta dzeu dar nu si sinuciderea.

| oykoj98 a răspuns:

1. Răspunsul este că nu știm sigur, Biblia nu este clară. Credem că nu din deducții logice ale informațiilor pe care Dumnezeu ni le-a revelat.

2. Depinde dacă a fost pentru salvarea altcuiva sau doar pentru că a vrut el. La prima se face slujba, la a doua nu.

3. Accidentele nu se pun ca sinucid. Nu, pe Dumnezeu nu il putem păcălii, El știe intențile inimilor noastre.

4. Nu știu, deși dovezile Biblice par să tindă spre nu.

5. Pentru că cele doua sunt practic același păcat (luarea unei vieți pe care nu poți să o dai), însă pentru criminal mai este șansa căinței. Dacă nu se pocăiește, criminalul are aceași soartă ca sinucigașul.

6. Nu este una mai grava decât cealaltă nici în ochii lui Dumnezeu și nici pe plan pământesc. Greșești să spui că cel care se sinucide se rănește doar pe sine. Rănește în primul rând pe cei dragi, și dacă nu are, îl rănește pe Dumnezeu care i-a dat viața pe care el o disprețuiește și o neglijează. Deși, revin, dacă își dă viața pentru altcineva aceasta este sacrificiu și nu sinucidere și deci nu este păcat (Ioan 15:13)

7. Nu mă pronunț

8. Sunt mai multe posibilități. Poate le este frică de necunoscut (daca chiar există sau nu Dumnezeu, judecată viitoare, etc...) și de aceea ezită, sau ar putea fi că le este milă de cei din jur care ar putea să fie afectați de sinuciderea lor, sau pur și simplu de fapt nu sunt convinși să o facă și doar vor să atragă atenția asupra lor ca un țipăt de ajutor pentru a ieși din starea de depresie în care se află.

9. Aș spune că cei care se gândesc la sinucidere din depresie sau mândrie sunt lași, dar cel mai mult inconștienți deoarece nu au analizat bine situația. Cei ce se sinucid cu un scop de sacrificiu personal de dragul altora (ex: un soldat care sare pe o grenadă ca să nu fie răniții alții) dau dovadă de dragoste față de aproapele și detașare personală în favoarea altora și deci sunt eroi.

10. Când un om contemplează la sinucidere de cele mai multe ori este din depresie și faptul că se gândesc că nu au un scop pe pământ. Ei nu plâng după ceea ce au pe pământ și o să piardă când se sinucid, ei plâng după ce nu au avut niciodată deși și-au dorit. Nu își plâng moartea, ci viața.

11. Dumnezeu este creatorul nostru și deci el are dreptul asupra noastră, suntem al Lui. Dacă te sinucizi, pe lângă că spui că nu prețuiești darul de viață pe care El ți l-a dat, mai și te dai bătut în fața greutăților vieții declarând astfel că nu te încrezi în Dumnezeu, în purtarea lui de grijă și în dragostea pe care El ți-o poartă. Dacă abandonezi complet încrederea în Dumnezeu în lucrurile de pe pământ, cum poți să te încrezi în El cu privire la lucrurile spirituale? Nu poți să te sinucizi fără ca întâi, la nivel intelectual, să comiți apostazie și să te lepezi de credință.

Deuteronom 32:39 "Vedeţi, vedeţi, dar, că Eu sunt şi nu este alt Dumnezeu afară de Mine: Eu omor şi înviez, Eu rănesc şi tămăduiesc şi nimeni nu poate scăpa din mâna Mea!" - Dumnezeu își rezervă dreptul de a da și lua viața oamenilor.

Facerea 4:1 "După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: «Am dobândit om de la Dumnezeu»." - Omul recunoaște că viața este dată de Dumnezeu.

Facerea 9:6 "De va vărsa cineva sânge omenesc, sângele aceluia de mână de om se va vărsa, căci Dumnezeu a făcut omul după chipul Său." - Dumnezeu prezintă că viața omului este prețioasă, specială, distinctă de alte ființe, ea este făcută în chipul lui Dumnezeu. Când omori un om, omori "chipul lui Dumnezeu" într-un oarecare sens, aducând o mare ofensă sfințeniei Sale.

| anonim_4396 explică (pentru oykoj98):

Ok! Mulțumesc! happy Aia cu Deuteronomul sună destul de înfricoșător. Dar și destul de grăitor, cât să te facă să crezi în El. happy Parcă-ți vorbește el. happy