| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa citesc Biblia si ma intrebam cat timp o sa imi ia sa o citesc si mai ales cum sa o si inteleg bine? Ce sfaturi imi dati in legatura cu citirea Bibliei? Chiar vreau sa o citesc. Funda

Răspuns Câştigător
| Darr1u5 a răspuns:

Daca ai un telefon pe android, poti descarca din Google play, Biblia romaneasca (o sa iti dea la rezultate o aplicatie - una pe albastru). Are multe functii (ex. poti cauta dupa cuvinte, poti adauga marcaje la versete)...dar cel mai important are o sectiune - Planuri de lectura...si in functie de cat timp ai la dispozitie poti sa iti faci un plan de lectura.

- planul anual
- biblia in 90 de zile
- Noul testament in 180 de zile
- Noul testament in 90 de zile
- Vechiul testament intr-o luna

Eu te indemn sa incepi cu Noul testament happy

5 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Nu ai cum sa o intelegi pentru ca nu este completa. Lipsesc bucati mari din ea si prin traducere a fist din nou mutilata. Deci chiar nu ai cum sa o intelegi cap coada pentru ca in momentul de fata citita cap coada nu are nici un sens. Dar daca vrei sa aflii despre crestinism iti recomand o carte de istorie a religiei nu biblia. bafta

| Dorugar a răspuns:

Alta treaba mai buna nu ai de facut, ca de ex. sa citesti ceva legat de pregatirea ta profesionala pe care o ai sau vrei sa o ai.
Nu crezi ca te ajuta mai mult in viata faptul ca te documentezi ca sa-ti maresti cultura, decat sa umbli dupa potcoave imputite de cai morti?
Deja faptul ca ai o asemenea intentie este cea mai clara dovada ca tineretul roman este muuuuult mai retrograd decat tineretul occidental care intelege singur fara sa-i spuna nimeni ceea ce eu iti spun tie si tu nu intelegi sau refuzi sa intelegi.

| gratargratar a răspuns:

Incepi cu Sf. Evanghelie dupa Marcu. Apoi mai bine citesti cu un comentariu langa, ca altfel nu o sa pricepi mare lucru sau interpretezi prost.

Desigur, Sf. Biblie in versiune ortodoxa. Pentru asta recomand versiunea Bartolomeu Anania - mi se pare cea mai frumoasa.
Doamne ajuta!

| Inception a răspuns:

Pentru ca citirea Bibliei sa fie cu folos, trebuie: 1)înainte de citire sa chemam harul Duhului Sfânt în ajutorul nostru; 2)sa citim fără graba, repetând de câteva ori ceea ce nu înțelegem; 3)sa nu avem grija de a citi mult; 4)sa ne ferim de citirea cărților smintitoare.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun