| Vernusio a întrebat:

Vreau sa citesc Biblia si pentru cine stie spuneti-mi ce parti/ce carti/ce capitole din Vechiul Testament sunt mai usoare de inteles,mai abordabile si mai accesibile pentru incepatori ca mine.
Va rog vreau seriozitate, doar cine stie sa raspunda si serios.
Deci ce capitole/carti sau parti din Vechiu Testament as putea sa citesc mai usor si as intelege?

Răspuns Câştigător
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Toate sunt la fel de usoare sau grele. Mie personal mi s-au parut plictisitoare insiruirea neamurilor, a descendentilor unei familii. Dar cei pasionati de istorie gasesc asta folositor.
Nu are sens sa le citesti pe sarite. Dar, ai rabdare si vei reusi.
Recunosc, eu am aruncat-o de doua ori pana sa o citesc toata. Asta, pentru ca unii mi-au explicat gresit "trimiterile". Nu trebuie sa mergi acolo pentru explicatii. Doar se mentioneaza unde se mai vorbeste despre un eveniment sau o persoana.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Începe cu prima carte, Geneza, apoi Exodul.De asemenea poți citi Psalmi,Proverbele este o carte plina de sfaturi practice.Dar ca sa o înțelegi, după ce citești un capitol, gandeste-te la cele citite, punând întrebări. De exemplu, poți sa te întrebi ce înveți despre Dumnezeu sau ce înveți tu din acea relatare de personajele menționate. Iar dacă nu înțelegi ceva, poți sa ma întrebi. Ma bucur mult când întâlnesc persoane care prețuiesc Biblia. Ești de apreciat, felicitări.

| iurii75 a răspuns:

Pentru o lectură uşoară ai putea începe cu evangheliile, dar la 2 timotei 3:16 scrie 16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună.
Deci pentru a înţelege cu ce scop a creat Dumnezeu pămîntul şi oamenii, cum a dorit el să fie viaţa pe pământ şi de ce nu este aşa, de ce permite suferinţa şi când îi va pune capăt şi multe altele. e nevoie de a studia întreaga Biblie.
Poţi face uşor acest lucru studiind Biblia pe subiecte cu Martorii lui Iehova. https://www.jw.org/ro

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu te-as sfatui sa incepi cu Noul Testament.
Cred ca cea mai usoara carte din Vechiul Testament este chiar prima carte(Facerea).