| DanionM a întrebat:

,,Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." (-Albert Einstein-)

Poate un om să înţeleagă planul lui Dumnezeu în legătură cu creaţia plecând doar de la studiul şi observaţia ştiinţifică?

11 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Sigur ca poate, dar bineinteles intr-un mod limitat, o fiinta limitata precum omul nu poate cuprinde infinitul.

| RAY a răspuns:

El era panteist adica metaforic considera natura ca fiind divina, prin acel citat el afirma ca vrea sa cunoasa natura, mult timp sa luptat sa unifice cele 4 forte asta a tot vrut

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DanionM):

"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti.Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia" - Albert Einstein

| RAY a răspuns (pentru DanionM):

Este, bineînțeles, o minciună, ceea ce ați citit despre convingerile mele religioase, o minciună repetată sistematic. Nu cred într-un Dumnezeu personal și n-am negat niciodată aceasta, ci am exprimat-o clar. Dacă există în mine ceva care poate fi numit religios, atunci este admirația nețărmurită pentru structura acestei lumi, pe atât pe cât știința noastră o poate evidenția. - Albert Einstein

| RAY a răspuns (pentru DanionM):

De ce dumnezeu trebuie si fie automat crestin?

| MickyloveAndySixx a răspuns:

Nu cred! raised eyebrows

| MMihai a răspuns:

Studiul și observația științifică sunt utile în general.
În particular, fără ele, cam nu înțelegi nimic.

| milan9 a răspuns (pentru DanionM):

Ce vrei, mai fluctuează "siguranţa" şi "ego-ul" de "nezdruncinat" al omului! Nu poţi avea mari pretenţii de la un om ajuns în stadiul de a se autodiviniza prin cunoaştere (o „relativa" cunoaştere). El se proclamă uşor prin autosuficienţă, Centrul Universului...

"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein
"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein
"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein
"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

| reihiuke a răspuns:

Nu. Un om poate sa inteleaga planul lui DUmnezeu in legatura cu creatia plecand doar de la studiul lui insusi.

| HueyFreeman a răspuns:

Einstein era panteist. /thread